żałoba jak sobie radzić
STYL ŻYCIA

„15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam.

Od 6 lat nie żyje moja mama, od 3 miesięcy nie ma z nami już mojego taty. Nie jestem psychologiem aby czuć się upoważniona do tego, by poprowadzić cię za rękę i krok po kroku przygotować na każdy kolejny etap żałoby, który niestety ciebie czeka. Mam jednak spore doświadczenie w przechodzeniu przez żałobę, ponieważ pierwszą stratę bliskiej osoby doświadczyłam w wieku 8 lat, kiedy zmarła moja ukochana babcia. Żałoba przychodzi falami. Nie da się przygotować na jej „ciosy”, zmienne nastroje i wszystkie emocje, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć.

Kult nieśmiertelności, będziesz wiecznie młody

Obecna kultura nie sprzyja przeżywaniu żałoby z kilku powodów. Z jednej strony nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej „otwarte”. Spotykam się nawet z określeniami, że jesteśmy społeczeństwem ekshibicjonistów, którzy w internecie dzielą się każdym kawałkiem swojego życia, nawet najbardziej intymnym. Z drugiej strony taka postawa powoduje, że wśród naszych bliskich nie ma miejsca na złe emocje. Ludzie mają dość swoich problemów, nie mają ochoty słuchać o tym co jest złe, trudne i dołujące, a śmierć bliskiej osoby jest właśnie taką rzeczą.  Mój blog od samego początku był i zawsze będzie miejscem w sieci, na którym nie ma czegoś takiego jak tabu, trudny czy niewygodny temat. W dalszym ciągu brak w ludziach świadomości oraz empatii wobec osób pozostających w żałobie. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko nie jest proste. Wpływa na to nasza osobowość, czas w którym jesteśmy w żałobie, oraz oczywiście indywidualne doświadczenia i to w jaki sposób doświadczamy straty bliskiej osoby.

jak przejść żałobę

Kim naprawdę jesteś i ile zostało ci  życia?

Śmierć kogoś kogo kochaliśmy, kogoś kto był nam bliski, zawsze powoduje w nas nieodwracalne zmiany. W chwili gdy dowiadujemy się o naszej stracie, w naszej osobowości pojawia się „niewidzialna blizna”, o której istnieniu już nigdy nie zapomnimy. Bardzo często śmierć osoby z naszego otoczenia powoduje szereg nieprzewidywanych zmian w naszym życiu. Te zmiany mogą być irracjonalne lub przeciwnie, bardzo świadome. Żałoba to cholernie trudny czas dla naszej psychiki. W tym okresie możemy zdecydować się na impulsywne, zupełnie niepodobne do nas zachowania, których być może będziemy później żałować. Szerzej o tym mechanizmie polecam nie poczytać, ale obejrzeć w filmie polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej w „33 sceny z życia”.

33 sceny z życia Szumowskiej

Reżyserka w mistrzowski sposób przeniosła na ekran wszystkie emocje, które wyzwala w nas śmierć bliskiej osoby. O tym czy Szumowska korzystała ze swojego doświadczenia nie będę się wypowiadała, dlatego że w wywiadach zaznaczyła, że celem filmu było przełamanie tabu i zapełnienie luki na temat oswajania ludzi ze śmiercią. Śmierć w ujęciu reżyserki nie jest niczym pięknym ani metaforycznym. Jej film obnaża fizyczny aspekt umieralnia, z całą jej brzydotą i kresem fizyczności. Pamiętam, gdy oglądałam ten film pierwszy raz. To było bardzo długo przed śmiercią mojej mamy. Pamiętam, że emocje głównej bohaterki (30 letniej Julii zmagającej się z utratą rodziców, w krótkim odstępie czasowym) wydały mi się dziwnie znajome. Okazało się, że we wrześniu 2012 roku namacalnie wręcz poczułam jak to jest, gdy umiera ci matka. Nagle, bez ostrzeżeń, po prostu znika na zawsze.

