Dzisiaj będzie krótka historia o tym jak zostałam nowobogacką pindą. Stronię od wszelakich for, grup i innych internetowych sekt, gdzie można czymś się wymienić, poradzić i wygadać. Jednak czasami i ja potrzebuję spojrzenia z boku na pewne sprawy, które mnie dotyczą. Od narodzin Zuzy stałam się członkinią kilku fejsbukowych grup m.in. dla matek w stolicy, dla tych, którzy noszą dzieci w chustach, dla osób chcących być fit i w końcu zaglądam też w miejsce, gdzie w Warszawie jest wirtualny pchli targ – coś na zasadzie sprzedam lub wymienię się za coś co co już mi niepotrzebne.

Intuicja rzecz święta

Oczywiście po raz kolejny okazuje się, że moje odczucia co do bycia częścią wirtualnych grup sprawdziło się w stu procentach. Zacznę od tego, że poziom postów niektórych użytkowników jest po prostu żenujący. Ze wszystkiego robi się jakiś kącik złamanych serc oraz studnia narzekań bez dna. Jedna cecha wszystkich internetowych grup jest wspólna rządzą w nich nawiedzone mamuśki!

Matki-wojowniczki

I zaczynając od początku, gdy szukałam profesjonalnych informacji przy doborze chusty do noszenia dzieci musiałam się przekopać przez krucjatę matek-wojowniczek. Jeśli zdecydujesz się na chustę i jesteś w temacie laikiem licz się z tym, że na grupie prawie cię ukamienują na dzień dobry. Nie ma szans, żeby przyznać się otwarcie, że przy chuście korzystasz nadal z wózka – bo to pierwsze poważne wykroczenie chustomaniaczek. Po drugie nie możesz żałować kasy na materiał do noszenia. Ja szukałam czegoś do stówy, żeby w ogóle sprawdzić czy nam z Zuzą to będzie pasowało…

Wielki problem

Musiałam nieźle się odkopać, żeby nawiązać kontakt z użytkownikami od tańszych chust niż te w przedziale 500-1000 złotych. Potem już jest cała litania o tym, że do chustonoszenia trzeba wykupić konsultacje z doradcą od motania, żeby nauczył nas tego jak nosić dziecko w kawałku materiału (to nic, że internet pęka w szwach od filmików instruktażowych, a przy zakupie chusty dostajesz płytę z instrukcją i tak doradca jest niezbędny). Dodam, że koszt jednej godziny konsultacji to około 100-150 złotych, a lekcji zazwyczaj potrzeba kilka. Potem zaczyna się oda o wyższości lnu na babusem w kontekście materiału na chustę i inne uwagi techniczne, bez których nie można żyć. Jeśli nabędziesz swoją chustę i odważysz się wrzucić fotkę z niemowlakiem to wiedz, że Matki-wojowniczki wydadzą na tobie samosąd nie zostawiając suchej nitki, gdyż na pewno za wysoko lub za nisko zawiązałaś materiał, bioderka dziecka są za wąsko lub za szeroko ustawione, materiał jest za cienki lub gruby w chuście i masa innych błędów, których na pewno nie dostrzegłaś.

I jeszcze jedno…

Na koniec pamiętaj, że decydując się na motanie musisz mocno zaangażować się w grupę, bo inaczej zostaniesz od niej odsunięta. Od tej chwili akcesoria do chustonoszenia staną się twoim obowiązkiem. Zapomnij o żakiecie – bardziej funkcjonalna jest podwójna pelerynka z polaru dla mamy i dziecka. Torebkę rzuć w kąt bo przy chuście nosi się specjalnie uszytą nerkę, w której zmieścisz pampersy i inne akcesoria dla dziecka. Wózek to przeżytek i więcej grzechów nie pamiętam, przepraszam ale nie dałam rady już tego czytać.

Matka Polka prawdę ci powie

Kolejna grupa do, której należę dotyczy ćwiczeń, motywacji i zdrowego stylu życia. Fajnie jest mieć dostęp do ludzi, którzy podrzucą nowy przepis, doradzą jak ćwiczyć i pomogą, kiedy nie wiesz co robisz źle i nie widzisz efektów swojego treningu. Oczywiście Matki są wszędzie i tutaj też nie mogło ich zabraknąć. Po pierwsze warto zwrócić uwagę, że ich charakterystyczny język (zapis fonetyczny, brak interpunkcji i ortografii) to chleb powszedni. Jest sobie wątek dajmy na to o obiedzie z ryby na redukcji wagi. Fajnie ktoś pyta o przepis – inni użytkownicy podają swoje propozycje i można sobie coś wybrać. Nagle trach pojawia się głos matki z komentarzem  typu, że “jej Karolek nie nawiedzi ryb i ona nie będzie dziecka rtęcią truła”. Albo ktoś pisze o alkoholu w diecie w czasie trenowania, pyta się duszyczka czy szkodzi na formę i jak najlepiej postępować z trunkami przy ćwiczeniach. Na co znów głos matki, która chwali się, że pół butelki wina wysączyła przy porodzie i “jej  Dżesice nic nie było”. O co kurwa chodzi? To jedyne co przychodzi mi na myśl. Czy Matki Polki na prawdę są wszędzie i im się nudzi? Oświećcie mnie bo nie wiem, dlaczego nawet na ściśle sprecyzowanych tematycznie grupach, które jak widać ich nie dotyczą matki i tak są i zabierają głos czyniąc dyskusję tragiczną.

