„15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam.

//„15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam.

Stan emocjonalny w czasie żałoby

– studium przypadku

Pamiętam, że wstydziłam się być taka wiecie, cała rozlazła, nieporadna i smutna. Bycie smutną było dla mnie absolutną nowością. Chciałam w tym moim smutku zamknąć się na wieki i nigdy już nie wracać. Chciałam wykrzyczeć całą złość do świata i chciałam, aby inni też byli smutni, cierpieli, albo tak jak ja nie odczuwali nic poza rozczarowaniem. Udawałam przed partnerem, że jest okej, ale tak naprawdę cierpiałam na bezsenność, lęki nocne tak silne, że czasami brakowało mi tchu i wymiotowałam. Endokrynolog przyczynił się do skierowania mnie do specjalisty od dusz. A ten nieco „przytępił” ten smutek „farmakologicznymi cukierkami szczęścia”. Nadal było mi wstyd, że ciągle się smucę, dlatego nikomu do tego się nie przyznawałam. Po antydepresantach smutek nie zniknął, ale nieco zelżał i zdarzało mi się przespać kilka godzin w nocy.

Rok po śmierci mojej mamy zaczęłam pisać tego bloga – jako antidotum na swoje lęki. Pisanie o tym, że moje życie może być szczęśliwe mimo trudnych doświadczeń stało się moją misją. Początkowo walczyłam o to, aby przekonać siebie samą, że mogę i będę (jestem) szczęśliwa.

Znów chciałam czerpać z życia pełnymi garściami. Chciałam tańczyć, czuć smak jedzenia, kochać się ze swoim facetem, chodzić do teatru, słuchać ukochanej muzyki i tracić poczucie czasu czytając książki. Chciałam poświęcać swój czas sztuce i chłonąć jej energię całą sobą. Chciałam być sobą, bez porównań, bez kompleksów, celebrując TU i TERAZ.

Postanowiłam zawalczyć o siebie. Przestałam się godzić na kompromisy. Odcięłam się od wszystkiego co toksyczne, resztę już znasz, czytając tego bloga.

By |2018-06-28T17:02:20+00:00Czerwiec 28th, 2018|Categories: STYL ŻYCIA|Tags: , , , , , |21 komentarzy

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.  

21 komentarzy

 1. 3xmama Czerwiec 28, 2018 at 6:09 pm - Reply

  Moja babcia zmarła kiedy miałam 9 lat. Tego dnia jechałam na kolonie. Strasznie to przeżyłam, nie wytrzymałam tam do końca i rodzice mnie odebrali wcześniej. Do dzisiaj mam do siebie żal, że jej nie pożegnałam, ale rodzice chcieli mi zaoszczędzić takich wrażeń.

  • Nieidealnaanna Lipiec 2, 2018 at 5:49 pm - Reply

   Rozumiem twój żal. W moim odczuciu, jeśli babcia byłą dla ciebie szczególnie bliska, warto byłoby uczestniczyć w jej ostatnim pozegnaiu 🙁

 2. Kasia Czerwiec 28, 2018 at 9:10 pm - Reply

  Jestem właśnie w żałobie po ukochanej mamie, która nagle umarła dwa miesiące temu.Ostra niewydolność krążeniowo oddechowa.Są to dla mnie najgorsze miesiące. Ciężko jest pogodzić się że jej z nami nie ma. Nie chorowała , nigdy na nic się nie narzekała , zawsze można było liczyć na jej pomoc. A teraz nagle jej nie ma , nie potrafię w tym się odnależć. Wiem że nie jestem sama mam rodzinę , ale momentami czuję że nikt mnie nie rozumie. Muszę być silna przy tacie , który też to strasznie przeżywa. Moje życie diamentralnie się zmieniło. Śmierć przyszła za szybko i niespodziewanie.

