Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina (6)
MAMA I DZIECKO

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina?

W sobotę wybrałam się po raz pierwszy do kina z Zuzą, moją 3, 5 letnią córką. Dzięki zaproszeniu Ilony i Oli z Mamy ruszamy, miałyśmy okazję razem obejrzeć premierowy pokaz bajki „Księżniczka i smok”. Szczerze Wam się przyznam, że na to nasze wspólne wyjście cieszyłam się równie jak moja córka. Moje wewnętrzne dziecko skakało z radości, bo mimo trzydziestu lat nadal jestem fanką kreskówek.

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina
Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina?

W tym wpisie dowiesz się:

Kiedy jest odpowiedni moment na pierwszy kinowy seans z dzieckiem?

Jak przygotować się do wspólnego wyjścia?

O czym powinnaś pamiętać planując wspólne wyjście oraz jaki film wybrać na waszą pierwszą wizytę z dużym ekranem?

Możesz również liczyć na nasze wrażenia z premiery „Księżniczka i smok”.

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina?

W dzisiejszych czasach każdy ruch rodziców, jest wystawiany na ocenę innych osób. Zgodnie z opinią psychologów, dopiero 4 letnie dziecko jest gotowe na kinowy seans. Czy w takim razie warto iść do kina z młodszym dzieckiem? Jak zawsze sugeruję, aby rodzice kierowali się zdrowym rozsądkiem i intuicją. Wiem, że są tutaj ambitne mamy, które nie puszczają dzieciom wcześniej bajek niż przed ukończeniem trzeciego roku. (Też miałam takie podejście i ambicje dopóki nie urodziły mi się dzieci). W moim subiektywnym odczuciu dopiero dziecko 3 letnie jest gotowe na krótki seans na dużym ekranie. Oczywiście, może się okazać, że dojrzały 2,5 latek da radę, lub bardzo wrażliwe dziecko dopiero po ukończeniu 4 lat będzie dało radę obejrzeć bajkę w kinie. Każde dziecko jest inne, dlatego warto obserwować gotowość malucha i najlepiej też z nim o tym porozmawiać.  

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina
Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina? Warto wybrać kameralne kino na pierwszy seans.

O czym pamiętać przed pierwszym wyjściem z dzieckiem do kina?

Postanowiłam Wam wypunktować najistotniejsze kwestie, które warto rozważyć, przed waszą pierwszą wyprawą na film w kinie.

  1. Wybór kina – warto się zorientować czy w naszej miejscowości są specjalne seanse dla najmłodszych. Często można trafić na seans dedykowane rodzicom z dziećmi, gdzie można wybrać się już z niemowlakiem lub dla dzieci, gdzie repertuar jest przygotowany z myślą o milusińskich. Małe kina studyjne są wg mnie lepszą opcją niż wielkie kina w galeriach handlowych. Dlaczego? Kameralność stwarza dziecku poczucie bezpieczeństwa i czyni tą wyprawę mniej stresującą.
  2. Odpowiedni repertuar – co tu dużo mówić, bajka, czy też film, na który zabieramy nasze dziecko musi być adekwatne nie tylko do wieku, ale również osobowości i zainteresowań dziecka. Na pewno każdy z Was wie, jakie bajki dziecko lubi, a jakie go zwyczajnie nudzą. Przed seansem warto znać treść filmu, dowiedzieć się, czy bajka nie jest „straszna” oraz mieć na uwadze czas jej trwania. Nie ma co się czarować, że na pierwsze wyjście do kina z dzieckiem jakieś „tasiemce” będą dobre.
  3. Przekąski i coś do picia – jeśli wasza kinowa wyprawa ma mieć w programie zaliczenie popcornu i czegoś do picia, warto pomyśleć o tym wcześniej. Uczulam na długie kolejki i fakt, że trzeba swoje odstać. Małe dziecko nie może tym faktem być specjalnie zachwycone. Alternatywą jest przygotowanie przekąsek w domu i zabranie je do kina ze sobą. Szczerze mówiąc uważam, że popcorn przygotowany w domu jest zdrowszym i smaczniejszym wyborem. A jeszcze lepiej zaopatrzyć się np. w chrupki kukurydziane, marchewkowe czy wafle ryżowe.
  4. Nie zapomnij o siusiu – sprawa prozaiczna, ale lepiej zaoszczędzić dziecku wędrówek do toalety podczas seansu. Sama nie lubię tego przebija się tyłkiem przed oczami obcych ludzi. A co mówić o takiej wyprawie razem z dzieckiem? Koszmar.
  5. Celowe spóźnienie – szczerze polecam spóźnić się 10 minut i odpuścić małemu widzowi konieczność oglądania reklam. W końcu i tak przed nim najbliższa godzina siedzenia w jednym miejscu.
  6. Godzina seansu – idąc pierwszy raz do kina z dzieckiem warto wybrać się na seans, w czasie godzin, gdy dziecko jest wypoczęte. Pora po śniadaniu moim zdaniem jest najbezpieczniejsza. Wtedy najczęściej dzieci mają dobry humor i pełno energii.
  7. Przygotuj dziecko mentalnie – gdy podejmiesz decyzję o wspólnej wyprawie do kina z dzieckiem, daj mu wcześniej o tym znać, by dziecko mogło się oswoić z tą myślą. Mały człowiek na pewno będzie podekscytowany, więc warto, aby się oswoił z tą myślą, że czeka was wycieczka na duży ekran. Opowiedz dziecku o tym, co was czeka, jak wygląda kina i nie zapomnij pozytywnie go nastroić, to połowa sukcesu!
Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina
Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina? Wtedy kiedy wykazuje gotowość na taką wyprawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.