Gdy byłam dzieckiem wydawało mi się, że osoby mające trzydzieści lat (tyle i mam obecnie) są strasznie stare. Nawet przez sekundę przez myśl mi nie przeszło, że moje dzieciństwo będzie tak mocno różniło się od tego co znają moje córki. Za sprawą książki Marty Krajwewskiej “Emil, kanarek i rudy pies” udałam się w sentymentalną podróż, dzięki której mogłam powspominać własne dzieciństwo. Lata 90., kiedy z kluczem na szyi biegało się od rana do świtu po podwórku. Intensywny okres grania w “chowanego”, “króla skoczków”, “państwa miasta i kluchy”. Czasu w kórym to co działo się przed blokiem i po szkole było dla mnie najważniejsze. Okresu, w kórym moje rodzeństwo miało znaczny wpływ na moje relacje koleżeńskie.

Książka Marty Krajewskiej “Emil, kanarek i rudy pies” – czyli moja podróż sentymentalna

Jeśli tak jak ja wychowałaś się w latach 90., na pewną z przyjemnością sięgniesz po książkę Marty Krajewskiej “Emil, kanarek i rudy pies”, której fabuła jest osadzona w tych czasach. “Emil, kanarek i rudy pies” to książka dla dzieci  w wieku szkolnym (moje córki są jeszcze za młode na tego typu lekturę), ale pomyslałam sobie, że jak już dorosną i zechcą dowiedzieć się czegoś więcej o tym jak rodzice spędzali czas będąc dzieckiem, ta ksiażka idealnie się do tego nada. Z perspektywy młodszych czytelników, dzieci na pewno docenią walory estetyczne ksiązki: dużą, wygodną dla oka czcionkę, ładną i wesołą okładkę oraz ilustracje pasujące do treści. Z perspektywy rodzica zwróciłam uwagę na to, że Marta Krajewska w doskonały sposób porusza trudne tematy związane z problami młodzieży w wieku szkolnym.

Rodzina to siła, ale jak jest z rodzeństwem?

W książce Marty Krajewskiej “Emil, kanarek i rudy pies” zostały opisane relacje między rodzeństwem. Ukazanie perspektywy starszego i młodszego brata idealnie nakreśla problemy każdego rodzeństwa. Mimo, że moje córki są jeszcze maluchami, wiele opisanych sytuacji skłoniło mnie do refleksji na temat niesamowitej więzi, jaka buduje się między siostrami. Z mojego własnego doświadczenia mogę dodać, że bycie najmłodszą siostrą trójki braci, wcale nie było łatwe. Z jednej strony moi bracia czuli się wobec mnie zobowiązani, aby bronić przed złem świata “malutką siostrzyczkę”, z drugiej strony dali mi solidną szkołę życia, na miarę dorastajacych młokosów, którzy nieustanie mają małpie figle w głowie. Niejednokrotnie krzyżowałam ich plany, gdyż musieli mnie zabierac na swoje “męskie wyprawy”. Jako mała dziewczynka doskonale wspinałam się po drzewach, grałam w gałę z kolegami, a jak trzeba było potrafiłam przywalić absztyfikantowi kopa między nogi. Na szczęście z tego wyrosłam. W książce “Emil, kanarek i rudy pies” bardzo ważny jest przekaz ukazujący znaczenie słowa przyjaźń oraz pokazanie dzieciom, że prawdziwe życie toczy się między rówieśnikami,  a nie przed monitorem komputera.

Inne książki Marty Krajewskiej

W naszej biblioteczce znalazły sie jeszcze dwie inne powieści Marty Krajewskiej: „Noc między Tam i Tu”, „Świt między Dobrym i Złym” które tworzą spójną całość. Jest to literatura zdecydowanie dedykowana starszym dzieciom, które podobnie jak autorka uwielbiają kulturę Słowian, świat baśni i magii rozbudzający naszą wyobraźnię. Są to oryginalne propozycje dla najmłodszych, dzięki którym dzieci nie tylko stykają się z problemami na które napotykają się w kontakcie z rówieśnikami. Dzięki osadzeniu fabuły w świecie słowiańskich legend, dzieci mają okazję poszerzyć swoje horyzonty i być może zainteresować się bliżej literaturą fantasy, czy po prostu historią. Obie te opcje uważam za szalenie ważne i edukacyjne. Wydaje mi się, że “Noc między Tam i Tu”, „Świt między Dobrym i Złym” Marty Krajewskiej mogą szczególnie przypaść do gustu chłopcom w wieku szkolnym (ale nie wykluczam tutaj absolutnie żeńskiej części młodzieży). Po prostu moim braciom zawsze było bliżej do tego typu tematyki, mimo że to ja wylądowałam z zamiłowania na studiach historycznych, specjalizacja starożytność.

KONKURS – wygraj książkę Marty Krajewskiej

Jeśli zaintresowała Cię recenzja, mam dobre wieści! Mam dla Was konkurs, w którym można wygrać jedną z trzech książek Marty Krajewskiej: 

  1. “Emil, kanarek i rudy pies”
  2.  „Noc między Tam i Tu”
  3. „Świt między Dobrym i Złym” 

Pytanie konkursowe: 

Co zabawnego przytrafiło Ci się w dzieciństwie?

Konkurs trwa od 15.02 – 24. 02 . 2019 r. Na pytanie odpowiadamy w komentarzu na blogu pod tym artykułem. Wybiorę trzy najciekawsze odpowiedzi i poinformuję o tym tutaj, 25.02. 2019r. Powodzenia!