Nie będę ukrywała, że wszystko jest okej. Od piątku nie mogę znaleźć sobie miejsca. Wszystko jest spowodowane śmiercią  osoby w naszej rodzinie. Gdy odchodzi młody, zdrowy człowiek, uświadamaisz sobie jak bardzo kruche jest twoje życie. Jak niewiele znaczy to, co każdego dnia zaprząta nam głowę i jednocześnie jak wiele warte są “błahostki”, o których zapominamy w pogoni za lepszym jutrem. 

Czy wiesz, że jeśli jesteś ZDROWY jesteś najbogatszy na świecie?

Kiedy przestaniesz porównywać się do innych i z całych sił skoncentrujesz się na tym co dobre, uświadomisz sobie jak wiele już posiadasz. Dwie zdrowe ręcę, by móc podążać z ukochaną osobą razem w jednym kierunku. Dwie zdrowe nogi, dzięki którym możesz odkrywać świat, kawałek po kawałku we własnym tempie. Dobry wzrok, który pozwala dotrzegać piękno we wszystkim co napotkasz na swojej drodze. Wystarczająco sprawny słuch, by słuchać tego co inni mają do powiedzenia, by zatracać się w ulubionych dźwiękach bezpiecznej rutyny. Sprawny język, aby mówić: “kocham” i w prosty sposób komunikować swoje potrzeby. Możliwość doświadczania nowych rzeczy, próbowania pyszności, odczuwania unikalnych zapachów, dzięki czemu zapamiętujesz na zawsze to co wydarzyło się przed chwilą. I jeszcze wyobraźnia, która pozwala Ci przekraczać to co niemożliwe. 

A kiedy przyjdzie także po mnie,
Zegarmistrz Światła purpurowy,
by mi zabełtać błękit w głowie,
To będę jasny i gotowy.

Spłyną przeze mnie dni na przestrzał,
Zgasną podłogi i powietrza,
Na wszystko jeszcze raz popatrzę,
I pójdę, nie wiem gdzie – na zawsze.

Tadeusz Woźniak – Zegarmistrz Światła

Najpiękniejsze “rzeczy” są całkowicie darmowe

 • Pogoda – czy jest coś lepszego niż doświadczanie ciepła prmieni słońca na swojej skórze? Lepsze może być chyba tylko beztroskie skakanie w kałużach, po obfitym deszczu. Albo puszcznie latawców na dużym wietrze? Jeszcze lepienie bałwana, zachwycanie się poranną mgłą, koniecznie gdy nocujesz w środku lasu w domu przyjaciół. Siedzenie opatulonym w sweter i koc pod koniec lata z kubkiem grznego wina na werandzie u babci. Wystawianie języka i łapanie śnieżnych płatków, zanim się roztopią i znikną na dobre. Zbieranie jesiennych liści, wypełnianie kieszeni płaszcza kasztanami. Czy teraz juz widzisz, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda?
 • Uśmiech – ten który pojawia się na twojej twarzy na myśl o tym, że odwiedzisz mamę. Ten, który zwiastuje awans w pracy, randkę z Ukochanym i wtedy, gdy twoje dziecko mówi: kocham Cię mamusiu. Uśmiech, który dodaje Ci odwagi, gdy po raz kolejny zmagasz się z przeciwnościami losu. Uśmiech, który otwiera zamkniętę drzwi, ułatwia odnlezienie tego kogo szukasz. Uśmiech, pod kórym chowasz swoje troski i masz resztki sił by żyć i walczyć o to co jest najważniejsze. 
 • Zdrowie – dopóki je masz, możesz robić WSZYSTKO. Tylko wyobraźnia Cię ogranicza, lęk i strach przed porażką. To ty masz problem z życiem, a nie ono z Tobą… 
 • Śmiech – działa relaksującą, oczyszczająco, dotlenia nasz organizm, chroni przed zawałałem i depresją. Poprawia samopoczucie, przedłuża życie oraz jest pretekstem do tego, by poznać nowe, ciekawe osoby. Zwiastuje radość, pojawia się w sytuacjach nerwowych, by uratować cię przed samozagładą. Kiedy ostatni raz beztrosko się smiałaś?
 • Przytulanie – najlepsze lekarstwo na wszytkie złe rzeczy na świecie. Nie można tego przedawkować. Nieodbory przytulania powodują depresję, apatię, melancholię i opóźniają proces regeneracji oraz powrotu do zdrowia. Dotyk drugiej osoby jest niezbędny do rozwoju i zbudowania pewności siebie. Dziecko, którego się nie przytula przestaje kochać… siebie. 
 • Sen – niezbędny element regeneracji. Nic, ani nikt nie zastąpi nam snu. Nazywany witaminą młodości, oraz wieczności. Pozwala oddetchnąć od codziennych zmagań. Wyzwala nasze lęki i pragnienia. Jest bardzo ważny  i bardzo często znajduje się na szarym końcu rzeczy, o które dbasz każdego dnia. Najwyższy czas to zmienić. 
 • Seks – najlepsza wspólna forma spędzania czasu z Ukochaną osobą. Najpiękniejszy akt dopełaniający miłosć dwojga ludzi. Coś co pozwala doświadczyć duchowej i fizycznej bliśkości z naszą Połówką. 
 • Spacer – obcowanie z przyrodą jest wpisane w ludzką naturę. Spacerować można zawsze, w każdym wieku, samemu lub w towarzystwie. Najlepsza, najtańsza forma aktywności fizycznej. Idealny sposób na przemyślenie różnych spraw i złapania dystansu. 
 • Sztuka – obcowanie z kulturą każdego dnia, nadaje twojemu życiu kolorytu i wrażliwości. Osobiście zawsze powtarzam: “dzień bez sztuki – dniem straconym”. Czytanie ksiażek, wertowanie ulubionej gazety. Chodzenie do kina, oglądanie serialów (najlepiej wspólnie na kanapie lub samotnie, aby się wyluzować). Przeżywanie spektakli teatralnych. Słuchanie muzyki, śpiewanie oraz taniec. Rysowanie, kolorowanie, malowanie, rzeźbienie, lepienie, szycie… Tworzenie czegoś prosto z serca, zaglądając do najgłębszych zakarmarków wyobraźni. Bez pasji moje życie było by puste. 
 • Modlitwa/medytacja – wystarczy znaleźc 7 minut w ciągu dnia, aby móc zagłebić się we własne myśli. Komunikacja z własnym wnętrzem (duszą) jest niezbędna do zachowania równowagi. Silna psychika determinuje to, czy dopisze nam zdrowie psychiczne. Wszystko zaczyna się i kończy w naszej głowie. 
 • Miłość – kochać, być kochanym to żyć pełnią życia. Dla mnie to jedyny sens istnienia, bez miłości byłabym martwa za życia. Kochać, to czynić sobie i innym dobrze. Szanować wybory, słuchać swojej intuicji, żyć w zgodzie z własnym sumieniem. Podążać własną ścieżką, nawet gdy masz wrażenie, że to ciągle pod górkę. 
 • Życie – największa wartość, którą mamy. Tylko od nas zależy jak zadbabmy o to, by u kresu naszych dni móc powiedzieć: “Miałam dobre życie. Mogę odejść”. 
 • Ty – każde narodziny są CUDEM. Jeśli żyjesz jesteś cudem. Twoja definicja cudu ogranicza się do tego, jak przeżyjesz swoje życie. Czy będziesz celebrował codzienność? Czy potrafisz odpuszczać błahostki? Czy umiesz zachwycać się drobiazgami?
życie

