34 lata z nim wytrzymywała. Wzięli ślub bardzo młodo. Miała 19 lat, kiedy dowiedziała się o tym, że jest z nim w ciąży. Rodzice odradzali jej tego ślubu, zapewniali, że pomogą przy dziecku. Ale ona nie chciała słuchać. Była zakochana, zaślepiona i nie wiedziała co ją jeszcze czeka. Nawet wtedy, gdy się pokłócili na swoim weselu nie podejrzewała, że tak wyląduje. Nie podejrzewała, że będzie matką czwórki dzieci, bez prawa głosu, bez perspektyw, bez sił by odejść…

„Za zamkniętymi drzwiami”

Kampania społeczna „Za zamkniętymi drzwiami” ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak powszechnym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach. Niestety nadal zbyt wiele osób nie zdaje sobie z sprawy z tego, że są ofiarami. Krakowska Fundacja 3-4-Start i Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne „Tęcza” pragną zwrócić uwagę na ten ważny temat i przypominać, że psychiczne znęcanie traktowane jest jak przestępstwo. Kobietom, które dostrzegają już problem, chcą wskazywać dalszą drogę, która pozwoli wyzwolić się im z toksycznych związków. Wśród działań, które podejmują istotne jest stałe zwiększenie świadomości problemu przemocy bez bicia.

Damski bokser

Pierwszy raz uderzył ją jeszcze jak była w ciąży. Każdy kolejny raz pojawiał się znienacka. Z czasem przestał się z tym kryć i bił ją nawet przy znajomych czy bliskich. Niektórzy reagowali i stawali w jej obronie, inni udawali, że nic się nie dzieje. W końcu są młodym małżeństwem, na pewno się dotrą.

PRZEMOC FIZYCZNA

„Przemoc fizyczna to popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, ciskanie w kogoś przedmiotami, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, użycie broni, porzucanie w niebezpiecznej okolicy, nieudzielanie koniecznej pomocy, itp.”.

Pamiętam strach o nią

Kiedyś połamał jej rękę, innym razem obojczyk. W pracy udawała, że spadła ze schodów, Wybacz, ale totalnie tego nie kupuję, jak młoda, atrakcyjna blondynka mogła upaść ze schodów, skoro nie chorowała, nie piła i bardzo odpowiedzialna? Systematycznie z nich spadała?! Bił ją z otwartej dłoni, szczypał, kilka razy kopnął, podstawił nogę tak, że się przewróciła. Podduszał, gryzł, bił pięściami, rzucał tym co miał pod ręką. Popchnął ze schodów. Uderzył kiedyś tak mocno w twarz, że zemdlała. Upadła na podłogę, była blada i zakrwawiona. Straciła przytomność, a ja myślałam, że mama nie żyje. Miałam wtedy cztery, albo pięć lat, ale pamiętam to jakby to było wczoraj. To moje pierwsze, świadome wspomnienie z dzieciństwa.

mamisynek

Bała się odezwać, bała się postawić, w końcu bała się oddychać

Nie było dnia, aby na nią nie krzyczał. Przepraszam, co ja w ogóle piszę. On nie krzyczał, on się na nią darł. Wyzwał ją od suk, szmat, dziwek, mimo że nie miała przed nim, ani później żadnych mężczyzn. Kontrolował jej czas. Nie pozwalał obejrzeć ulubionego serialu w telewizji, bo nie zasłużyła. Upokarzał ją, że nie radzi sobie z prowadzeniem domu. Urodziła w jednym roku dwójkę dzieci… Rozumiesz to? W styczniu urodził się mój najstarszy brat, a w grudniu był już na świecie kolejny. Nie miała nikogo do pomocy. Była całkowicie mu podporządkowana. Latami wmawiał jej, że nic nie znaczy, bo nie skończyła szkoły. Wpędził ją w kompleksy, mimo że była niesamowicie oczytana i inteligenta. Taka wiesz kobieta orkiestra, która zna się dosłownie na wszystkim, a do tego była piękna i dobra.

PRZEMOC PSYCHICZNA

“Przemoc psychiczna wyśmiewanie poglądów, religii, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, karanie przez odmowę uczuć, zainteresowania, szacunku, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolacja społeczna (kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami), domaganie się posłuszeństwa, ograniczanie snu i pożywienia, degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie),stosowanie gróźb, itp.”

Pan i Władca tego domu

Nie pozwalał jej się wyspać. Od poniedziałku do piątku, kiedy chodził do pracy był po prostu wredny. Nie pozwalałam nam wszystkim spać, bo on Pan i Władca szedł za karę do roboty. Więc napierdalał na cały blok złośliwie szklankami, szafkami w kuchni, ale to było później. Wcześniej potrafił ją zbudzić po czwartej i żądać zrobienia kanapek. Później jak dorośliśmy to się zmieniło. Nie pozwoliliśmy mu na to, ale terroryzował nas wszystkich swoim zachowaniem. Albo od rana hałasował, albo klną na całe gardło budząc cały dom z awanturą. Albo złośliwie zajmował łazienkę ponad godzinę, mimo że w domu była czwórka dzieci, która też chciała się oporządzić do szkoły… W domu była wojskowa dyscyplina. Był krzyk, albo pas za pięciominutowe spóźnienie. Karczemna awantura za to, że zjadło się kotleta, lub użyło jego ulubionego kubka. Za to, że nie chciałam jeść mięsa chciał mnie bić, ale mama zasłaniała mnie własnym ciałem. Raz dostałam od niego pasem, miałam 14 lat i dostałam akurat okres. Spóźniłam się pięć minut do domu ze spaceru z koleżankami. Pierwszy raz w życiu widziałam jak mama urządza mu awanturę. Tym razem bałam się, że to ona zrobi mu krzywdę.

