żałoba jak sobie radzić
STYL ŻYCIA

„15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam.

Okres 2013-2014 kontakt z ojcem jest sporadyczny

Nie dzwoni, nie odwiedza mnie, wywala z domu moje łóżko. Jak jadę do Białegostoku nocuję po znajomych lub u mojej przyszłej teściowej. Ojciec dzwoni wyłącznie po to, aby ponarzekać, że nie ma kasy, jest mu ciężko. Nigdy nie pyta co u mnie. Choruję na depresje, choruję na Hashimoto, lekarze nie dają mi szans na donoszenie ciąży. Kontakt znika, to wszystko jest bez sensu. W tym czasie ojciec ma kolejną amputację drugiej nogi. Wyrzuca brata z mieszkania, zamienia mieszkanie na inne, oraz ma kochankę młodszą ode mnie. Co oznacza, że mimo niepełnosprawności spotyka się z 23 letnią dziewczyną, która ma córkę i męża.

W międzyczasie próbuję zadzwonić do ojca, wysyłam mu zaproszenie na ślub, nie pojawia się, nie odbiera, nie oddzwania. Pochłania go nowa miłość. Wśród swoich znajomych żali się na dzieci i swój ciężki los inwalidy. Nadal spożywa alkohol.

 

Wrzesień 2015 – pół roku po narodzinach Zuzi

Będąc w odwiedzinach u teściów postanawiam spontanicznie pojechać zcórką i mężem do ojca. Myślę, najwyżej mnie nie wpuści, ale będę wiedziała, że próbowałam. Otwieram drzwi, przedstawiam mu córkę i mówię, że wszystko wybaczam, odcinam się od przeszłości. Chcę zacząć od nowa. Daję mu szansę na bycie dziadkiem, wszystko dla Zuzi.

żałoba jak sobie radzić

2016-2018 niby jest, ale go nie ma

Udaje nam się spędzić wspólnie parę okazji. Są to święta, urodziny moich córek, weekendy. Odwiedza nas w nowym mieszkaniu. Staram się dzwonić raz na dwa tygodnie. Raz w miesiącu, gdy jestem na Podlasiu odwiedzamy go lub zabieramy do rodziców męża. Wysyłam mu zdjęcia córek. Dwa razy odmawia mi wspólnego spędzenia Świat, bo w tym czasie leci do „kochanki” do Norwegii. Nie są już razem, ale nadal łączy ich dziwna zażyłość. Muszę pogodzić się z tym, że ojciec zamiast mnie i wnuczek wybiera swoją „ukochaną”, która jest młodsza ode mnie!

Żałoba po śmierci taty – nic nie czuję

W czasie pogrzebu ojca płakałam okropnie. Najgorszy moment to była msza w kościele. W porównaniu do pogrzebu mamy nie było tłumów. Obydwoje zmarli w piątek, obydwoje mieli pogrzeby w poniedziałek. Ojciec prowadził towarzyskie życie rezygnując z rodziny, mama prowadziła ascetyczne życie na rzecz rodziny właśnie. Na mszy wyłam całą sobą, nie tylko ze względu na śmierć ojca. To był swoisty rytuał przejścia. Płakałam nad moim utraconym dzieciństwem, płakałam z żalu za matką. Płakałam z poczucia niesprawiedliwości. Wyłam z tego powodu, że moi bracia mnie w tym wszystkim zostawili samą. Płakałam, bo ten stary dureń zmarnował ten ostatni czas, obrażając się i będąc dumnym. Płakałam kilka razy w jego mieszkaniu, gdy porządkowałam jego rzeszy. Poczułam ulgę, gdy znalazłam jego pamiętnik i przeczytałam, że „jest świadomy krzywd, które wyrządził własnej rodzinie”. Poczułam ulgę i wiesz co, nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia.

Po tym naszym wielkim pojednaniu po narodzinach Zuzi, z okazji Dnia Taty napisałam tekst o tym, że się pogodziliśmy. Mój ojciec nie miał mi za złe, że nazwałam go tyranem. Był wzruszony, że dostał jeszcze jedną szansę, był dumny z tego, że prowadzę bloga i jestem jego córką.

Jak radzić sobie z żałobą po stracie bliskiej osoby?

Niestety, ale nie mam dla ciebie żadnej uniwersalnej porady, żadnych magicznych sztuczek. Jedyne co mogłam dla ciebie zrobić, to podzielić się swoją historią i pokazać, że każda żałoba jest inna, ma inny czas trwania i inny wymiar przeżywania. Czas wcale nie leczy ran, jedynie je nieco zabliźnia. Mi pomógł fakt, że miałam obok siebie Pana Nieidealnego, oraz poczucie stuprocentowej akceptacji. Poczucia, że on ze mną jest i będzie naprawdę na dobre i na te złe, na te smutne, wredne, zagubione i zalęknione też. Wsparcie przyjaciół, tych którzy się nie obrazili i pozwolili odnaleźć na nowo. Koty, sport, sztuka, pisanie bloga. W późniejszym okresie córki. Modlitwa, medytacja, psychoterapeuta. To wszystko pozwoliło mi przetrwać. Dziś mijają 3 miesiące od śmierci taty i na ten moment czuję się całkiem dobrze.

