żałoba jak sobie radzić
STYL ŻYCIA

„15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam.

Jak przechodziłam żałobę
i dlaczego się tego wstydziłam?

Jestem Dorosłym Dzieckiem Alkoholików. Jestem byłą judoczką. Jestem kobietą asertywną i mimo posiadania trójki braci, od śmierci mamy czuję się jak jedynaczka. Strata matki otworzyła w moim życiu drzwi do wszystkich moich lęków oraz spowodowała, że moje obawy spadły na mnie w mgnieniu oka. Przypadek? Wydaje mi się, że to wszystko miało głębszy sens. Moja mama miała bardzo wyraziste zdanie na temat mojej przyjaźni z osobą, która pomagała mi przy organizacji jej pogrzebu. Sądziła, że ta dziewczyna jest nieszczera, nie jest moją przyjaciółką i że wkrótce się o tym przekonam. Niestety, ale miała rację. Ktoś, dla kogo zrobiłabym wszystko, nie zdał egzaminu z naszej przyjaźni i zrezygnował ze mnie w chwili, gdy dotknęła mnie śmierć najbliższej mi osoby. Tak jakby przez samo przebywanie ze mną można było się „zarazić śmiercią”. Dodam tylko, że wspomniana osoba znaczyła dla mnie WSZYSTKO, co idealnie obrazuje fakt, że mój mąż zaakceptował fakt iż podróż poślubną spędziłam w pierwszej kolejności z nią,  a nie z nim.

żałoba jak sobie radzić

Etapy żałoby po mamie

Wiadomo, że jako osoba empatyczna i świadoma siebie starałam się podejść do żałoby racjonalnie. Okazało się, że to wszystko jest niemożliwe. Określiłam te pierwsze 10 miesięcy jako naprzemienny czas: wkurwienia, smutku, depresji, nieodczuwania, nieistnienia. Nie przypominam sobie, aby moja żałoba przechodziła książkowo, wg etapów: wyparcia, złości, pogodzenia się ze stratą, zaakceptowania śmierci. Może was zaskoczę, ale ja nigdy nie pogodziłam się do końca ze śmiercią matki. Jedyne co mi w tym wszystkim pomaga to fakt, że jestem osobą wierzącą, która w duchu liczy na „spotkanie” z mamą po drugiej strony tęczy wraz z desperacją wręcz nadzieją na to, że ona teraz jest tam, gdzie jej jest naprawdę dobrze. Gdyby nie ta wiara, przyszłoby mi chyba zwariować z poczucia tęsknoty i niesprawiedliwości, że moja mama – człowiek z sercem na dłoni odszedł tak nagle. Bez nawet jednej szansy na zmianę czegoś w swoim życiu na lepsze.

25 KOMENTARZY

 1. Moja babcia zmarła kiedy miałam 9 lat. Tego dnia jechałam na kolonie. Strasznie to przeżyłam, nie wytrzymałam tam do końca i rodzice mnie odebrali wcześniej. Do dzisiaj mam do siebie żal, że jej nie pożegnałam, ale rodzice chcieli mi zaoszczędzić takich wrażeń.

 2. Jestem właśnie w żałobie po ukochanej mamie, która nagle umarła dwa miesiące temu.Ostra niewydolność krążeniowo oddechowa.Są to dla mnie najgorsze miesiące. Ciężko jest pogodzić się że jej z nami nie ma. Nie chorowała , nigdy na nic się nie narzekała , zawsze można było liczyć na jej pomoc. A teraz nagle jej nie ma , nie potrafię w tym się odnależć. Wiem że nie jestem sama mam rodzinę , ale momentami czuję że nikt mnie nie rozumie. Muszę być silna przy tacie , który też to strasznie przeżywa. Moje życie diamentralnie się zmieniło. Śmierć przyszła za szybko i niespodziewanie.

