W lutym ruszyła kampania społeczna #KOCHANIEprzezCZYTANIE promująca CZYTANIE DZIECIOM. Autorką akcji jest Magda z Save the magic moment, która zaangażowała 28 blogerek do pisania przez cały luty o książkach dla dzieci. Idea akacji ma pomóc w codziennym wyrobieniu dobrego nawyku czytania dzieciom. Luty to 28 blogerek, które napiszą 28 tekstów, o 28 polecanych książkach dla milusińskich.

#KOCHANIEprzezCZYTANIE

Całym sercem wspieram akcje społeczne, a te czytelnicze i dedykowane dzieciom szczególnie. Jako była judoczka postanowiłam zachęcić was do poczytania swoim dzieciom książki napisanej przez Krzysztofa i Bogusława Wiłkomirskich „JUDO Nie tylko dla dzieci”. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to książeczka dedykowana wyłącznie judokom lub małym sportowcom…

judo nie tylko dla dzieci

„JUDO Nie tylko dla dzieci”

„JUDO Nie tylko dla dzieci” to książka, którą trudno osadzić w jakichkolwiek ramach wiekowych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zarówno maluchy, przedszkolaki jak i starsze dzieci znajdą tutaj coś dla siebie. Książka została napisana przez dwóch judoków: tatę i syna. Warto zaznaczyć, że Krzysztof Wiłkomirski to olimpijczyk i utytułowany zawodnik judo, a obecnie również trener. „JUDO Nie tylko dla dzieci” zawiera piękne i barwne ilustracje, dzięki czemu w łatwy sposób można zainteresować najmłodszych czytelników. Żywym dowodem na to jest moja 16 miesięczna Mańka, która od razu polubiła głównych bohaterów książki. Trzyletnia Zuza z zainteresowaniem słucha historii i zasad judo, ponieważ książka jest napisana prostym, przyjaznym dzieciom jezykiem. Muszę się wam przyznać, że „JUDO Nie tylko dla dzieci” czytałam już kilka razy i nie tylko córkom… Pół godzinny relaks z tą książką odświeżył mi nieco podstawowe informacje o judo, oraz przypomniał o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Rodzinne czytanie to podstawa

Pamiętam, że jak tylko dowiedziałam się o tym, że jestem w ciąży, od razu zaczęłam mówić, śpiewać i czytać do brzucha. Później robił to również mój mąż. Pan Nieidealny dzielnie nawiązywał więź z nienarodzonymi jeszcze córkami, czytając im nie tylko książki dla dzieci, ale również Przegląd Sportowy, publicystykę, a nawet coś Sapkowskiego. Ja starałam się sięgać po bardziej dziecięce tematy i  czasie ciąży odświeżyłam sobie klasykę światowych baśni.

Wspólne czytanie to okazywanie miłości

Po narodzinach Zuzi staraliśmy się czytać codziennie. Ktoś powie: „po co to robić, skoro noworodek nie reaguje na nasze słowa i gesty?. Sprawdziłam czytanie od urodzenia, a właściwie od momentu zajścia w ciąże na dwóch córkach. Spokojnie mogę powiedzieć, że moja trzy latka jest małym molem książkowym, a młodsza wcale nie odstaje w zainteresowaniu się książkami. Dziecko, któremu czyta się od początku po pierwsze lepiej się rozwija, szybciej zaczyna mówić i jest bardziej ciekawe świata. Do tego wszystkiego rodzice czytający dzieciom książki umacniają swoją wieź, bo nie ma nic lepszego niż czytanie z przytulaniem naraz.

„JUDO Nie tylko dla dzieci” to książka dla każdego

„Główni bohaterzy książki Ika i Milo zadają mnóstwo dociekliwych pytań. Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości – podobnie jak współautor tekstu – brał udział w igrzyskach olimpijskich. Książka przybliża historię, wyjaśnia zasady i techniki judo. Dowiecie się z niej również dlaczego judo to coś więcej niż sport” (www.dodzieci.pl/ksiazka-judo).

„JUDO Nie tylko dla dzieci” dlaczego warto mieć ją w swojej biblioteczce?

„JUDO Nie tylko dla dzieci” to książka, która:

  • w prosty sposób przybliża historię oraz zasady judo
  • wyjaśnia na czym polegają zasady fair play
  • zachęca do aktywności fizycznej
  • uczy szacunku do drugiego człowieka
  • pokazuje, że judo to sport dla każdego bez względu na pleć, wiek, wagę, czy wzrost
  • w naturalny sposób zachęca do uprawiania sportu
  • wyjaśnia, że Judo to nie tylko dyscyplina sportowa, ale również sposób na życie
  • jest idealna dla maluchów, którym spodobają się barwne ilustracje
  • zainteresuje aktywne przedszkolaki
  • odpowie na dociekliwe pytania starszych dzieci

Nieidealnaanna rekomenduje „JUDO Nie tylko dla dzieci” B.K. Wiłkomirskich

Sięgając po „JUDO Nie tylko dla dzieci” byłam ciekawa, czy książka spełni moje oczekiwania. Dla pewności na początku sama ją przeczytałam, zachwycając się bogactwem treści w prostej formie. Judo to nie tylko dyscyplina sportowa, to również styl życia, który mówi o tym, że „aby zwyciężyć, należy odpuścić”. Nie chodzi tu tylko o zwinność ciała i wyczucie momentu, w którym możemy pokonać naszego partnera z maty. Z tej książki można wycisnąć o wiele więcej. Na podstawie głównych bohaterów można wytłumaczyć dziecku zasady fair play. To lektura, która uczy szacunku do drugiego człowieka, wskazuje że pokora jest cnotą, a opanowanie, skupienie i ciężka praca przynoszą efekty. Autorzy książki to doświadczeni zawodnicy, oraz rodzice. Dzięki temu przekaz „JUDO Nie tylko dla dzieci” jest prosty, trafia do dzieci i co najważniejsze aktywizuje je do aktywności fizycznej. Warto wspomnieć, że w tej serii ukazały się  jeszcze: AIKIDO, KENDO i KARATE. Myślę, że ta pozycja spodoba się również tatusiom i być może spowoduje, że wspólne czytanie od tej pory stanie się rodzinnym rytuałem?

__________________

W dniach od 1 do 28 lutego wstaw na fb lub instagramie zdjęcie książeczki z jej krótkim opisem lub po prostu waszą wspólną fotę podczas czytania. Nie zapomnij o hashtagu  #KOCHANIEprzezCZYTANIE. Koniecznie otaguj Magdę (autorkę akcji) poprzez wpisanie @save themagic moments.
Dzięki temu Magda się dowie, że wspierasz akcje i czytasz ze swoim dzieckiem, luty to w końcu idealny czas na celebrowanie miłości.

UWAGA KONKURS!

Mam dla Was niespodziankę. Otóż wraz z Książka Judo Nie Tylko Dla Dzieci przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania jest 1 egzemplarz tej książki. Co trzeba zrobić? W komentarzu pod tym wpisem, powiedz dlaczego uważasz, że powinieneś przeczytać „Książka Judo Nie Tylko Dla Dzieci”? Będzie nam niezmiernie miło, jeśli przy okazji polubisz nasze strony na Facebooku: Nieidealnaanna oraz Książka Judo Nie Tylko Dla Dzieci. Konkurs trwa od 5-28 lutego 2018 roku. Zwycięzca zostanie wybrany przeze mnie w sposób subiektywny. Komentarz, który najbardziej mnie poruszy będzie nagrodzony, poinformuję o tym na blogu. Powodzenia!