Śmierć mamy, to tak jakbym sama umarła
i urodziła się na nowo

Z perspektywy czasu uważam, że śmierć mojej mamy oraz poród mojej pierwszej córki, to dwie najbardziej traumatyczne rzeczy, których w niespełna 30-letnim życiu doświadczyłam. Ciekawe zestawienie, prawda? Na jednej szali umieściłam bezpowrotną stratę matki i narodzenie dziecka, cudu, który nie przestanie mnie nigdy zachwycać. Abyście dobrze mnie zrozumieli, obydwa te doświadczenia do tej pory wywarły na mnie większy wpływ i dokonały we mnie ogromnych zmian. Teraz nie będę mówiła o tym, czy te zmiany były dobre, czy też złe, ale wiem jedno – zmieniły mnie diametralnie. Gdy umierała moja mama, byłam przy tym. Wbiegłam do domu i ją reanimowałam do przyjazdu karetki. Potem, gdy zmienili mnie ratownicy medyczni, trzymałam do końca kroplówkę z solą fizjologiczną. Widziałam jak używają defibratora. Obserwowałam jak linia serca nie drgnie nawet przez ułamek sekundy. Z każdą kolejną minutą uświadamiałam sobie, że to nie sen, nie film, że to wszystko dzieje się naprawdę.

Wybiegłam z mieszkania na czwartym piętrze
i zwymiotowałam

Najgorsze słowa, które usłyszałam w życiu? „15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia.” Pamiętam, że w tym czasie do domu wbiegł mój najstarszy brat, przejął ode mnie kroplówkę i zaczął płakać. A ja? Ja po prostu musiałam stamtąd wyjść, teraz, natychmiast, jak najszybciej. Zbiegłam z mieszkania na czwartym piętrze i zwymiotowałam. Wiedziałam, że to już koniec. Że ten koszmar to nie sen i wszystko wydarzyło się naprawdę. Nie chciałam być przy tym jak pracownicy domu pogrzebowego zabierali jej ciało z domu. Nie chciałam w ogóle już nigdy tam wracać. Wiedziałam, że wszystko się skończyło, a teraz jedyne co musze zrobić to zająć się organizacją pogrzebu i znaleźć mamie ładną sukienkę do trumny…

O śmierci taty dowiedziałam się przypadkiem

Tydzień do Wielkanocy, marzec tego roku. Na komórkę dzwoni jakiś obcy numer. Jestem w kuchni z córkami i kolorujemy farbami drewniane ozdoby na święta. Kręcę instastories, robię zdjęcia i zachwycam się tym czasem. Uwielbiam robić wszelkie plastyczne rzeczy z moimi dziewczynami, kocham to totalnie. Nagle odbieram telefon i słyszę szlochająca ciotkę, siostrę mojego ojca. Jestem skołowana, ale wytężam słuch i słyszę, że informuje mnie o tym, że ktoś z rodziny umarł. Automatycznie robi mi się smutno i składam jej kondolencje. Po chwili dociera do mnie, że to jest telefon zawiadamiający mnie o śmierci mojego ojca, a nie wujka, jak pomyślałam w pierwszej chwili. Cała zaczynam się trząść i wybucham niepohamowanym płaczem. Jestem mi cholernie smutno, dusze się, łzy nie pozwalają mi swobodnie oddychać. Czuję na sobie lepkie rączki moich córeczek.

25 KOMENTARZY

 1. Moja babcia zmarła kiedy miałam 9 lat. Tego dnia jechałam na kolonie. Strasznie to przeżyłam, nie wytrzymałam tam do końca i rodzice mnie odebrali wcześniej. Do dzisiaj mam do siebie żal, że jej nie pożegnałam, ale rodzice chcieli mi zaoszczędzić takich wrażeń.

 2. Jestem właśnie w żałobie po ukochanej mamie, która nagle umarła dwa miesiące temu.Ostra niewydolność krążeniowo oddechowa.Są to dla mnie najgorsze miesiące. Ciężko jest pogodzić się że jej z nami nie ma. Nie chorowała , nigdy na nic się nie narzekała , zawsze można było liczyć na jej pomoc. A teraz nagle jej nie ma , nie potrafię w tym się odnależć. Wiem że nie jestem sama mam rodzinę , ale momentami czuję że nikt mnie nie rozumie. Muszę być silna przy tacie , który też to strasznie przeżywa. Moje życie diamentralnie się zmieniło. Śmierć przyszła za szybko i niespodziewanie.