Warto pamiętać, że życie to najcenniejszy dar, który jest nam dany.

A kiedy przyjdzie także po mnie…

Jeśli czytając ten wpis pomyślisz sobie, że jest banalny mam do Ciebie prośbę. Zaparz sobie ulubioną hebatę, usiądź w ciszy i krok, po kroku przeanalizuj te 12 obszarów, które wymieniłam. Czy naprawdę jesteś szczęśliwa? Czy każdego dnia cieszysz sie z tego, że otworzyłaś oczy, czy może twój dzień zaczyna się od narzekania na pogodę? Jak często się uśmiechasz? Czy twój wyraz twarzy na ogół jest miły, czy pokazuje zmęczenie, troskę, zawzięcie, zdenerwowanie? Czy traktujesz siebie jak najlepszą przyjaciółkę i dbasz o swoje zdrowie? Czy czytasz etykiety i wybierasz najzdrowszą, najlepszą opcję pożywienia? Czy nie zapominasz o piciu wody? Czy regularnie się badasz? Czy nie stawiasz swoich potrzeb na ostatnim miejscu?

Kiedy przejdziesz przez pierwszą turę pytań zastanów się chwilkę i przypomnij sobie: kiedy ostatni raz się śmiałaś? Ale tak wiesz, na maksa, tak że bolały Cię żebra od śmiechu i mało się nie posikałaś w gacie. Czy masz coś co Cię odstresowuje? Czy potrafisz się zrelaksować i każdego dnia wyrwać jedną, małą chwilę dla siebie? Czy jesteś przytulana regularnie i masz kogo przytulać? Czy twoje ciało nie raguje gwałtownie na dotyk i czy znajdujesz w dotyku innych ukojenie? W końcu czy nie zarywasz nocek, czy wysypiasz się i potrafisz odpocząć? O seks, nie będę się pytać. To temat na osobny artykuł. 

życie

Zastanów się, czy Twoje życie jest szczęśliwe?

Zastanów się przez chwilę kiedy ostatni raz byłaś na spacerze? Kiedy wybrałaś się do kina? A co z koncertami?! Przecież je uwielbiałaś? Dlaczego przestałaś rysować? Nie daj sobie wmówić, że szycie nie jest dobrym hobby, ale kolorowanki sa tylko dla dzieci. Czy pozwalasz sobie na zapuszczanie się w najskytsze rejony własnej wyobraźni?

A gdy odpowiesz sobie już na te wszystkie pytania, zastanów się ile czasu codziennie poświecasz na swoje życie wewnętrzne? Pozwalasz sobie na to? Doceniasz siebie? Potrafisz cieszyć się każdym dniem? Czy zasypiając robisz sobie rachunek zysków i strat? Czy masz odwagę powiedziec sobie: “dzięki Kochana, to był świetny dzień, dałaś radę mimo wszystko”! Czy masz ochotę obudzić się kolejny raz, i jeszcze raz, i jeszcze i jeszcze, by żyć i dostrzegać to co w życiu najważniejsze, mimo że całkowicie bezpłatne i dostępne na wyciągnięcie ręki?