Prawdziwy mężczyzna mówi szeptem

Strasznie denerwuje mnie obecny trend, który polega na ocenianiu wszystkiego po okładce. Nieważna jest treść książki tylko to, jaką ma okładkę. Nikt nie czyta recenzji krytyków filmowych zanim wybierze się do kina. Dzisiaj najważniejsze są zwiastuny – im bardziej, krwawe, zjawiskowe i naszprycowane efektami specjalnymi, tym lepiej. A co z relacjami społecznymi? Je, niestety, również coraz częściej oceniamy przez pryzmat „mieć”, a nie „być”.

Faceci pod lupą

O tym, że współczesne kobiety podlegają nieustannej ocenie dosłownie we wszystkim, co robią, nie ma sensu nawet wspominać. Nakręcanie wyścigu po młodość, fit sylwetkę oraz coraz to nowe kursy kołczingowe wydają się z mego kobiecego punktu widzenia po prostu idiotyczne. W całym tym współczesnym bałaganie najbardziej interesują mnie mężczyźni. Panowie, którzy myślą, że rządzą całym światem, a ich wymagania są najważniejsze w świecie. Osobnicy płci męskiej, którzy, mimo że matka natura obdarzyła ich penisem, nie mają jaj. Jednostki, które na pierwszy rzut oka posiadają typowe cechy męskie, takie jak zarost, niski głos, większa siła fizyczna, a tak naprawdę nie mają nic wspólnego z prawdziwym mężczyzną.

Prawdziwy mężczyzna?

Na to, aby określić kogoś mężczyzną, również trzeba zasłużyć. Tak, dobrze słyszałeś i nie mam zamiaru niczego odszczekiwać. Skoro nam kobietom na każdym roku wytyka się: niekobiecą sylwetkę, niekobiece podejście do rodziny, mało kobiece hobby i inne antykobiece zachowania, czuję się usprawiedliwiona, by rzeczy nazywać po imieniu. Gnojek, który przepełniony jest kompleksami i testosteronem, nie powinien myśleć o sobie jako mężczyźnie.

Pseudomężczyzna z kompleksami

Gamoń, który krzyczy na innych, upokarza kobietę, znęca się nad dziećmi, nie szanuje innych ludzi, na pewno z prawdziwym mężczyzną nie ma nic wspólnego. Samiec manifestujący swoje uczucie pięściami. Mąż, „wołający o miłość” za pomocą duszenia i kopania żony, na pewno nie ma w sobie nic z prawdziwego mężczyzny. Osobnik płci męskiej, który ma tradycyjne wartości i oczekuje od swojej kobiety całkowitej uległości, posłuszeństwa i oddania, to według wielu osób z penisami ideał męskości.

Prawda jest zgoła inna

Prawdziwy mężczyzna mówi do mnie szeptem. Celowo obniża głos, żeby przypadkiem mnie nie obudzić po nocnym karmieniu córki. Prawdziwy mężczyzna nie boi się okazywać emocji. Docenia swoją kobietę, szanuje, wspiera i otacza wsparciem. Męskie ramię to nie tylko zapewnienie środków materialnych do życia rodzinie. To również codzienna rozmowa, zrozumienie, pomoc i troska o to, bym była szczęśliwa. Prawdziwy mężczyzna nie obawia się opinii innych, bo wie, że dla niego najważniejsza jest rodzina. Paradoksalnie tradycyjne wartości to silne filary jego męskości. Facet, który nosi spodnie, ma również mózg i serce. Kobietę traktuje jak partnerkę. Dzieci kocha i angażuje się w ich wychowanie. Swoim zachowaniem daje przykład, że męskości nie ocenia się po grubości portfela, prestiżu czy pozycji zawodowej. Testosteron i siła fizyczna nie powodują, że chłopiec staje się mężczyzną. Prawdziwy mężczyzna mówi szeptem, bo myśli o tym, żeby nie zbudzić rano żony i zdążyć przed  pobudką dzieci usmażyć racuchy z jabłkami i podać lekko ciepłe kakao… Felieton powstał we współpracy z Czasopismem Magnifier.

******************

“Bycie mężczyzną nigdy nie powinno oznaczać, że nie można się zachowywać po rycersku”.

  •  José Saramago, Podwojenie