 3. Aniu, poplakałam się, jestem wstrząśnięta tym wpisem. Mój mąż też stracił rodziców więc mniej więcej kumam o co chodzi ale opisałaś to w taki sposób… Lubię Twojego bloga bo sama też nie zakłamuję rzeczywistości i piszę jak jest… Może kiedyś zajrzysz jak znajdziesz chwilę, bo Herbata jest bardzo kontrowersyjna jak na te czasy… Ściskam

 4. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata. I będzie trwała do końca mego życia.
  Byłam wtedy nastolatką, wiedziałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma straty.. I ta świadomość jest nie do zniesienia. Nie bylo go gdy kończyłam studia, gdy zaczynałam pracę, nie poznał mego męża, nie był na ślubie.. Nie jest łatwiej i mam wrażenie że nigdy nie będzie.

  • Przykro mi polly, myślę że to wstrząsające doświadczenie. nawet nie chcę o tym myśleć, bo mam 3 braci i myśl otym, że kiedyś przyjdzie być na ich pogrzebach mnie paraliżuje. 🙁

 5. Ciekawy blog i bardzo podobne przezycia do moich…przeżyłam koszmar w domu z powodu ojca co pił i robił awantury…bardzo z mamusia ucrrpialismy na tym mój brat również. Każdy z naszej 3 nigdy do siebie nie doszedł tak naprawdę do roznowagi…obecnie jestem w ciezkim stanie bo moja mamusia zmarła 12 kwietnia tego roku i nie mogę dojść do siebie tak bardzo za ów tęsknię ze życie dla mnie jest obecnie bez sesji… Jeśli chciałbyś pogadać to bardzo chętnie gdyż mało kto mnie rozumie…

 6. 16 lat – tyle trwa moja żałoba po śmierci brata i będzie trwała do końca życia.
  Byłam nastolatką gdy zmarł. Rozumiałam co znaczy śmierć ale im jestem starsza tym bardziej jestem świadoma ogromu straty. Byliśmy zżyci mimo 5 lat rożnicy wieku między nami.
  Nie widział jak idę na studia, jak zaczynam pracę, nie poznał mego męża i nigdy nie będzie wujkiem dla moich dzieci. Tym trudniej, bo z drugim bratem mamy raczej chłodne relacje – już za dzieciaka dawał mi odczuć, że jako najmłodsza tylko przeszkadzam.. Myślałam nad pomocą psychologa ale jakoś mam wątpliwości czy to pomoże.
  Zyje się ciężko bo ciągle mi Go brakuje. Mąż nie rozumie, że po tylu latach nadal tęsknię i płaczę.. A ja z każdym rokiem pustkę odczuwam bardziej, bo wiem jakim wspaniałym był człowiekiem i jak bardzo mogłabym na Niego liczyć w dorosłym życiu.

   • nie widziałam, że komantarz czeka na akceptację i dodałam go dwa razy :/
    Wydaje mi się, że w moim przypadku byłoby łatwiej gdyby moja relacja z drugim bratem była lepsza.
    Uciekł po tym wszystkim za granicę, widujemy się raz do roku. Mam świadomość, że może to był jego sposób na zaleczenie ran, że nie potrafił tu zostać (tym bardziej, że niedługo po śmierci naszego brata samobójstwo popełnił jego przyjaciel), ale wydaje mi się, że gdybyśmy się jakoś trzymali razem to byłoby łatwiej.

 7. Prędzej czy później każdemu z nas przychodzi zmierzyć się ze stratą bliskiej osoby. 10 lipca minie 9 miesięcy od śmierci Taty – odszedł tak nagle, to był totalny szok i zaskoczenie. Powiem Ci, że bardzo mi Go brakuje i choć zaakceptowałam fakt, że umarł, nie potrafię z tym pogodzić. Moja mama ma już swoje lata i problemy ze zdrowiem, wierz mi, za kazdym razem, gdy się do niej wybieram, duszę mam na ramieniu.
  Bardzo dobry tekst Ania. O takich rzeczach trzeba mówić, by w końcu przełamać tabu jakim w naszym społeczeństwie jest śmierć i trudne relacje rodzinne.

