Klasyka dla smyka – jak tworzy się dobro

//Klasyka dla smyka – jak tworzy się dobro

Klasyka dla smyka

Klasyka dla smyka to akcja zbiórki książek dla domów dziecka organizowana przez dwójkę blogerów: Dagmarę z bloga Socjopatka oraz Radka z bloga Osinski po ludzku. Klasyka dla smyka, to coś więcej niż wsparcie najbardziej potrzebujących, to czyste dobro, piękna idea i coś, co w dzisiejszych czasach wydaje się zupełnie „nie na czasie”. Nie zbieramy pieniędzy, nie chcemy aby ktoś fundował wypasione ajfony, maki i inne sprzęty elektroniczne – polska blogosfera po raz kolejny pokazuje, że ponadczasową wartością jest – czytanie, do którego pragniemy zachęcić – tym razem podopiecznych z domów dziecka.

Najważniejsze info

Klasyka dla smyka  to akcja, która potrwa 4 miesiące, od lutego do maja (pierwsza edycja). Co miesiąc zgromadzone książki zostaną zebrane w pakiety, które zostaną rozesłane do poszczególnych domów dziecka. Uwaga: to wy  drodzy czytelnicy decydujecie, do której placówki trafią książki. Czy to nie wspaniale? Wystarczy, że w komentarzu pod tym postem zgłosisz dom dziecka, a następnie największa liczba głosów na daną placówkę, zostanie obdarowana książkami. Jest na to aż 7 dni, więc dobrze to przemyślcie. Każdą placówkę możecie zgłaszać kilka razy – nie tylko u mnie, ale również u innych ambasadorów akcji.

Pakiety książek

Tutaj znajdziesz informacje na temat książek, które w lutym udało się zgromadzić w ramach akcji Klasyka dla smyka. Okazuje się, że każda książka jest na wagę złota. Dlatego jeśli masz ochotę zostać ambasadorem lub sponsorem książek, zachęcam cię już do przyłączenia się do akcji. Jako znana książkoholiczka nie mogłam przepuścić okazji by zaangażować się w akcję Klasyka dla smyka.

Pakiet nr 1

Ufundowała Karolina Mos z bloga naszebabelkowo.pl. Karolina prowadzi świetne miejsce dla wszystkich osób pragnących mieć dzieci, myślących o adopcji i szukających wsparcia w walce z niepłodnością.

Pakiet nr 2

To sprawka dziewczyn z grupy PRZECZYTAJ & PODAJ DALEJ. Funduszena książki zebrała Magdalena Erbel z bloga savethemagicmoments.pl Magda to znany ksiażkoholik polskiej blogosfery, jeśli jesteś molem ksiażkowym, koniecznie dołącz do jej grupy na Facebooku.

Pakiet nr 3

Pochodzi od anonimowego darczyńcy, którego zaangażowała do akcji Kasia z bloga yellowpear.pl .

Pakiet 4

Następny książkowy pakiet przygotowała Asia Maja z bloga mynaswoim.pl

Pakiet 5

To wspólne dzieło kilku blogerów:

 • Magdalena Jurczyk – książki Alfreda Szklarskieg
 • Mariusz Grubiński – książki „Mały książę” Antoine de Saint – Exuperego
 • Agnieszka Banasik z bloga bocian drogę zgubił – „Opowieści z Narnii”
 • Kamila A. Paszelke z bloga psychomologia – „Opowieści z Narnii”, „Karolcia”
 • Radek Osiński z bloga osinskipoludzku – „Trzej muszkieterowie”
 • moja cegiełka to – 14 bajek, legend i wierszy

 

Pakiet 6

Zostały zgromadzone dzięki Małgosi Śmiechowicz z bloga Matczyne fanaberie, które pozyskała od wydawnictwa Publicat S.A. Grupa Wydawnicza


Klasyka dla smyka – jak tworzy się dobro

 

 

Klasyka dla smyka, to akcja która pozwala pomóc najbardziej potrzebującym czytelnikom – bowiem książki trafiają do dzieci. Jako podwójna mama, która już w brzuchu czytała córkom klasykę, nie wyobrażam sobie tego jak można wychowywać dzieci bez czytania. Domy dziecka to miejsca, w których książki są potrzebne bardzo mocno. Czytanie rozwija nie tylko wyobraźnie, kształtuje empatię, ale daje wytchnienie od brutalnej rzeczywistości, w której milusińskim przyszło się żyć na co dzień. Jak tworzy się dobro? To proste – wspiera się innych, na tyle na ile możesz. Nie wstydź się popchnąć tego tekstu dalej w świat. Zajrzyj na nasze wydarzenie, a jeśli jesteś zainteresowany wsparciem poproś o dołączenie do grupy na facebooku. Klasyka dla smyka, to coś co warto wspierać już teraz. Piękny plakat, który widzisz na dole wpisu jest autorstwa Justyny z bloga freeleserka, jak widzisz pomoc nie jedno ma imię.

******

Czytanie książek uczy rozumienia tekstu,

rozumienia rzeczywistości,uruchamia wyobraźnię.

Jeśli nauczymy młodych ludzi kreatywnego operowania obrazem,

słowem, dźwiękiem, to nie będą w pracy myśleć schematycznie.

 •  Michał Boni

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.  

4 komentarze

 1. Dagmara | socjopatka.pl Luty 23, 2017 at 3:16 pm - Reply

  Dziękujemy, że jesteś z nami! <3

 2. Jola (Yolsh) Luty 23, 2017 at 5:34 pm - Reply

  Niesamowita jest ta akcja. 🙂

 3. Justyna Luty 24, 2017 at 1:51 pm - Reply

  Super! A ja chciałam zgłosić instytucję: Dom Dziecka w Olsztynie, ul. Korczaka 6, 10-071 Olsztyn.

 4. BeztroskaMama Luty 24, 2017 at 2:38 pm - Reply

  Super akcja!
  Przyznam się że nie wiedziam o niej.

Leave A Comment