Zaproszenia, dlaczego papier nadal wygrywa?

Mimo tego, że żyjemy w czasach instant gdzie wszystko chcemy mieć od razu i natychmiast, w dalszym ciągu są rzeczy, których nie jesteśmy w stanie zastąpić nowymi technologiami. Tak, wiem że zaraz miłośnicy rozwoju podniosą głos, że to nonsens. Bo papierowe książki zastępują e-booki.  Zamiast kartek na święta wysyła się SMS-a lub wiadomość na Facebooku. Pocztówkę z wakacji zastępujemy zdjęciem w formie elektronicznej. Tradycyjne listy odchodzą do lamusa na rzecz maili. Jednak, mimo wszystko moja romantyczna dusza buntuje się i wiem, że zaproszenia oraz kartki okolicznościowe są nie do zastąpienia. W tym przypadku nic nie zastąpi nam wersji drukowanej. Papier tutaj odgrywa istotną rolę. Też tak masz?

Ukryta moc zaproszeń

Zaproszenia nigdy nie stracą na swojej wartości przede wszystkim dlatego, że taka forma grzeczności jest niezwykle elegancka. Wręczenie zaproszenia, najlepiej osobiście lub za pomocą poczty, jest uważane za kulturalne oraz uprzejme. Nie bez kozery najważniejsze informacje w dalszym ciągu otrzymujemy na papierze, zapakowane szczelnie w kopertę. Podobnie jest z zapraszaniem na uroczystości – oprócz bezpośredniej rozmowy, forma papierowa jest mile widziana i w dalszym ciągu powszechnie stosowana. Czy wyobrażasz sobie sytuację, w której zapraszając kogoś na ślub nie wręczasz zaproszenia w kopercie? Albo, czy według ciebie możliwe jest zaproszenie klienta biznesowego, tylko i wyłącznie poprzez telefon czy za pomocą e-maila? Właśnie dlatego, mimo dynamicznych zmian których świadkami jesteśmy na co dzień, papierowe zaproszenie, adekwatnie dobrane do sytuacji, a do tego pięknie zapakowane, w dalszym ciągu ma tę moc.

Kartka czy zaproszenie, wybór należy do Ciebie

Wydaje mi się, że w przypadku kartki lub zaproszenia dla rodziców, dziadków czy przyjaciółki najbardziej zależy nam na indywidualnym charakterze życzeń. Tutaj tak naprawdę jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia, czas i możliwości finansowe. W przypadku kartek okolicznościowych dla przedsiębiorców, firm, partnerów czy pracowników powinniśmy skupić się na odpowiedniej formie. Projekt graficzny zaproszeń powinien pasować nie tylko do okoliczności, ale przekazywać nasze intencje w jak najlepszy sposób. Istotne jest również, aby nasze zaproszenie było spójne z naszą osobą, tak aby odbiorca patrząc na kartkę od razu kojarzył ją z nami. Nie muszę chyba wspominać, że to skojarzenie ma by przyjemne, prawda? Jak to osiągnąć?

Projekt na miarę marzeń

Zaproszenia i kartki okolicznościowe bez względu na to czy jest to projekt indywidualny, czy skierowany do większej ilości odbiorców powinien być estetyczny. Druga sprawa, to jakość i adekwatna cena. W tym wszystkim chodzi też o pewność, że nasze zamówienie zostanie zrealizowane na czas i przedświąteczna gorączka nie wyprowadzi nas z równowagi. Ale co zrobić, gdy czasu jest coraz mniej, a pomysł na to jak ma wyglądać zaproszenie i kartka naszych marzeń się nie pojawia? Z przykrością muszę wam się przyznać, że mimo artystycznej duszy, mam często problem z projektowaniem graficznym. Niby wiem, co chcę osiągnąć, co mi się podoba, a co nie, ale brakuje mi zmysłu przestrzennego do wyobrażenia sobie, jak takie zaproszenie czy kartka ma wyglądać.

Kartka okolicznościowa na każdą okazję

Mogło by się wydawać, że karty okolicznościowe to prehistoria. Nic bardziej mylnego. Na horyzoncie czają się Mikołajki, lada moment będziemy świętować Boże Narodzenie, a jeszcze później Sylwestra i Nowy Rok. Okazuje się, że każda z wymienionych okazji jest wręcz idealnym momentem do wręczenia naszym najbliższym kartki, która wyraża nasze emocje. W moim rodzinnym domu kultywowano z pokolenia na pokolenie tradycję wysyłania kartek okolicznościowych. Dziś sama jestem mamą i nie wyobrażam sobie tego, abym nie przekazała córkom tej pięknej tradycji. Powiem więcej, nie zdarza mi się wręczać prezentu bez kartki, uważam że to idealny dodatek do podkreślenia więzi z najbliższymi.

