• TOP 5 prezentów dla dzieci rozwijających mowę, czytanie i umysł najmłodszych

Okres świąteczny to idealny moment, aby obdarować milusińskich prezentami. W natłoku produktów, bardzo łatwo się pogubić. Wręczając prezent dziecku, warto pomyśleć nie tylko o chwilowym zachwycie, ale również o jego rozwoju. Jak to zrobić? Najlepiej poszukać prezentu, który będzie wspierał rozwój małego człowieka, oczywiście poprzez zabawę. Gry i książki to idealny wybór z kilku powodów. Wręczając dzieciom te rzeczy, poza prezentem ofiarujesz im również swoją uwagę. Czas spędzony z dzieckiem na wspólnej zabawie, jest przecież najcenniejszy. W dzisiejszym zestawieniu znajdziesz 5 hitów, które mają za zadanie rozwijać czytanie ze zrozumieniem, ćwiczyć mowę i rozwijać umysł najmłodszych.

Gry logopedyczne od pierwszych miesięcy życia

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że gry logopedyczne, to świetny pomysł na wspólnie spędzony czas nawet z niemowlakiem. Wiem, że możesz być zaskoczony, bo niedawna sama o tym, nie wiedziałam. Jednak na rynku można znaleźć np. grę Moje pierwsze słowa, która jest dedykowana od 6 miesiąca życia do 3 roku życia. Książka ma być zachęto do aktywizowania dziecka w kierunku rozwoju mowy. Kolorowe obrazki i wskazówki dla rodzica znaczenie przyśpieszają rozwój mowy u maluchów.

Gry edukacyjne, to również zabawa

Gry edukacyjne to taki rodzaj prezentów, który posłuży naszym dzieciom nieco dłużej. Z doświadczenia wiem, że wszelkiego rodzaju gry, w których udział bierze dziecko i dorosły zajmują dziecko nieco dłużej. Moja starsza córka to żywy dowód na to, że nauka poprawnej mowy, może być świetną zabawą. Tutaj polecam Karty Buźki. Na talii kart znajdziemy rysunek z daną „miną”/ układem mimiki a z drugiej strony opis czynności. Takie ćwiczenie min przed lustrem to kupa śmiechu, a co najważniejsze świetny trening aparatu mowy. Okazuje się, że logopedia w takim przypadku działa samoistnie.

Jak rozwijać słuchanie ze zrozumieniem?

Słuchanie i czytanie ze zrozumieniem to kluczowe umiejętności, które warto rozwijać u dzieci od samego początku. Wielokrotnie wam wspominałam, że moim córkom czytałam, a nawet śpiewałam już w brzuchu. Moje córki mają zadatki na wyrośniecie na mole książkowe jak ich rodzice. “Rymowanki-kolorowanki z Basią i Jasiem” wpierają umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Dziecko ma za zadanie wysłuchać wiersz, omówić go, a na koniec pokolorować. Naukowcy odkryli, że angażowanie obydwu półkul mózgu jednocześnie, przynosi lepsze skutki w rozwoju. Dlatego takie zabawy, znacznie lepiej aktywizują rozwój dziecka niż np. tradycyjne kolorowanki.

Inne rozwijające prezenty dla najmłodszych

Inne ciekawe ćwiczenia logopedyczne oferowane przez Eduksiegarnia.pl  rozwijają pamięć słuchową i kształcą uwagę to śpiewanki i gry logiczne. Do moich ulubionych należy Śpiewasz ty i śpiewam ja! Specjalnie skomponowane i przygotowane utwory muzyczne wspierają rozwój pamięci, słuchu oraz mowy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Moje córki, są fankami takich zabawach. A co ze mną? Mimo tego, że nie potrafię śpiewać, nie mam wyjścia i śpiewamy razem. Mam nadzieję, że za kilka lat ta forma zabawy mocno zaowocuje. W całym tym zestawieniu, numerem jeden jest gra logopedyczna „Opowiem ci mamo”. W zestawie mamy 40 kart, z których dowolnie układamy logiczną historyjkę. Dziecko wybiera 4 obrazki, które układa w historię. Następnie musi opowiedzieć, co dzieje się na ilustracjach. To nie tylko doskonały trening mowy, ale również świetny sposób na rozbudzenie kreatywności i wyobraźni dziecka. Gra dedykowana jest powyżej 3 roku, wiec póki co z Zuzą ćwiczymy, proste układy po 2 lub, 3 karty. Kompletując upominki dla dzieci warto uwzględnić wartościowe prezenty, które poza funkcją rozrywkową będą stymulowały rozwój naszego dziecka. Wpis powstał we współpracy z EDU księgarnia. Znajdziesz tu szeroki wybór książek, gier i zabaw logopedycznych. Kompletując upominki dla dzieci warto uwzględnić wartościowe prezenty, które poza funkcją rozrywkową będą stymulowały rozwój naszego dziecka.