 3. Aniu, poplakałam się, jestem wstrząśnięta tym wpisem. Mój mąż też stracił rodziców więc mniej więcej kumam o co chodzi ale opisałaś to w taki sposób… Lubię Twojego bloga bo sama też nie zakłamuję rzeczywistości i piszę jak jest… Może kiedyś zajrzysz jak znajdziesz chwilę, bo Herbata jest bardzo kontrowersyjna jak na te czasy… Ściskam

 4. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata. I będzie trwała do końca mego życia.
  Byłam wtedy nastolatką, wiedziałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma straty.. I ta świadomość jest nie do zniesienia. Nie bylo go gdy kończyłam studia, gdy zaczynałam pracę, nie poznał mego męża, nie był na ślubie.. Nie jest łatwiej i mam wrażenie że nigdy nie będzie.

  • Przykro mi polly, myślę że to wstrząsające doświadczenie. nawet nie chcę o tym myśleć, bo mam 3 braci i myśl otym, że kiedyś przyjdzie być na ich pogrzebach mnie paraliżuje. 🙁

 5. Ciekawy blog i bardzo podobne przezycia do moich…przeżyłam koszmar w domu z powodu ojca co pił i robił awantury…bardzo z mamusia ucrrpialismy na tym mój brat również. Każdy z naszej 3 nigdy do siebie nie doszedł tak naprawdę do roznowagi…obecnie jestem w ciezkim stanie bo moja mamusia zmarła 12 kwietnia tego roku i nie mogę dojść do siebie tak bardzo za ów tęsknię ze życie dla mnie jest obecnie bez sesji… Jeśli chciałbyś pogadać to bardzo chętnie gdyż mało kto mnie rozumie…

 6. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata i będzie trwała do końca życia.
  Byłam nastolatką gdy zmarł. Rozumiałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma ogromu straty. Byliśmy zżyci mimo 5 lat rożnicy wieku między nami.
  Nie widział jak idę na studia, jak zaczynam pracę, nie poznał mego męża i nigdy nie będzie wujkiem dla moich dzieci. Tym trudniej, bo z drugim bratem mamy raczej chłodne relacje – już za dzieciaka dawał mi odczuć, że jako najmłodsza tylko przeszkadzam.. Myślałam nad pomocą psychologa ale jakoś mam wątpliwości czy to pomoże.
  Zyje się ciężko bo ciągle mi Go brakuje. Mąż nie rozumie, że po tylu latach nadal tęsknię i płaczę.. A ja z każdym rokiem pustkę odczuwam bardziej, bo wiem jakim wspaniałym był człowiekiem i jak bardzo mogłabym na Niego liczyć w dorosłym życiu.

   • nie widziałam, że komantarz czeka na akceptację i dodałam go dwa razy :/
    Wydaje mi się, że w moim przypadku byłoby łatwiej gdyby moja relacja z drugim bratem była lepsza.
    Uciekł po tym wszystkim za granicę, widujemy się raz do roku. Mam świadomość, że może to był jego sposób na zaleczenie ran, że nie potrafił tu zostać (tym bardziej, że niedługo po śmierci naszego brata samobójstwo popełnił jego przyjaciel), ale wydaje mi się, że gdybyśmy się jakoś trzymali razem to byłoby łatwiej.

 7. Prędzej czy później każdemu z nas przychodzi zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. 10 lipca minie 9 miesięcy od śmierci Taty – odszedł tak nagle, to był totalny szok i zaskoczenie. Powiem Ci, że bardzo mi Go brakuje i choć zaakceptowałam fakt, że umarł, nie potrafię z tym pogodzić. Moja mama ma już swoje lata i problemy ze zdrowiem, wierz mi, za kazdym razem, gdy się do niej wybieram, duszę mam na ramieniu.
  Bardzo dobry tekst Ania. O takich rzeczach trzeba mówić, by w końcu przełamać tabu jakim w naszym społeczeństwie jest śmierć i trudne relacje rodzinne.