Kartki nie tylko na święta

Wyrażanie emocji za pomocą słów, szczególnie tych pisanych, sprawdza się nie tylko w przypadku relacji z rodziną i przyjaciółmi. W kontaktach biznesowych kartka okolicznościowa w dalszym ciągu cieszy się niegasnącą popularnością. Dlaczego jest to tak istotne? Pewnie dlatego, że każdy z nas chce czuć się wyjątkowy. Firmy prześcigają się w pomysłach na najbardziej interesujące, charakterystyczne i piękne kartki okolicznościowe. Pracując w korporacji, sama wielokrotnie odpowiadałam za wysłanie życzeń świątecznych i noworocznych naszym partnerom, klientom i odbiorcom. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku kartek okolicznościowych dla przedsiębiorców, trzeba  kierować się innymi kryteriami, niż wybierając kartkę dla rodziny i przyjaciół. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, gdzie szukać tego co jest nam potrzebne.

Gdy kartka i zaproszenie to za mało

Podobno apetyt rośnie w miarę jedzenia, a jak wygląda sytuacja w przypadku zamawiania zaproszeń i kartek okolicznościowych? Jeżeli nie masz pomysłu na upominek dla bliskich lub klientów, warto dołączyć do kartki coś jeszcze. Colour.me sprosta takim oczekiwaniom i ma w swojej ofercie coś jeszcze.

Nie zapomnij o wizytówkach

Wysyłając kartkę lub zaproszenie, warto dołączyć wizytówkę z niezbędnymi informacjami. To nie tylko świetna forma reklamy, ale bardzo dobry pomysł na budowanie networkingu. Jeśli lubimy jakąś firmę to zawsze chcemy mieć jej wizytówkę w portfelu, a te niestety często się gubią.

A co z ulotkami?

Ulotki mogą być dołączone dodatkowo do zaproszeń, po to aby osoba obdarowana przy okazji zapoznała się z naszą ofertą. A co w przypadku zaproszeń dla bliskich? Dodatkowa ulotka w kopercie może być miłym pretekstem, np. do stworzenia talonów na wspólne gotowanie obiadu, kwadrans przytulania czy coś równie miłego.

Sposób na ścianę – plakaty

Obecnie mamy trend na drukowanie plakatów z cytatami, hasłami motywacyjnymi, mottem, czy jakimś żartobliwym sloganem. Wysyłając kartkę świąteczną do klientów, możemy pokusić się o jakiś zabawny, wysmakowany plakat, który oprawiony w ramkę będzie cieszył oko i nadawał klimatu wnętrzu. W przypadku plakatów dla najbliższych, idealnie sprawdzą się śmieszne powiedzonka, zestawienia ulubionych słów i wszystko, co uznasz za charakterystyczne dla danej osoby.

Notesy w bloczku, czyli każdy o czymś zapomina

Notesów nigdy dość, to moja myśl przewodnia. Wszyscy kochamy otrzymywać notesy, bo nie ma osoby, która ma ich wystarczającą ilość. W przypadku rodziny i przyjaciół jest to prezent zawsze trafiony. W moim przypadku notesomania trwa co roku, większej rekomendacji chyba nie potrzebujecie?

Coś do pakowania i nie tylko

Torby papierowe i mesh czy pudełka ozdobne? Nie musisz od razu decydować, ale zlecając wydruk w internetowej drukarni Colour.me masz wybór i możesz wybrać to, co podoba ci się najbardziej. Znajdziesz tam również zawieszki na butelki i na drzwi (idealne na mikołajkową nalewkę home made). Podkładki na stół, folie samoprzylepne wraz z naklejkami. Dla wymagających jest możliwość zamówienia obrazu, a nawet stojaków reklamowych. Nie mogłabym nie wspomnieć o kalendarzach, tych w wersji plakatowej, ściennej, piramidkowej i biurkowej. Moim zdaniem kalendarzy jak notesów – nigdy dość.

Garść przydatnych informacji

Colour.me to drukarnia internetowa, która nie tylko pomoże zaprojektować i wydrukować ci zaproszenia czy kartki okolicznościowe, ale sprawi, że twoje graficzne potrzeby zostaną spełnione od A do Z. Prócz gotowych szablonów masz możliwość wyszukania grafiki lub umieszczenia własnych projektów graficznych. Warto zaznaczyć, że korzystając z oferty tej internetowej drukarni, należy zwrócić uwagę na cenę, która maleje proporcjonalnie do zamawianej ilości. Im większa ilość zamówień zaproszeń, tym niższa cena. Mi osobiście podoba się dział inspiracje i blog Colour.me, z którego pochodzą zdjęcia wykorzystane w tym wpisie.  Artykuł powstał w ramach współpracy z drukarnią Colour.me, która jest świetną przestrzenią do wyrażania własnych emocji. Jestem ciekawa, jak wy realizujecie projekty swoich marzeń? Potraficie projektować, czy korzystacie z gotowych szablonów?