żałoba jak sobie radzić
STYL ŻYCIA

„15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam.

Stan emocjonalny w czasie żałoby

– studium przypadku

Pamiętam, że wstydziłam się być taka wiecie, cała rozlazła, nieporadna i smutna. Bycie smutną było dla mnie absolutną nowością. Chciałam w tym moim smutku zamknąć się na wieki i nigdy już nie wracać. Chciałam wykrzyczeć całą złość do świata i chciałam, aby inni też byli smutni, cierpieli, albo tak jak ja nie odczuwali nic poza rozczarowaniem. Udawałam przed partnerem, że jest okej, ale tak naprawdę cierpiałam na bezsenność, lęki nocne tak silne, że czasami brakowało mi tchu i wymiotowałam. Endokrynolog przyczynił się do skierowania mnie do specjalisty od dusz. A ten nieco „przytępił” ten smutek „farmakologicznymi cukierkami szczęścia”. Nadal było mi wstyd, że ciągle się smucę, dlatego nikomu do tego się nie przyznawałam. Po antydepresantach smutek nie zniknął, ale nieco zelżał i zdarzało mi się przespać kilka godzin w nocy.

Rok po śmierci mojej mamy zaczęłam pisać tego bloga – jako antidotum na swoje lęki. Pisanie o tym, że moje życie może być szczęśliwe mimo trudnych doświadczeń stało się moją misją. Początkowo walczyłam o to, aby przekonać siebie samą, że mogę i będę (jestem) szczęśliwa.

Znów chciałam czerpać z życia pełnymi garściami. Chciałam tańczyć, czuć smak jedzenia, kochać się ze swoim facetem, chodzić do teatru, słuchać ukochanej muzyki i tracić poczucie czasu czytając książki. Chciałam poświęcać swój czas sztuce i chłonąć jej energię całą sobą. Chciałam być sobą, bez porównań, bez kompleksów, celebrując TU i TERAZ.

Postanowiłam zawalczyć o siebie. Przestałam się godzić na kompromisy. Odcięłam się od wszystkiego co toksyczne, resztę już znasz, czytając tego bloga.

A co z żałobą po tacie?

Ojciec nie żyje 3 miesiące. Bardzo krótko po jego śmierci wzięłam udział w Kampanii Społecznej Za Zamkniętymi Drzwiami, która traktuje o przemocy domowej wobec kobiet. Bardzo długo zwlekałam z napisaniem tekstu na temat przemocy ponieważ wszystko co w nim zawarłam jest moim osobistym doświadczeniem. Nie miałam pojęcia, że moje wyznanie będzie wierzchołkiem góry lodowej, a ten wpis nabierze mocy i zadziała efekt kuli śnieżnej. Cześć osób z rodziny i znajomych ojca obraziła się na mnie. Wydziedziczono mnie oficjalnie i bez skrupułów. Skrytykowano, zarzucano kłamstwo, chęć wybicia się i zrobienia tego pod publiczkę. Wiecie jak jest, „o zmarłych mówi się dobrze, albo wcale”. Nie zdawałam sobie sprawy, że ten tekst tak poruszy ludzi. Hejt, który na mnie spłynął, umocnił mnie tylko w przekonaniu, że zrobiłam słusznie i więcej nikt mi nie zatka ust. Zbyt długo milczałam, zbyt długo udawałam, że daję radę.

Czy mam wyrzuty sumienia?

Cała ta sytuacja jest dosyć komiczna, kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie wydarzenia poprzedzające śmierć mego ojca. Grudzień 2012 roku, 3 miesiące po śmierci mamy wyprowadzam się do Warszawy. Wcześniej zadbałam o to, by dopełnić wszelkich formalności po pogrzebie, posprzątać mieszkanie od A do Z, łącznie z pozbyciem się rzeczy mamy. Jestem najmłodsza z rodziny, ale biorę to na swoje barki. Przez 3 miesiące przygotowuję ojca i 34 letniego brata na to, że pod koniec roku wyprowadzam się. (Dodam, że z domu rodzinnego wyprowadziłam się w czasie studiów,  przez ojca awantury i alkohol. Wróciłam do rodziny na pół roku przed śmiercią mamy. Dokładnie po amputacji części nogi ojca. Wynik stopy cukrzycowej).

Wyprowadzki nie zapomnę do końca życia

Dzień wyprowadzki, ojciec zwyzywał mnie od najgorszych. Powód? Nie mam pojęcia, po prostu miał swoje dzikie napady złości. Wyprowadzając się poczułam ulgę, że raz na zawsze odcinam się od tego koszmaru i patologii. (Tydzień przed śmiercią mamy ojciec rzuca w nią szklaną miską. We mnie próbuję walnąć kulą ortopedyczną, ale w ostatniej chwili mój brat zatrzymuje kule i tym samym ratuje mi życie. Kulami celował w moją głowę). Po tej akcji zadzwoniłam po karetkę i ojciec spędził 2 tygodnie w szpitalu psychiatrycznym.