  • Nieidealnaanna Lipiec 2, 2018 at 5:50 pm - Reply

   Kasiu, bardzo mi przykro. Niestety, ale doskonale wiem co przeżywasz. Byłam w podobnej sytuacji. Warto sprbować żyć, na tyle na ile dajesz obecnie radę. Wytrwałosci i spokoju :*

 3. Beata Herbata Czerwiec 29, 2018 at 4:34 pm - Reply

  Aniu, poplakałam się, jestem wstrząśnięta tym wpisem. Mój mąż też stracił rodziców więc mniej więcej kumam o co chodzi ale opisałaś to w taki sposób… Lubię Twojego bloga bo sama też nie zakłamuję rzeczywistości i piszę jak jest… Może kiedyś zajrzysz jak znajdziesz chwilę, bo Herbata jest bardzo kontrowersyjna jak na te czasy… Ściskam

  • Nieidealnaanna Lipiec 2, 2018 at 5:51 pm - Reply

   Beata, przykro mi, ale cieszę się że wspierasz męża i jesteś empatyczna. Naturlanie postaram się cię odwiedzić 🙂

 4. Polly Lipiec 1, 2018 at 8:23 am - Reply

  16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata. I będzie trwała do końca mego życia.
  Byłam wtedy nastolatką, wiedziałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma straty.. I ta świadomość jest nie do zniesienia. Nie bylo go gdy kończyłam studia, gdy zaczynałam pracę, nie poznał mego męża, nie był na ślubie.. Nie jest łatwiej i mam wrażenie że nigdy nie będzie.

  • Nieidealnaanna Lipiec 2, 2018 at 5:55 pm - Reply

   Przykro mi polly, myślę że to wstrząsające doświadczenie. nawet nie chcę o tym myśleć, bo mam 3 braci i myśl otym, że kiedyś przyjdzie być na ich pogrzebach mnie paraliżuje. 🙁

 5. Marta Lipiec 1, 2018 at 10:41 am - Reply

  Ciekawy blog i bardzo podobne przezycia do moich…przeżyłam koszmar w domu z powodu ojca co pił i robił awantury…bardzo z mamusia ucrrpialismy na tym mój brat również. Każdy z naszej 3 nigdy do siebie nie doszedł tak naprawdę do roznowagi…obecnie jestem w ciezkim stanie bo moja mamusia zmarła 12 kwietnia tego roku i nie mogę dojść do siebie tak bardzo za ów tęsknię ze życie dla mnie jest obecnie bez sesji… Jeśli chciałbyś pogadać to bardzo chętnie gdyż mało kto mnie rozumie…

 6. Paulina Lipiec 1, 2018 at 5:37 pm - Reply

  16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata i będzie trwała do końca życia.
  Byłam nastolatką gdy zmarł. Rozumiałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma ogromu straty. Byliśmy zżyci mimo 5 lat rożnicy wieku między nami.
  Nie widział jak idę na studia, jak zaczynam pracę, nie poznał mego męża i nigdy nie będzie wujkiem dla moich dzieci. Tym trudniej, bo z drugim bratem mamy raczej chłodne relacje – już za dzieciaka dawał mi odczuć, że jako najmłodsza tylko przeszkadzam.. Myślałam nad pomocą psychologa ale jakoś mam wątpliwości czy to pomoże.
  Zyje się ciężko bo ciągle mi Go brakuje. Mąż nie rozumie, że po tylu latach nadal tęsknię i płaczę.. A ja z każdym rokiem pustkę odczuwam bardziej, bo wiem jakim wspaniałym był człowiekiem i jak bardzo mogłabym na Niego liczyć w dorosłym życiu.

  • Nieidealnaanna Lipiec 2, 2018 at 6:02 pm - Reply

   Niestety Paulina,ale czas nie leczy naszycg ran całkowicie, nieco tylko je zabliźnia…

   • Paulina Lipiec 3, 2018 at 2:36 pm - Reply

    nie widziałam, że komantarz czeka na akceptację i dodałam go dwa razy :/
    Wydaje mi się, że w moim przypadku byłoby łatwiej gdyby moja relacja z drugim bratem była lepsza.
    Uciekł po tym wszystkim za granicę, widujemy się raz do roku. Mam świadomość, że może to był jego sposób na zaleczenie ran, że nie potrafił tu zostać (tym bardziej, że niedługo po śmierci naszego brata samobójstwo popełnił jego przyjaciel), ale wydaje mi się, że gdybyśmy się jakoś trzymali razem to byłoby łatwiej.

