Jak bezboleśnie przejść ząbkowanie? Moje doświadczenia

Pamiętam jak bałam się tego, że Marysia będzie przechodziła ząbkowanie równie mocno jak Zuzia. Na szczęście okazało się, że młodsza córka znosi to spokojnie, prawie bezboleśnie i bezobjawowo. Natomiast proces wyrzynania się zębów Zuzi utkwił  mi w pamięci jako długi, trudny i bardzo bolesny. Można powiedzieć, że czas, kiedy mojej pierworodnej córce wyrzynały się zęby był horrorem dla całej rodziny. Nieprzespane noce. Częste pobudki, aplikowanie czopków, smarowanie dziąseł, aplikowanie kropelek przeciwbólowych.

Stałam się ekspertem w tej dziedzinie, bo wypróbowałam, każdy możliwy sposób, aby tylko ulżyć własnemu dziecku. Bardzo długo zwlekałam i obawiałam się podania leku z apteki. Mimo, że wymienione przeze mnie produkty są dostępne bez recepty, podświadomie obawiałam się, czy nie zaszkodzę swojemu dziecku. Z perspektywy czasu wiem, że gdyby nie te leki, nie wiem, czy dałybyśmy razem wytrzymać to wszystko. Zuza nie płakała z bólu, ona wydzierała się tak przeraźliwie, jakby ktoś obdzierał ją ze skóry. Długo, bardzo mocno i z potokiem łez. Dla mnie jako świeżo upieczonej mamy było to bardzo traumatyczne doświadczenie. Gdy Twoje dziecko cierpi, masz ochotę zrobić wszystko, aby mu ulżyć. Gdybym mogła zabrać jej ból podczas ząbkowania i przejść przez to za nią sama, zrobiłabym to.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – rada od serca

Jako mama dwóch córek, chcę się z wami podzielić moim doświadczeniem na temat ząbkowania i przy okazji uchronić was przed „błędami” świeżo upieczonej mamy. Podczas ząbkowania mogą się dziać różne niestandardowe sytuacje z dzieckiem, które dodatkowo nas stresują. Ząbkowanie odbywa się falami.

ząbkowanie

Moje must have na ząbkowanie.

Proces wyrzynania się zębów u dzieci porównałabym z fazami porodu. Niektóre kobiety rodzą błyskawicznie, inne (jak ja) rodzą bardzo długo. Podobnie jest z dziećmi i ich ząbkami. U Zuzi trwało to długo i było bardzo bolesne, u Mani wszystko idzie sprawnie i „prawie” bezboleśnie.

Ale chcę was uczulić na to, żebyście zawsze przy sobie miały: w torebce, kosmetyczce, plecaku, torbie ekologicznej- coś, co ukoi ból i uspokoi Wasze dziecko. Uczcie się na moich błędach i nie jedźcie do babci z 2 czopkami (myśląc, że wystarczą). Oszczędźcie sobie zrywania się z wesela, bo nie spakowałaś kropelek łagodzących ból zębów. Nie cofaj się dwa kilometry do domu, bo nie masz przy sobie leków, choćby żelu chłodzącego na ząbkowanie.

Dajcie mi koniecznie znać jakie są Wasze doświadczenia z ząbkowaniem dzieci? To już za Wami, czy przed Wami, a może jesteście w trakcie ząbkowania? Jakie metody stosowałyście podczas wyrzynania się ząbków? Co okazało się hitem, a co było totalną klapą? Czy wpisy poradnikowe są dla Was potrzebne, może macie pomysł na jakiś temat, który powinnam poruszyć na blogu? Dajcie mi koniecznie znać, w komentarzach na dole.

Wpis powstał we współpracy z Viburcol.

____________________________________

Nieidealnaanna to blog, który opowiada o tym co w życiu najważniejsze, żeby być na bieżąco z nowymi tekstami koniecznie polub mój Nieidealny Facebookoraz zaobserwuj mnie na Instagramie, gdzie pokazuję moje życie od kuchni. Jeśli to zrobiłeś, wiedz że Nieidealnaanna w tym momencie szeroko się do Ciebie uśmiecha i robi przytulasa, na misia, a co! A jeśli szukasz wsparcia dołącz do Grupy Nieidealnych, ale SzczęśliwychKobiet.