25 KOMENTARZY

 1. Moja babcia zmarła kiedy miałam 9 lat. Tego dnia jechałam na kolonie. Strasznie to przeżyłam, nie wytrzymałam tam do końca i rodzice mnie odebrali wcześniej. Do dzisiaj mam do siebie żal, że jej nie pożegnałam, ale rodzice chcieli mi zaoszczędzić takich wrażeń.

 2. Jestem właśnie w żałobie po ukochanej mamie, która nagle umarła dwa miesiące temu.Ostra niewydolność krążeniowo oddechowa.Są to dla mnie najgorsze miesiące. Ciężko jest pogodzić się że jej z nami nie ma. Nie chorowała , nigdy na nic się nie narzekała , zawsze można było liczyć na jej pomoc. A teraz nagle jej nie ma , nie potrafię w tym się odnależć. Wiem że nie jestem sama mam rodzinę , ale momentami czuję że nikt mnie nie rozumie. Muszę być silna przy tacie , który też to strasznie przeżywa. Moje życie diamentralnie się zmieniło. Śmierć przyszła za szybko i niespodziewanie.

 3. Aniu, poplakałam się, jestem wstrząśnięta tym wpisem. Mój mąż też stracił rodziców więc mniej więcej kumam o co chodzi ale opisałaś to w taki sposób… Lubię Twojego bloga bo sama też nie zakłamuję rzeczywistości i piszę jak jest… Może kiedyś zajrzysz jak znajdziesz chwilę, bo Herbata jest bardzo kontrowersyjna jak na te czasy… Ściskam

 4. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata. I będzie trwała do końca mego życia.
  Byłam wtedy nastolatką, wiedziałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma straty.. I ta świadomość jest nie do zniesienia. Nie bylo go gdy kończyłam studia, gdy zaczynałam pracę, nie poznał mego męża, nie był na ślubie.. Nie jest łatwiej i mam wrażenie że nigdy nie będzie.

  • Przykro mi polly, myślę że to wstrząsające doświadczenie. nawet nie chcę o tym myśleć, bo mam 3 braci i myśl otym, że kiedyś przyjdzie być na ich pogrzebach mnie paraliżuje. 🙁

 5. Ciekawy blog i bardzo podobne przezycia do moich…przeżyłam koszmar w domu z powodu ojca co pił i robił awantury…bardzo z mamusia ucrrpialismy na tym mój brat również. Każdy z naszej 3 nigdy do siebie nie doszedł tak naprawdę do roznowagi…obecnie jestem w ciezkim stanie bo moja mamusia zmarła 12 kwietnia tego roku i nie mogę dojść do siebie tak bardzo za ów tęsknię ze życie dla mnie jest obecnie bez sesji… Jeśli chciałbyś pogadać to bardzo chętnie gdyż mało kto mnie rozumie…

 6. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata i będzie trwała do końca życia.
  Byłam nastolatką gdy zmarł. Rozumiałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma ogromu straty. Byliśmy zżyci mimo 5 lat rożnicy wieku między nami.
  Nie widział jak idę na studia, jak zaczynam pracę, nie poznał mego męża i nigdy nie będzie wujkiem dla moich dzieci. Tym trudniej, bo z drugim bratem mamy raczej chłodne relacje – już za dzieciaka dawał mi odczuć, że jako najmłodsza tylko przeszkadzam.. Myślałam nad pomocą psychologa ale jakoś mam wątpliwości czy to pomoże.
  Zyje się ciężko bo ciągle mi Go brakuje. Mąż nie rozumie, że po tylu latach nadal tęsknię i płaczę.. A ja z każdym rokiem pustkę odczuwam bardziej, bo wiem jakim wspaniałym był człowiekiem i jak bardzo mogłabym na Niego liczyć w dorosłym życiu.

   • nie widziałam, że komantarz czeka na akceptację i dodałam go dwa razy :/
    Wydaje mi się, że w moim przypadku byłoby łatwiej gdyby moja relacja z drugim bratem była lepsza.
    Uciekł po tym wszystkim za granicę, widujemy się raz do roku. Mam świadomość, że może to był jego sposób na zaleczenie ran, że nie potrafił tu zostać (tym bardziej, że niedługo po śmierci naszego brata samobójstwo popełnił jego przyjaciel), ale wydaje mi się, że gdybyśmy się jakoś trzymali razem to byłoby łatwiej.

