Październik jest mięsiącem poświęconym profilaktyce raka piersi. Kilka tygodni temu wspominałam Wam o tym, że są nowe zalecenia o wykonywaniu USG piersi u ciężarnych. Mimo, że sama nie jestem w ciąży, dziś pierwszy raz w życiu byłam na takim badaniu. Z okazji 30-tych urodzin postanowiłam sprawić sobie prezent i jak co roku w listopadzie, umówiłam się do wszystkich możliwych specjalistów. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Większość zachorowań dotyczy kobiet w wieku pomenopauzalnym, ale chorują również kobiety w wieku rozrodczym, np. w 2013 r. w Polsce grupa kobiet w wieku poniżej 45 lat stanowiła 10,3% zachorowań na raka piersi. Dominującą grupę stanowią pacjentki w wieku 35-45 lat. Mam nadzieję, że Ty również dbasz o swoje zdrowie i po tym wpisie zweryfikujesz to, które badania powinnaś wykonać jeszcze w tym roku. 

W tym artykule dowiesz się:

Czym jest badanie USG piersi?

Kiedy i gdzie wykonać USG piersi?

Ile kosztuje takie badanie?

Jakie się do niego przygotować?

Jakie są najnowsze zalecenia o wykonywaniu USG piersi u ciężarnych?

USG piersi

USG piersi ratuje życie.

Czym jest badanie USG piersi?

USG piersi to badanie za pomocą ultradźwięków. Jest bezbolesne i trwa od 20 do 40 minut. Jeśli byłaś w ciąży, to łatwo skojarzysz, że USG piersi wykonywane jest za pomocą tego samego narzędzia. Lekarz rozprowadza na piersiach żel, po czym za pomocą głowicy z ultradźwiękami wykonuje badania. Centymentr po centymetrze sprawdza, czy wszystko jest w porządku. Bada piersi oraz węzły chłonne, moniturując stan na ekranie komputera. W praktyce wygląda to tak, że musisz rozebrać się od pasa w górę. Kładziesz się na plecach na kozetce. Wyciagasz za siebie ręcę i pozwalasz lekarzowi zbadać piersi.

Moja dzisiejsza wizyta na badaniu USG piersi przebiegła pomyślnie. Pan doktor okazał się bardzo uprzejmy, delikatny i kompetentny. Po 15 minutach badania, zaczekałam chwilę na opis badania i po chwili mogłam wracać do domu. W piątek udam się do ginekologa z wynikiem USG piersi oraz odbiorę wynik cytologii. Mam nadzieję, że dbasz o siebie i masz aktualne wyniki badań zarówno cytologii jak i USG piersi.

Kiedy i gdzie wykonać USG piersi?

Badanie USG piersi można wykonać w każdym dniu cyklu, również będąc w ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Rekomenduje się, aby USG piersi wykonywać możliwie w czasie 1-10 dnia cyklu. Jeśli interesuje cię wizyta na NFZ, powinnaś udać się do swojego ginekologa i poprosić o skierowanie na badanie USG. W przypadku wizyty prywatnej skierowanie nie jest potrzebne, ale u mnie (mimo, że korzystam z Medicover) wymagano skierowania. Po 30 roku życia powinno się profilaktycznie wykonywać USG piersi raz na rok, maksymalnie 18 miesiecy, pod warunkiem, że nic się nie dzieje.

Natomiast w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w obrębie piersi (guza,
zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) konieczne
jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, mających na celu wykluczenie raka
piersi: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany w piersi
oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych – zgodnie ze standardami
obowiązującymi u kobiet nie będących w cięży. Należy pamiętać, że u kobiet ciężarnych biopsja
cienkoigłowa guza w piersi jest niediagnostyczna i stanowi duże ryzyko błędnej diagnozy.

 

USG piersi

W ciąży pamiętaj o USG piersi.

Ile kosztuje USG piersiJak się do niego przygotować?

W przypadku posiadania skierowania od lekarza badanie USG piersi jest bezpłatne. W Warszawie, w placówce Medicover zapłaciłam 150 złotych za USG piersi. Przy czym kwoty mogą się różnić, zależnie od placówki. Niektóre pakiety medyczne posiadają USG piersi w ofercie, wtedy badanie również jest bezpłatne. Musisz sprawdzić jak jest u ciebie. Jeśli wykonujesz USG piersi pierwszy raz w życiu i robisz to profilaktycznie, musisz po prostu umówić się na wizytę i ewentualnie dostarczyć skierowanie. W przypadku zmian w piersiach, niepokojących wyników, trzeba zabrać ze sobą na badanie wcześniejszą dokumentację medyczną.

Jakie są najnowsze zalecenia o wykonywaniu USG piersi u ciężarnych?

Rak piersi u ciężarnych (PABC – pregnancy-associated breast cancer) definiowany jest jako rak piersi rozpoznany w ciąży lub w ciągu 1 roku po porodzie. Szacuje się , że na raka piersi zachoruje 1 na 3000 do 10 000 kobiet będących w ciąży. Raki piersi rozpoznawane u ciężarnych są zazwyczaj bardziej zaawansowane niż w populacji kobiet nieciężarnych. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą.

Diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest przeważnie o 2-7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Wiadomo natomiast, że opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%, co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem.

USG piersi

USG piersi powinno być wykonywany również u kobiet w ciąży.

Należy podkreślić, iż leczenie raka piersi u kobiet będących w ciąży jest  możliwe i konieczne. W zeszłym roku napisałam artykuł o Boskich matkach, kobietach które w ciąży dowiadują sie o raku. W związku z powyższymi danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań usg wskazane jest wykonywanie u ciężarnych powyżej 35 roku życia nie tylko standardowego badania klinicznego piersi przez lekarza ginekologa-położnika, lecz także USG piersi w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. U ciężarnych poniżej 35 roku życia, bez klinicznych objawów choroby piersi i bez rodzinnych/genetycznych wywiadów w kierunku raka piersi, należy rozważyć wykonanie USG piersi w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży.

USG piersi może uratować Ci życie. Wczesne wykrycie raka daje większe szanse na jego wyleczenie. Ciąża nie jest wymówką, ani przeciwskazaniem do tego, byś miała wykonane USG piersi. Jeśli twój lekarz odmawia skierowania cię na USG sutka, poproś o pomoc innego specjalistę.

Wpis powstał we współpracy z Fundacją Rak’n’Roll.

Przytaczane dane oraz informacje są stanowiskiem zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych.

Diagnoza: Hashimoto

15:07 czas zgonu. Zatrzymanie krążenia

Aborcja: tak, nie czy OK?

Czemu jestem gruba? 

Jeszcze samotność, czy już depresja?