Kiedy Ania poprosiła mnie o wpis gościnny na ten temat z początku zgodziłam się bez wahania, a później przyszło zastanowienie. Są takie sprawy, o których wolimy nie wiedzieć, udajemy że nie istnieją. Spuszczamy na to zasłonę milczenia lub uśmiech zażenowania.

Jedną z tych spraw jest seksualność osób niepełnosprawnych.

O seksie mówi się źle. Mówi się coraz więcej, ale ciągle mówi się nieprawidłowo. Seks jest obecny wszędzie, reklamy, bilbordy, radio, gazety ociekają seksem. W Internecie wiadomym jest, że cycki klikają się najlepiej i wszystko epatuje wyidealizowaną photoshopową wygoloną seksualnością.

Właśnie wyidealizowaną seksualnością i jak ja mam w tym kontekście napisać Ci o seksualności osób niepełnosprawnych. Jak ja mam to napisać żeby zostać zrozumianą?

Zacznę od początku, czyli od momentu kiedy pojawia się w domu dziecko niepełnosprawne. Opieka, pielęgnacja i troska tak bardzo są powiązane z etapem dzieciństwa, że rodzicie często niechcący przegapiają moment kiedy z chłopca robi się mężczyzna, a z dziewczynki kobieta. Wiele z moich koleżanek skarży się na to, że przez długi czas są traktowane jak dziecko i to jako dziecko trzeciej płci. Ubierane w dresy, często z włosami obciętymi na krótko, pozbawione wszelkich atrybutów kobiecości.

Dlaczego? Bo tak wygodniej. Z rehabilitacji na rehabilitację, wygodniej w dresach niż w tiulach. Rodzice w ferworze walki o lepsze jutro dla swojego dziecka zapominają o tym, że dziecko ma płeć. W naszym kraju nadal nie posiadamy instytucji zwanej za granicami kraju jako „asystent osobisty” bądź „opiekun” skutkiem czego sytuacje w których osoba niepełnosprawna jest sama bez opieki i nadzoru rodziny są sporadyczne i szanse na poznanie partnera w swoim środowisku mizerne.  Na szczęście takie podejście spotykane jest coraz rzadziej, ale „trzecia płeć” obowiązuje nadal.

Spójrzcie na publiczne toalety. Jest męska, damska i ta dla niepełnosprawnych.

Faza seksualności zazwyczaj rozbudza się w czasie dojrzewania. Pojawia się fascynacja płcią przeciwną, bądź swoją własną, pojawia się pierwszy dotyk, który już nie jest zwykłym uściśnięciem ręki, pocałunek, przyśpieszone bicie serca. Wszystko to wydarza się zazwyczaj kiedy zostajemy sam na sam z drugą osobą. A co w przypadku kiedy młodzież jest niepełnosprawna? Niestety w Polsce nie ma zwykłych asystentów osobistych, a co dopiero asystentów seksualnych, którzy UCZĄ niepełnosprawnych seksualności.  Kiedy rodzic musi pomagać w wielu czynnościach życia codziennego, kiedy rodzic udaje, że nie widzi, iż córka z dziewczynki przekształciła się w kobietę?

Wygląd ciała jest coraz częściej kryterium oceny jednostki oraz kluczowym elementem kształtującym tożsamość. Obowiązujący ideał piękna nie ma jednak uzasadnienia biologicznego, ale jest społecznie zdefiniowaną formą władzy. Posiadanie ciała zgodnego z obowiązującym ideałem piękna jest podstawą akceptacji społecznej, a wszystkie wizerunki nie spełniające kryteriów są odrzucane.

Melosik, Tożsamość, ciało i władza w kulturze instant, Kraków 2010.

Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych

Zdjęcie: Kola Buchczyk dla projektu „Te sprawy”

Większość z rodziców nie umie rozmawiać o seksualności ze zdrowymi nastolatkami, a co dopiero z niepełnosprawnymi. Zakładają z góry, że jeśli nie będą o tym rozmawiać to dziecko nie domyśli się, że istnieje seks. Rodzice często nie wierzą, że ich potrzebująca 24 godziny na dobę pociecha znajdzie sobie partnera. A skoro nie ma partnera, to nie ma seksualności – nic bardziej mylnego.

Wypieranie seksualności udawanie, że nie istnieje nie prowadzi do niczego dobrego,  gdyż niepełnosprawność nie znaczy aseksualność. Niepełnosprawność nie pozbawia zdolności odczuwania i nie zabiera potrzeb seksualnych. Nadal potrzebujemy bliskości i ciepła drugiej osoby, nadal nasze ciało reaguje na bodźce i potrzebuje zaspokojenia tych potrzeb. Jedno jest pewne, rozmowy o seksualności powinny być przeprowadzane i nieważne, czy Twoje dziecko jest pełno, czy niepełnosprawne. Zamiatanie tej tematyki pod dywan może mieć katastrofalne skutki. Na przykład nieumiejętność wyznaczania granic przez młodego niepełnosprawnego może doprowadzić do wykorzystania seksualnego, do przemocy seksualnej.

W przypadku osób pełnosprawnych intelektualnie, a mających problemy natury fizycznej sprawa wykorzystywania seksualnego dość szybko może ujrzeć światło dzienne i winni zostaną ukarani, to w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie wykrycie takiego nadużycie tudzież przestępstwa jest bardzo trudne.

Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych

Zdjęcie: Kola Buchczyk dla projektu „Te sprawy”

Ludzkie ciało jest piękne nawet, jeśli ma jakieś skazy lub nie ma np. kończyn. Wenus z Milo mimo braku kończyn jest uważana za symbol kobiecego piękna.

Obejrzyjcie sobie fotografie Michaela Stokes`a i tych zabójczo przystojnych niepełnosprawnych mężczyzn. Poczucie bycia osobą atrakcyjną seksualnie w dużej mierze zależy od samej osoby niepełnosprawnej, czy jest zdolna wyzwolić się spod jarzma trzeciej płci, czy potulnie zgadza się na funkcjonowanie w tej podgrupie. Z mojego życiowego doświadczenia wiem, że facetom jest łatwiej znaleźć kobietę do związku, niż kobiecie mężczyznę. Nie wiem, jakie jest tego podłoże, nie doszukałam się badań na ten temat. Faktem jest, że dla wielu mężczyzn kobieta musi być atrakcyjna fizycznie, dopiero potem zwracają uwagę na charakter, osobowość i takie tam.  Funkcjonują w tak zwanym trójkącie myślowym fura skóra i dupa – najlepiej taka żeby każdy kto spojrzy zazdrościł bez względu na płeć.

Sex niepełnosprawnych zbytnio nie różni się od seksu pełnosprawnych.

Niektóre pozycje trzeba modyfikować, ale nie oszukujmy się, jak wielu pełnosprawnych kocha się np. na stojąco?

Zobaczcie moją ulubiona reklamę społeczną Integracji „Czy naprawdę jesteśmy inni?” notabene nigdy nie wyemitowanej w Telewizji Polskiej:

Seksualność to nie tylko wypięty tyłek (uzyskanie takiego efektu siedząc na wózku może być trudne), ale też spojrzenie, głos i często to co niepokazane. Kiedy nie czujesz się ładna, kobieca, pociągająca trudno wywołać w sobie seks bombę, ale to samo dotyczy Ciebie zdrowy pełnosprawny czytelniku. Kiedy masz gorszy dzień, nieprzespana noc za sobą marzysz tylko o tym żeby odpocząć, a nie być gejzerem seksualności.

Czasami warto zmrużyć oczy, żeby zobaczyć więcej, a Ty jakie masz zdanie na ten temat?