 7. Prędzej czy później każdemu z nas przychodzi zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. 10 lipca minie 9 miesięcy od śmierci Taty – odszedł tak nagle, to był totalny szok i zaskoczenie. Powiem Ci, że bardzo mi Go brakuje i choć zaakceptowałam fakt, że umarł, nie potrafię z tym pogodzić. Moja mama ma już swoje lata i problemy ze zdrowiem, wierz mi, za kazdym razem, gdy się do niej wybieram, duszę mam na ramieniu.
  Bardzo dobry tekst Ania. O takich rzeczach trzeba mówić, by w końcu przełamać tabu jakim w naszym społeczeństwie jest śmierć i trudne relacje rodzinne.

 8. Mój młodszy brat zmarł 4 miesiące temu… miał 20 lat..śmierć była nagła i nic jej nie zapowiadało .. mam jeszcze starszego brata, ale z nim nie mam takiego kontaktu jaki miałam z młodszym. Wciąż wydaje mi się to nieprawdopodobne, nierealne, czasami się czuję jak we śnie, że się obudzę i wszystko będzie tak jak kiedyś. Śmierć rodzeństwa nie tylko zabiera brata czy siostrę, ale także rodziców, którzy w pewnym stopniu nie są już tymi sami rodzicami po stracie dziecka. Duże wsparcie mam w mężu. Z mamą wspieramy się nawzajem. i tylko tyle…przyjaciół nie mam wielu, ale nawet tą garstę przerosło to wydarzenie. Będąc w takiej sytuacji można zauważyć jak ludzie nie potrafią się zachować, gdy ktoś jest w żałobie. W pracy mimo, że wszyscy wiedzieli, że pochowałam brata mało kto złożył kondolencje. Z jednej strony nie chce, żeby ktoś poruszał ten temat, ale z drugiej strony ta obojętność jest jeszcze gorsza… Niestety ciepły uścisk, miłe słowa otuchy są czymś odległym… W większości ludzi nie stać na tak drobne gesty…

 9. Najgorsze to nauczyć sie żyć bez nich…
  W zeszłym roku zmarł mój maz w wieku 40 lat . Zostawił mnie z 5 dzieci …
  Teraz jedyne co daje mi sile oprócz dzieci to myśl ze on jest z nami tylko inaczej

 10. Moją mamą umarła nagle na zawał serca, spędziliśmy razem super dzień A wieczorem na rękach trzymałam umierającą kobietę.
  Pamiętam że nie docierały do mnie to, że umarła. Tak nagle zniknęła.
  Mimo tego że mam tatę, to czułam że zostałam sama na świecie, nie chciałam żyć, być w mieszkaniu które mi o niej przypominało. Chciałam być obok niej, gdziekolwiek ona się wtedy już znajdowała. Rok przewegetowalam, nie potrafiłam pracować i żyć . W sercu jakby wyrwane mi dziurę.
  Kiedy urodziłam syna to tak jakbym te, się sama urodziła i zaczął mnie cieszyć każdy dzień, pogoda, ludzie. Jestem szczęśliwa bo mam cudowna rodzinę ale mam dni że płacze jak małe dziecko bo tak bardzo za moją mamę tęsknię.
  Jestem wierzący ale nie praktykujaca, ale czuje że to miłość sprawia że jest coś po tej śmierci że ludzie nie odchodzą, znikają jakby ich nigdy nie było. Czuje obecność mamy każdego dnia i mocno wierzę że jest obok..

  • Marzena, bardzo poruszyła mnie Twoja historia. Jest nieco poodban do mojej, także rozumiem doskonale twoje emocje. Bardzo mi przykto, wiem jak cieżką żyć bez Mamy. Super, że masz rodzinę i to ona jest Twoją ostoją w chwilach zwątpienia. Podobnie jak u mnie zresztą.

 11. To, że smutek da się oswoić jest chyba najwspanialszą wiadomością dla tych, którzy zmagają się z stratą. Ważna jest świadomość, że ból nie znika, po prostu przestaje być jedyną rzeczą w naszym życiu. No i świadomość śmierci – to prawda, że już nigdy nas nie opuszcza. Po śmierci siostry cały czas o niej myślę, wręcz paranoicznie o swojej śmierci, śmierci przyjaciół o tym, że jest nieunikniona. Zapisałem się nawet ostatnio na terapię, bo chwilami ta myśl nie daje mi spokoju. Mam dobrego terapeutę chociaż czasami mam wrażenie, że nasza terapia to dyskusja filozoficzna.
  Staram się pogodzić ze śmiercią i faktem, że każdego z nas to czeka, nie jest to jednak łatwe i czasami terapia rzeczywiście pomaga

  • Robert, dziękuję za twoją historię. Terapia dla mnie była niezędna do uporania się z lękami i myslami samobójczymi. Żałoba przychodzi falami, u kazdego wygląda to inaczej. Bój po stracie bliskiej osoby nigdy nie znika z czasem na szczęście staje się do zneisienia, by żyć dalej .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.