 8. Mój młodszy brat zmarł 4 miesiące temu… miał 20 lat..śmierć była nagła i nic jej nie zapowiadało .. mam jeszcze starszego brata, ale z nim nie mam takiego kontaktu jaki miałam z młodszym. Wciąż wydaje mi się to nieprawdopodobne, nierealne, czasami się czuję jak we śnie, że się obudzę i wszystko będzie tak jak kiedyś. Śmierć rodzeństwa nie tylko zabiera brata czy siostrę, ale także rodziców, którzy w pewnym stopniu nie są już tymi sami rodzicami po stracie dziecka. Duże wsparcie mam w mężu. Z mamą wspieramy się nawzajem. i tylko tyle…przyjaciół nie mam wielu, ale nawet tą garstę przerosło to wydarzenie. Będąc w takiej sytuacji można zauważyć jak ludzie nie potrafią się zachować, gdy ktoś jest w żałobie. W pracy mimo, że wszyscy wiedzieli, że pochowałam brata mało kto złożył kondolencje. Z jednej strony nie chce, żeby ktoś poruszał ten temat, ale z drugiej strony ta obojętność jest jeszcze gorsza… Niestety ciepły uścisk, miłe słowa otuchy są czymś odległym… W większości ludzi nie stać na tak drobne gesty…

 9. Najgorsze to nauczyć sie żyć bez nich…
  W zeszłym roku zmarł mój maz w wieku 40 lat . Zostawił mnie z 5 dzieci …
  Teraz jedyne co daje mi sile oprócz dzieci to myśl ze on jest z nami tylko inaczej

 10. Moją mamą umarła nagle na zawał serca, spędziliśmy razem super dzień A wieczorem na rękach trzymałam umierającą kobietę.
  Pamiętam że nie docierały do mnie to, że umarła. Tak nagle zniknęła.
  Mimo tego że mam tatę, to czułam że zostałam sama na świecie, nie chciałam żyć, być w mieszkaniu które mi o niej przypominało. Chciałam być obok niej, gdziekolwiek ona się wtedy już znajdowała. Rok przewegetowalam, nie potrafiłam pracować i żyć . W sercu jakby wyrwane mi dziurę.
  Kiedy urodziłam syna to tak jakbym te, się sama urodziła i zaczął mnie cieszyć każdy dzień, pogoda, ludzie. Jestem szczęśliwa bo mam cudowna rodzinę ale mam dni że płacze jak małe dziecko bo tak bardzo za moją mamę tęsknię.
  Jestem wierzący ale nie praktykujaca, ale czuje że to miłość sprawia że jest coś po tej śmierci że ludzie nie odchodzą, znikają jakby ich nigdy nie było. Czuje obecność mamy każdego dnia i mocno wierzę że jest obok..

  • Marzena, bardzo poruszyła mnie Twoja historia. Jest nieco poodban do mojej, także rozumiem doskonale twoje emocje. Bardzo mi przykto, wiem jak cieżką żyć bez Mamy. Super, że masz rodzinę i to ona jest Twoją ostoją w chwilach zwątpienia. Podobnie jak u mnie zresztą.

 11. To, że smutek da się oswoić jest chyba najwspanialszą wiadomością dla tych, którzy zmagają się z stratą. Ważna jest świadomość, że ból nie znika, po prostu przestaje być jedyną rzeczą w naszym życiu. No i świadomość śmierci – to prawda, że już nigdy nas nie opuszcza. Po śmierci siostry cały czas o niej myślę, wręcz paranoicznie o swojej śmierci, śmierci przyjaciół o tym, że jest nieunikniona. Zapisałem się nawet ostatnio na terapię, bo chwilami ta myśl nie daje mi spokoju. Mam dobrego terapeutę chociaż czasami mam wrażenie, że nasza terapia to dyskusja filozoficzna.
  Staram się pogodzić ze śmiercią i faktem, że każdego z nas to czeka, nie jest to jednak łatwe i czasami terapia rzeczywiście pomaga

  • Robert, dziękuję za twoją historię. Terapia dla mnie była niezędna do uporania się z lękami i myslami samobójczymi. Żałoba przychodzi falami, u kazdego wygląda to inaczej. Bój po stracie bliskiej osoby nigdy nie znika z czasem na szczęście staje się do zneisienia, by żyć dalej .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.