Nowobogacka pinda to ja

Apogeum “solidarności matek” doświadczyłam na własnej skórze. Otóż na grupie typu pchli targ matki zaczęły solidnie przeginać. Słuchajcie w jednym tygodniu był jakiś wysyp ofert następującego typu: produkty darmowe tzw. gratisy np. nerka od soczku Kubuś została wystawiona na sprzedaż za jakieś 30 złotych. Rozumiecie to?! Coś co dostaliśmy za free, próbujemy opchnąć (wiadomo jak tragiczna jest jakość takich produktów) innym i to za jak wygórowaną cenę. Przeglądałam kilka takich postów i nie dowierzałam. Oczywiście inni użytkownicy nie kryli oburzenia, na grupie zrobił się niezły dym, ale postanowiłam w to nie wnikać.

Aż do poprzedniego tygodnia, bo naprawdę miałam już dość chamstwa matek w sieci. Po serii niewybrednych komentarzy na grupie z wirtualnego targu pojawił się kolejny wpis ze sprzedażą z głośnikiem soczku Kubuś  wystawiony za 45 złotych. Myślę sobie, no kurwa po raz kolejny ktoś próbuje nabić nas w butelkę. “Żenada robić biznesy na produktach za free” – tak brzmiał mój komentarz, który zaraz zaczął być lajkowany przez innych użytkowników. I co się okazało? Wsadziłam kij w mrowisko. Matka, która wystawiła towar “prosiła osoby nie zainteresowane o nie komentowanie”. Myślę sobie, o kurwa a kim ty jesteś, żeby mi mówić co mogę, a czego nie komentować?

Wierzchołek góry lodowej

No to dyskusja zaczęła się na całego. “Że ona nie robi biznesów, tylko ma trójkę dzieci i chce zdobyć pieniądze na wyprawkę do szkoły”. Koszt jednej wyprawki to tysiąc złotych – podniosły głos inne matki. Zaczęła się licytacja innych matek ile to one nie muszą wydawać kasy na wyprawki, mundurki i żłobek. Nazwano mnie po raz pierwszy uszczypliwą jędzą. Inni użytkownicy powiedzieli, że nie widzą uszczypliwości w moim komentarzu, za to brak kultury u nich razi po oczach… Czekałam cierpliwie, aż mnie jeszcze trochę powyzywają, a co mi tam myślę.  No to dowiedziałam się, że jak będę “matka to się dowiem co to są wydatki”. Odpowiedziałam, że tak się składa, że jestem matką, to zostało mi wytknięte, że noworodka (czarownice z telepatią czy co?) i że “życzą mi powodzenia z takim podejściem”. Podkreślam, że to jest burza dyskusji po moim jednym komentarzu o tym, że to żenada zarabiać na gratisowych produktach. W dalszym razie byłam obrażana, więc odpowiedziałam, że bycie matką nawet rójki dzieci nie upoważnia do sprzedawania produktów za nieadekwatną cenę bo to jest nie fair wobec innych użytkowników i że obrażanie mnie jest nie na miejscu. Solidarność matek odpowiedziała mi, że jestem “nowobogacką pindą i że za mój jad mam to na co zasługuję bo karma wraca”.

Pieluszkowe zapalenie mózgu

Moje wnioski z powyższego są następujące:

  1. Nawiedzone matki są dosłownie wszędzie.
  2. Posiadanie potomstwa w ich odczuciu upoważnia ich do nadużywania norm społecznych, chamstwa i czują się bezkarne w myśl w grupie siła. Ubolewam nad faktem, iż jako młoda mama mogę się komuś kojarzyć z tym “specyficznym zjawiskiem”. Później są krzyki i lamenty, oraz bojkot fanpejdzu “Beka z mamuś na forach”. Litości – mamuśki same dostarczają powodów do przysłowiowej beki, nie trzeba nic parodiować, ich wypowiedzi są gotowym produktem marketingowym, robią sobie same nieustannie czarny PR.
  3. Wchodzenie w dyskusję z samicami, u których widoczne są symptomy pieluszkowe zapalenia mózgu radzę omijać szerokim łukiem.

Batalia Nieidealnanna vs. Mamuśki kończy się z wynikiem 1:0 dla mnie. Napisałam sobie gorzkie żale o tym jakie Mamuśki potrafią być szurnięte, mam porobione screeny z ich dyskusji i kto wie, czy kiedyś moje przeciwniczki nie trafią na główną “Beki z Mamuś na forach”.

********

“Bóg, dając niektórym rozum,

powinien do niego dołączyć instrukcję obsługi.”

– Sławomir Kuligowski