za zamkniętymi drzwiami

Nie jesteś nic warta i nie masz nic do powiedzenia

16 lat siedziała w domu i opiekowała się dziećmi. Wcześniej nie pozwolił jej wrócić do pracy. Zarabiał dobrze, tak naprawdę gdyby nie pił i nie przewalał pieniędzy na hazard i dziwki, żyłoby się nam spokojnie. Skromnie, bez ekstrawagancji, ale normalnie. Nie interesowały go ani rachunki, ani to co mama włoży do garnka. Jak miał humor rzucał 20 złotych, czasem 50 i kazał zrobić zakupy. Od małego wiedziałam, że wędlina jest dla niego na kanapki. Sok służył za zapojkę do wódki, także jego również nie można było brać z lodówki. Kiedyś, któryś z braci „ukradł” kotleta przeznaczonego na jego obiad, wpierdolił im wszystkim. Dla zasady i na przyszłość. Więcej nikt nie odważył się jeść już kotletów nigdy.

PRZEMOC EKONOMICZNA

“Przemoc ekonomiczna odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspakajanie podstawowych, materialnych potrzeb rodziny, itp.”

Okres to nie choroba – zatkaj sobie palcem

Pamiętam taką sytuację jak byłam nastolatką. W sobotni poranek podeszłam do mamy i poprosiłam ją o cztery złote na podpaski. Pokłóciłam się z nią o to, że nie chce mi dać kasy, a od rana pije z ojcem wódkę. Ojciec zainteresował się awanturą i zapytał o co chodzi. Wtedy byłam zdesperowana i miałam nadzieję, że to jeden z tych dni kiedy ma  „dobry humor i gest”. Powiedziałam: „Tato, dasz mi 5 złotych?” Zapytał: „Po co ci?” Odpowiedziałam, że mam okres, potrzebuję na podpaski. Wiesz co mi odpowiedział? „Palcem sobie zatkaj, mam to w dupie”. Takich sytuacji było mnóstwo. Całe gimnazjum miałam jedne spodnie. Dżinsy kupione na rynku, dzwony, z rozcięciami do kolan. Zimą było mi w nich zimno, ale to nic. Codziennie w nich chodziłam. Po piątym razie mama powiedziała, że dziur między udami nie da się już zacerować, od tamtej pory pilnowałam się, żeby nie rozchylić ud jak siadałam. Ale wiesz co? I tak było je widać nie łaty, ale już dziury, jak chodziłam nie było sposobu, by to zakryć.

PRZEMOC SEKSUALNA

“Przemoc seksualna wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia seksualnego, demonstrowanie zazdrości, krytyka zachowań seksualnych, itp.”

Zmuszał mamę do współżycia. Słyszałam to, wiedzialam o tym, nie dam rady o tym więcej pisać. Ale oprócz teg, zdradzał ją z częstotliwością karabinu maszynowego. Wmawiał jej romanse, mimo że sam miał ich na boku na pęczki, a w przypadku mamy były to jego chore urojenia.

Pamiętaj kluczowa decyzja jest w twoich rękach!

Moja mama nie potrafiła od niego odejść. Wytrzymała z nim 34 lata, a to oznacza, że była z nim dłużej niż połowę swojego życia. Zmarła w wieku 53 lat w wyniku zatrzymania krążenia. Nie wytrzymała psychicznie tego co jej i nam robił. Przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc ekonomiczna i przemoc seksualna. Doświadczyła wszystkich jej rodzajów. Kiedy Klaudia, zaprosiła mnie do kampanii “Za zamkniętymi drzwiami” wspomnienia odżyły na nowo. “Zaśmiałam się” w duchu, gdy napisała mi w mailu, że jeśli nie jestem zaznajomiona z tematyką to przesyła mi materiały na temat przemocy stosowanej na kobietach. Niestety, ale znam to wszystko z autopsji, dlatego nie mogłam zrobić nic innego, niż napisać wam o tym, że z każdego bagna jest wyjście. Moja mama tego nie zrobiła, ale pamiętaj, że kluczowa decyzja jest w twoich rękach!

TU ZNAJDZIESZ POMOC

Jeśli czujesz, że w Twoim domu dochodzi do przemocy, nie bądź bierna, Działaj. Łatwo się mówi, ale nie jesteś sama. Możesz szukać pomocy w instytucjach takich jak Ośrodki Pomocy Społecznej czy Towarzystwach Rozwoju Rodziny w Twojej okolicy, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, Ośrodki Psychologiczno-Terapeutyczne (jak krakowska „Tęcza”), a nawet skorzystać z pomocy Domu Samotnej Matki.

Inne przydatne instytucje:

  • Centrum Praw Kobiet , tel. (0–22) 652–01-17
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” tel. 0–800-120–002, (0–22) 666–00-60
  • Poradnia Seksuologiczna tel. (0–22) 610–20-56, 610–59-93
  • Centrum rozwodowe Kobieta i Rozwód
  • Fundacja 3–4 Start
  • Fundacja Tętniące życiem