Sztuka  The Wedding to projekt zjednoczonych sił wydziałów aktorskich szkół teatralnych stowarzyszonych w organizacji PLETA. W międzynarodowym projekcie The Wedding to work in progress, młodzi aktorzy z różnych części Europy próbują odpowiedzieć na pytanie czym jest dzisiaj małżeństwo? Spektakl został stworzony na motywach komedii Antoniego Czechowa. Okazuje się, że tekst Czechowa, sto lat po premierze jest nadal aktualny. The Wedding bezlitośnie obnaża wszelkie stereotypy dotyczące małżeństwa z cała jego weselną otoczką. Reżyser spektaklu Piotr Chołodziński w mistrzowski sposób żongluje metaforami, poczuciem humoru, oraz serwuje całą paletę emocji, a wszystko podczas jednej godziny na scenie.

The Wedding – małżeństwo nie jedno ma imię

Jestem pod ogromnym wrażeniem realizacji spektaklu The Wedding Teatru Collegium Nobilium. Początkowo obawiałam się, czy sztuka, w której występują aktorzy różnego pochodzenia, mówiący we własnym języku ojczystym może się udać? Na szczęście okazało się, że teatr, to miejsce, które zawsze mówi jednym, tym samym głosem, nawet jeżeli aktorzy władają różnymi językami. The Wedding próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy wieź małżeńska jest nadal jedną z najsilniejszych więzi między ludźmi? Czy w dzisiejszych czasach węzeł małżeński znaczy więcej, niż przywiązanie się do telefonu, czy komputera? Czy naprawdę jest możliwe, aby dwie osoby były dla siebie całym światem, na dobre i na złe? Czy za pomocą gry ciałem, można powiedzieć więcej niż za pomocą słów?

Pokaż mi jak zachowujesz się na weselu, a powiem ci kim jesteś

Sztuka The Wedding zgromadziła na jednej scenie nie tylko polskich aktorów, ale również reprezentantów: Finlandii, Austrii, oraz Norwegii. Projekt realizowany we współpracy kilku międzynarodowych Akademii Teatralnych pozwala aktorom zdobyć rozmaite doświadczenie, oraz ułatwia dalszy rozwój kariery aktorskiej. Chcę zwrócić uwagę na to, że aktorzy tworzący The Wedding, przez tydzień byli zamknięci w ośrodku Finlandii, gdzie trwały intensywne próby do spektaklu. Byli odcięci od świata, nie używali telefonów, ani Internetu. Jestem absolutnie przekonana, że ci artyści maja przed sobą ogromne perspektywy zawodowe. The Wedding bezkompromisowo obnaża ludzkie słabości. W ciągu 60 minut na scenie mamy do czynienia z przeglądem wszystkich, możliwych typów gości weselnych. Wysoko postawiony polityk, Femme fatale, cwaniak, uduchowiony jogin, znerwicowana bizneswomen, oraz zakochani bez pamięci Państwo Młodzi. Czy na pewno wszystko jest takie jak postrzega to widz?

Mocne strony The Wedding

Dużym zaskoczeniem okazał się fakt, że aktorzy mówią w językach ojczystych. Mimo tego, że poza częściami po polsku i angielsku nie rozumiałam dialogów, kontekst był tak wyrazisty, że nie wpłynęło to negatywnie na odbiór sztuki. Wszyscy aktorzy z The Wedding odznaczają się nie tylko doskonałym warsztatem aktorskim, ale również wybitną sprawnością fizyczną. Bardzo dynamiczne i odważne sceny, nadały sztuce dodatkowej wartości. The Wedding na motywach Czechowa to nie tylko uniwersalna opowieść o tym, czym jest małżeństwo, ale to również piękny spektakl taneczny. Precyzja z jaką aktorzy wykonywali element akrobatyczne momentami powodowała we mnie nie tylko wzruszenie, ale wręcz zapierała dech w piersiach. Duże brawa dla reżysera i osób pracujących przy powstaniu The Wedding. W tym spektaklu wszystko jest na swoim miejscu. Nie ma zbędnych elementów, nie brakuje emocji, wszystko jest spójne i na bardzo wysokim poziomie, momentami mocno abstrakcyjnym.

The Wedding pokazuje cały przekrój społeczeństwa

Spektakl jest międzynarodowym projektem realizowanym w Teatrze Collegium Nobilium. Obecnie jest wystawiany w Oslo. Jeśli będzie możliwość obejrzenia tej adaptacji w Polsce, serdecznie zachęcam wszystkich miłośników teatru. The Wedding mimo tego, że jest oparte na klasycznej komedii Czechowa, idealnie uchwycą kontekst dzisiejszego świata. W sztuce zostaje ukazany przekrój społeczeństwa w soczewce. Czy nasze pochodzenie, status materialny, oraz etniczny ma wpływ na to z kim bierzemy ślub? Międzynarodowy zespół aktorów tworzących The Weeding jeszcze mocniej podkreśla różnice społeczne weselnych gości. Obejrzenie The Wedding niesie za sobą również ryzyko. Po spektaklu możesz zacząć się gorączkowo zastanawiać, którym gościem weselnym jesteś i co możesz z tym zrobić?

Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze strony Teatr Collegium Nobilium.

Zachęcam również do wysłuchania ciekawej audycji na temat The Wedding w Polskie Radio RDC, Strefa Kultury.

Inne recenzje, które Cię zainteresują:

„Dance Dance Dance” – moje wrażenia ze spektaklu Teatru Tańca w Dorożkarni

Spektakl „Imię” – seria uroczych pomyłek we francuskim stylu

Spektakl 69 – randka z Kanibalem?

“Grubasy” w teatrze

___________________________________

Nieidealnaanna to blog, który opowiada o tym co w życiu najważniejsze, żeby być na bieżąco z nowymi tekstami koniecznie polub mój Nieidealny Facebookoraz zaobserwuj mnie na Instagramie, gdzie pokazuję moje życie od kuchni. Jeśli to zrobiłeś, wiedz że Nieidealnaanna w tym momencie szeroko się do Ciebie uśmiecha i robi przytulasa, na misia, a co! Psst… w sekrecie ci zdradzę, że na Facebooku opowiadam o moim życiu, a na Instagramie wrzucam zdjęcia z tego co aktualnie robię, nie tylko z rodziną 🙂