 7. Monika Dudzik Lipiec 4, 2018 at 3:40 pm - Reply

  Prędzej czy później każdemu z nas przychodzi zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. 10 lipca minie 9 miesięcy od śmierci Taty – odszedł tak nagle, to był totalny szok i zaskoczenie. Powiem Ci, że bardzo mi Go brakuje i choć zaakceptowałam fakt, że umarł, nie potrafię z tym pogodzić. Moja mama ma już swoje lata i problemy ze zdrowiem, wierz mi, za kazdym razem, gdy się do niej wybieram, duszę mam na ramieniu.
  Bardzo dobry tekst Ania. O takich rzeczach trzeba mówić, by w końcu przełamać tabu jakim w naszym społeczeństwie jest śmierć i trudne relacje rodzinne.

  • Nieidealnaanna Sierpień 20, 2018 at 8:38 pm - Reply

   Monika, bardzo mocno ci wspólczuję, ale i rozumiem te wszystkie emocje. Dlatego tak ważne jest żyć tu i teraz.

 8. agnix Lipiec 17, 2018 at 7:38 pm - Reply

  Mój młodszy brat zmarł 4 miesiące temu… miał 20 lat..śmierć była nagła i nic jej nie zapowiadało .. mam jeszcze starszego brata, ale z nim nie mam takiego kontaktu jaki miałam z młodszym. Wciąż wydaje mi się to nieprawdopodobne, nierealne, czasami się czuję jak we śnie, że się obudzę i wszystko będzie tak jak kiedyś. Śmierć rodzeństwa nie tylko zabiera brata czy siostrę, ale także rodziców, którzy w pewnym stopniu nie są już tymi sami rodzicami po stracie dziecka. Duże wsparcie mam w mężu. Z mamą wspieramy się nawzajem. i tylko tyle…przyjaciół nie mam wielu, ale nawet tą garstę przerosło to wydarzenie. Będąc w takiej sytuacji można zauważyć jak ludzie nie potrafią się zachować, gdy ktoś jest w żałobie. W pracy mimo, że wszyscy wiedzieli, że pochowałam brata mało kto złożył kondolencje. Z jednej strony nie chce, żeby ktoś poruszał ten temat, ale z drugiej strony ta obojętność jest jeszcze gorsza… Niestety ciepły uścisk, miłe słowa otuchy są czymś odległym… W większości ludzi nie stać na tak drobne gesty…

  • Nieidealnaanna Sierpień 20, 2018 at 8:37 pm - Reply

   bardzo mi przykro 🙁 Rozumiem twój ból, choć nie strciłam rodzeństwa… Masz rację, ludzkie zwykle odruchy, male gesty w takich momentach zanczą naprawdę wiele.

 9. Ewika1980@icloud.com Lipiec 18, 2018 at 10:27 pm - Reply

  Najgorsze to nauczyć sie żyć bez nich…
  W zeszłym roku zmarł mój maz w wieku 40 lat . Zostawił mnie z 5 dzieci …
  Teraz jedyne co daje mi sile oprócz dzieci to myśl ze on jest z nami tylko inaczej

  • Nieidealnaanna Sierpień 20, 2018 at 8:36 pm - Reply

   O matko, bardzo, ale to bardzo mi przykro. Jest to niewyobrażalna strata.

 10. […] „15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymio… […]

 11. Marzena Wrzesień 6, 2018 at 8:05 am - Reply

  Moją mamą umarła nagle na zawał serca, spędziliśmy razem super dzień A wieczorem na rękach trzymałam umierającą kobietę.
  Pamiętam że nie docierały do mnie to, że umarła. Tak nagle zniknęła.
  Mimo tego że mam tatę, to czułam że zostałam sama na świecie, nie chciałam żyć, być w mieszkaniu które mi o niej przypominało. Chciałam być obok niej, gdziekolwiek ona się wtedy już znajdowała. Rok przewegetowalam, nie potrafiłam pracować i żyć . W sercu jakby wyrwane mi dziurę.
  Kiedy urodziłam syna to tak jakbym te, się sama urodziła i zaczął mnie cieszyć każdy dzień, pogoda, ludzie. Jestem szczęśliwa bo mam cudowna rodzinę ale mam dni że płacze jak małe dziecko bo tak bardzo za moją mamę tęsknię.
  Jestem wierzący ale nie praktykujaca, ale czuje że to miłość sprawia że jest coś po tej śmierci że ludzie nie odchodzą, znikają jakby ich nigdy nie było. Czuje obecność mamy każdego dnia i mocno wierzę że jest obok..

Leave A Comment