_____________________________

Nieidealnaanna to blog, który opowiada o tym co w życiu najważniejsze, żeby być na bieżąco z nowymi tekstami koniecznie polub mój Nieidealny Facebook, oraz zaobserwuj mnie na Instagramie, gdzie pokazuję moje życie od kuchni. Jeśli to zrobiłeś, wiedz że Nieidealnaanna w tym momencie szeroko się do Ciebie uśmiecha i robi przytulasa, na misia, a co!

25 KOMENTARZY

 1. Moja babcia zmarła kiedy miałam 9 lat. Tego dnia jechałam na kolonie. Strasznie to przeżyłam, nie wytrzymałam tam do końca i rodzice mnie odebrali wcześniej. Do dzisiaj mam do siebie żal, że jej nie pożegnałam, ale rodzice chcieli mi zaoszczędzić takich wrażeń.

 2. Jestem właśnie w żałobie po ukochanej mamie, która nagle umarła dwa miesiące temu.Ostra niewydolność krążeniowo oddechowa.Są to dla mnie najgorsze miesiące. Ciężko jest pogodzić się że jej z nami nie ma. Nie chorowała , nigdy na nic się nie narzekała , zawsze można było liczyć na jej pomoc. A teraz nagle jej nie ma , nie potrafię w tym się odnależć. Wiem że nie jestem sama mam rodzinę , ale momentami czuję że nikt mnie nie rozumie. Muszę być silna przy tacie , który też to strasznie przeżywa. Moje życie diamentralnie się zmieniło. Śmierć przyszła za szybko i niespodziewanie.

 3. Aniu, poplakałam się, jestem wstrząśnięta tym wpisem. Mój mąż też stracił rodziców więc mniej więcej kumam o co chodzi ale opisałaś to w taki sposób… Lubię Twojego bloga bo sama też nie zakłamuję rzeczywistości i piszę jak jest… Może kiedyś zajrzysz jak znajdziesz chwilę, bo Herbata jest bardzo kontrowersyjna jak na te czasy… Ściskam

 4. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata. I będzie trwała do końca mego życia.
  Byłam wtedy nastolatką, wiedziałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma straty.. I ta świadomość jest nie do zniesienia. Nie bylo go gdy kończyłam studia, gdy zaczynałam pracę, nie poznał mego męża, nie był na ślubie.. Nie jest łatwiej i mam wrażenie że nigdy nie będzie.

  • Przykro mi polly, myślę że to wstrząsające doświadczenie. nawet nie chcę o tym myśleć, bo mam 3 braci i myśl otym, że kiedyś przyjdzie być na ich pogrzebach mnie paraliżuje. 🙁

 5. Ciekawy blog i bardzo podobne przezycia do moich…przeżyłam koszmar w domu z powodu ojca co pił i robił awantury…bardzo z mamusia ucrrpialismy na tym mój brat również. Każdy z naszej 3 nigdy do siebie nie doszedł tak naprawdę do roznowagi…obecnie jestem w ciezkim stanie bo moja mamusia zmarła 12 kwietnia tego roku i nie mogę dojść do siebie tak bardzo za ów tęsknię ze życie dla mnie jest obecnie bez sesji… Jeśli chciałbyś pogadać to bardzo chętnie gdyż mało kto mnie rozumie…

 6. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata i będzie trwała do końca życia.
  Byłam nastolatką gdy zmarł. Rozumiałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma ogromu straty. Byliśmy zżyci mimo 5 lat rożnicy wieku między nami.
  Nie widział jak idę na studia, jak zaczynam pracę, nie poznał mego męża i nigdy nie będzie wujkiem dla moich dzieci. Tym trudniej, bo z drugim bratem mamy raczej chłodne relacje – już za dzieciaka dawał mi odczuć, że jako najmłodsza tylko przeszkadzam.. Myślałam nad pomocą psychologa ale jakoś mam wątpliwości czy to pomoże.
  Zyje się ciężko bo ciągle mi Go brakuje. Mąż nie rozumie, że po tylu latach nadal tęsknię i płaczę.. A ja z każdym rokiem pustkę odczuwam bardziej, bo wiem jakim wspaniałym był człowiekiem i jak bardzo mogłabym na Niego liczyć w dorosłym życiu.

   • nie widziałam, że komantarz czeka na akceptację i dodałam go dwa razy :/
    Wydaje mi się, że w moim przypadku byłoby łatwiej gdyby moja relacja z drugim bratem była lepsza.
    Uciekł po tym wszystkim za granicę, widujemy się raz do roku. Mam świadomość, że może to był jego sposób na zaleczenie ran, że nie potrafił tu zostać (tym bardziej, że niedługo po śmierci naszego brata samobójstwo popełnił jego przyjaciel), ale wydaje mi się, że gdybyśmy się jakoś trzymali razem to byłoby łatwiej.