 8. Mój młodszy brat zmarł 4 miesiące temu… miał 20 lat..śmierć była nagła i nic jej nie zapowiadało .. mam jeszcze starszego brata, ale z nim nie mam takiego kontaktu jaki miałam z młodszym. Wciąż wydaje mi się to nieprawdopodobne, nierealne, czasami się czuję jak we śnie, że się obudzę i wszystko będzie tak jak kiedyś. Śmierć rodzeństwa nie tylko zabiera brata czy siostrę, ale także rodziców, którzy w pewnym stopniu nie są już tymi sami rodzicami po stracie dziecka. Duże wsparcie mam w mężu. Z mamą wspieramy się nawzajem. i tylko tyle…przyjaciół nie mam wielu, ale nawet tą garstę przerosło to wydarzenie. Będąc w takiej sytuacji można zauważyć jak ludzie nie potrafią się zachować, gdy ktoś jest w żałobie. W pracy mimo, że wszyscy wiedzieli, że pochowałam brata mało kto złożył kondolencje. Z jednej strony nie chce, żeby ktoś poruszał ten temat, ale z drugiej strony ta obojętność jest jeszcze gorsza… Niestety ciepły uścisk, miłe słowa otuchy są czymś odległym… W większości ludzi nie stać na tak drobne gesty…

 9. Najgorsze to nauczyć sie żyć bez nich…
  W zeszłym roku zmarł mój maz w wieku 40 lat . Zostawił mnie z 5 dzieci …
  Teraz jedyne co daje mi sile oprócz dzieci to myśl ze on jest z nami tylko inaczej

 10. Moją mamą umarła nagle na zawał serca, spędziliśmy razem super dzień A wieczorem na rękach trzymałam umierającą kobietę.
  Pamiętam że nie docierały do mnie to, że umarła. Tak nagle zniknęła.
  Mimo tego że mam tatę, to czułam że zostałam sama na świecie, nie chciałam żyć, być w mieszkaniu które mi o niej przypominało. Chciałam być obok niej, gdziekolwiek ona się wtedy już znajdowała. Rok przewegetowalam, nie potrafiłam pracować i żyć . W sercu jakby wyrwane mi dziurę.
  Kiedy urodziłam syna to tak jakbym te, się sama urodziła i zaczął mnie cieszyć każdy dzień, pogoda, ludzie. Jestem szczęśliwa bo mam cudowna rodzinę ale mam dni że płacze jak małe dziecko bo tak bardzo za moją mamę tęsknię.
  Jestem wierzący ale nie praktykujaca, ale czuje że to miłość sprawia że jest coś po tej śmierci że ludzie nie odchodzą, znikają jakby ich nigdy nie było. Czuje obecność mamy każdego dnia i mocno wierzę że jest obok..

  • Marzena, bardzo poruszyła mnie Twoja historia. Jest nieco poodban do mojej, także rozumiem doskonale twoje emocje. Bardzo mi przykto, wiem jak cieżką żyć bez Mamy. Super, że masz rodzinę i to ona jest Twoją ostoją w chwilach zwątpienia. Podobnie jak u mnie zresztą.

 11. To, że smutek da się oswoić jest chyba najwspanialszą wiadomością dla tych, którzy zmagają się z stratą. Ważna jest świadomość, że ból nie znika, po prostu przestaje być jedyną rzeczą w naszym życiu. No i świadomość śmierci – to prawda, że już nigdy nas nie opuszcza. Po śmierci siostry cały czas o niej myślę, wręcz paranoicznie o swojej śmierci, śmierci przyjaciół o tym, że jest nieunikniona. Zapisałem się nawet ostatnio na terapię, bo chwilami ta myśl nie daje mi spokoju. Mam dobrego terapeutę chociaż czasami mam wrażenie, że nasza terapia to dyskusja filozoficzna.
  Staram się pogodzić ze śmiercią i faktem, że każdego z nas to czeka, nie jest to jednak łatwe i czasami terapia rzeczywiście pomaga

  • Robert, dziękuję za twoją historię. Terapia dla mnie była niezędna do uporania się z lękami i myslami samobójczymi. Żałoba przychodzi falami, u kazdego wygląda to inaczej. Bój po stracie bliskiej osoby nigdy nie znika z czasem na szczęście staje się do zneisienia, by żyć dalej .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.