 7. Prędzej czy później każdemu z nas przychodzi zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. 10 lipca minie 9 miesięcy od śmierci Taty – odszedł tak nagle, to był totalny szok i zaskoczenie. Powiem Ci, że bardzo mi Go brakuje i choć zaakceptowałam fakt, że umarł, nie potrafię z tym pogodzić. Moja mama ma już swoje lata i problemy ze zdrowiem, wierz mi, za kazdym razem, gdy się do niej wybieram, duszę mam na ramieniu.
  Bardzo dobry tekst Ania. O takich rzeczach trzeba mówić, by w końcu przełamać tabu jakim w naszym społeczeństwie jest śmierć i trudne relacje rodzinne.

 8. Mój młodszy brat zmarł 4 miesiące temu… miał 20 lat..śmierć była nagła i nic jej nie zapowiadało .. mam jeszcze starszego brata, ale z nim nie mam takiego kontaktu jaki miałam z młodszym. Wciąż wydaje mi się to nieprawdopodobne, nierealne, czasami się czuję jak we śnie, że się obudzę i wszystko będzie tak jak kiedyś. Śmierć rodzeństwa nie tylko zabiera brata czy siostrę, ale także rodziców, którzy w pewnym stopniu nie są już tymi sami rodzicami po stracie dziecka. Duże wsparcie mam w mężu. Z mamą wspieramy się nawzajem. i tylko tyle…przyjaciół nie mam wielu, ale nawet tą garstę przerosło to wydarzenie. Będąc w takiej sytuacji można zauważyć jak ludzie nie potrafią się zachować, gdy ktoś jest w żałobie. W pracy mimo, że wszyscy wiedzieli, że pochowałam brata mało kto złożył kondolencje. Z jednej strony nie chce, żeby ktoś poruszał ten temat, ale z drugiej strony ta obojętność jest jeszcze gorsza… Niestety ciepły uścisk, miłe słowa otuchy są czymś odległym… W większości ludzi nie stać na tak drobne gesty…

 9. Najgorsze to nauczyć sie żyć bez nich…
  W zeszłym roku zmarł mój maz w wieku 40 lat . Zostawił mnie z 5 dzieci …
  Teraz jedyne co daje mi sile oprócz dzieci to myśl ze on jest z nami tylko inaczej

 10. Moją mamą umarła nagle na zawał serca, spędziliśmy razem super dzień A wieczorem na rękach trzymałam umierającą kobietę.
  Pamiętam że nie docierały do mnie to, że umarła. Tak nagle zniknęła.
  Mimo tego że mam tatę, to czułam że zostałam sama na świecie, nie chciałam żyć, być w mieszkaniu które mi o niej przypominało. Chciałam być obok niej, gdziekolwiek ona się wtedy już znajdowała. Rok przewegetowalam, nie potrafiłam pracować i żyć . W sercu jakby wyrwane mi dziurę.
  Kiedy urodziłam syna to tak jakbym te, się sama urodziła i zaczął mnie cieszyć każdy dzień, pogoda, ludzie. Jestem szczęśliwa bo mam cudowna rodzinę ale mam dni że płacze jak małe dziecko bo tak bardzo za moją mamę tęsknię.
  Jestem wierzący ale nie praktykujaca, ale czuje że to miłość sprawia że jest coś po tej śmierci że ludzie nie odchodzą, znikają jakby ich nigdy nie było. Czuje obecność mamy każdego dnia i mocno wierzę że jest obok..

  • Marzena, bardzo poruszyła mnie Twoja historia. Jest nieco poodban do mojej, także rozumiem doskonale twoje emocje. Bardzo mi przykto, wiem jak cieżką żyć bez Mamy. Super, że masz rodzinę i to ona jest Twoją ostoją w chwilach zwątpienia. Podobnie jak u mnie zresztą.

 11. To, że smutek da się oswoić jest chyba najwspanialszą wiadomością dla tych, którzy zmagają się z stratą. Ważna jest świadomość, że ból nie znika, po prostu przestaje być jedyną rzeczą w naszym życiu. No i świadomość śmierci – to prawda, że już nigdy nas nie opuszcza. Po śmierci siostry cały czas o niej myślę, wręcz paranoicznie o swojej śmierci, śmierci przyjaciół o tym, że jest nieunikniona. Zapisałem się nawet ostatnio na terapię, bo chwilami ta myśl nie daje mi spokoju. Mam dobrego terapeutę chociaż czasami mam wrażenie, że nasza terapia to dyskusja filozoficzna.
  Staram się pogodzić ze śmiercią i faktem, że każdego z nas to czeka, nie jest to jednak łatwe i czasami terapia rzeczywiście pomaga

  • Robert, dziękuję za twoją historię. Terapia dla mnie była niezędna do uporania się z lękami i myslami samobójczymi. Żałoba przychodzi falami, u kazdego wygląda to inaczej. Bój po stracie bliskiej osoby nigdy nie znika z czasem na szczęście staje się do zneisienia, by żyć dalej .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.