Gdy nie widzi nikt, jestem egoistką. Już jakiś czas temu obiecałam sobie żyć w zgodzie z własnym sumieniem i potrzebami. Co to oznacza? Przede wszystkim nie ulegam presji otoczenia, wszystko robię po swojemu, nie dostosowuję się do obecnych trendów i mówię to co myślę wprost.

W zgodzie ze sobą

Moje podejście do życia jest proste. Jestem tu na chwilę, dlatego nie mam zamiaru traci czasu na gierki i obwijanie w bawełnę. Oczywiście taka postawa ma swoje zalety i wady. Do plusów zaliczyć należy przede wszystkim autonomię i święty spokój, którym się cieszę. Minusy to przybicie mi łatki bezwzględnej, roszczeniowej lub po prostu upierdliwej. Nie godzenie się na coś co nie jest zgodne z moimi oczekiwaniami często przynosi takie skutki, że otoczenie ma mi coś za złe. Trudno. W konsekwencji i tak taka postawa mi się opłaca ponieważ czuję się dobrze sama ze sobą.

Czy bycie egoistą na co dzień może wyjść nam na zdrowie?

Jako gorąca orędowniczka klasycznego podziału obowiązków na czas pracy i relaksu, zawsze dbałam o to by zatroszczyć się o siebie… Może brzmi to dziwnie, ale tak fakt że mogę zadbać o swój komfort psychiczny, fizyczny i relaks zapewniają że jestem ciągle zdrowa i aktywna. Szczególnie teraz, gdy zostałam mamą każdą chwilę sam na sam ze sobą celebruję, traktuję niemal jak świętą.

Co to jest zdrowy egoizm?

Zdrowy egoizm to zachowanie równowagi między obowiązkami wobec innych, a samym sobą. Zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach, w których od małego wychowują nas w duchu wspólnoty i demokracji ciężko jest zachować granicę między całkowitym oddaniem się innym przy jednoczesnym pozostaniu sobą. Brzmi skomplikowanie, ale jest na to sposób.

Co zrobić, by żyć w zgodzie ze sobą?

Podstawą jest zatroszczenie się o siebie samego w pierwszej kolejności. Nie praca, nie Ukochany, nie dziecko, nie koleżanki i nie rodzina tylko ty. Przyznaj, że początkowo brzmi dziwnie? Ty w centrum swoich potrzeb. Na początku każdy z nas powinien absolutnie zadbać o uregulowanie czasu trwania swojego snu. Nie wysypiasz się, bo zarywasz nocki dla innych? Skończ z tym. Osiem godzin snu należy się nam jak psu buda i to najlepiej każdego dnia. W czasie snu cały organizm i psychika regenerują się to najlepszy sposób by zachować zdrowie i młodość.

Po drugie koniec wymówek w stylu nie mam czasu na swoje hobby. Przepraszam, ale to gówno prawda. Jak się lepiej zorganizujesz i przestaniesz marnotrawić czas na tv, fejsbuka i inne internety to na pewno wygospodarujesz godzinę dla siebie. Godzina dziennie sam na sam ze sobą to doskonały pretekst do zadbania o swoją kondycję fizyczną (ile razy zaczynałaś biegać, chodzić na siłownię i porzucałaś to po kilku dniach?!). Godzina dziennie to również świetny pomysł by przeczytać zaległe książki, zrobić sobie domowe spa, uciąć drzemkę lub pobawić się ze zwierzakiem.

Spokojnie Houston, damy radę

Naprawdę świat się nie zawali jak przez godzinę dziennie znikniesz z zasięgu sieci komórkowej, odłączysz się od Internetu i zajmiesz się po prostu sobą.  Zamiast katować się wyrzutami sumienia, że obiad nie ugotowany, dom nie odkurzony, a dodatkowe zlecenie z pracy nie ruszone, skończ z tym i ciesz się chwilą dla siebie.

Serio temat przerobiłam na samej sobie i w momencie kiedy odpuściłam sobie bycie Panią Perfect moje życie nabrało rumieńców. Jeśli nie zdążyłaś z obiadem, bo marzyłaś od dawna o po południo z książką pod kocykiem nie zadręczaj się tym. Nic się nie stanie jak raz na jakiś czas zjesz jogurt lub kanapki zamiast obiadu. Świat się nie zawali jak poprosisz o pomoc domowników, Ukochanego czy najbliższą znajomą. Przypomnij sobie ile razy to ty godziłaś się na pomoc w rodzinnym domu, pilnowaniu dziecka itd.

Zdrowy egoizm to sztuka zachowania równowagi w życiu codziennym między obowiązkami, a własną tożsamością. Jakie są plusy bycia “małą” egoistką każdego dnia? Przede wszystkim twoje dotychczasowe wyrzuty sumienia rozpłyną się jak bańka mydlana. Ty zyskasz nową energię, być może przewartościujesz własne życie i odkryjesz inną siebie. Komfort psychiczny bycie sam na sam ze sobą to niezbędny element zachowania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Lepsza ty dla samej siebie równa się lepsza ty dla innych. Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym czy warto być egoistką, rzuć wszystko i idź zrób coś dla siebie…I oczywiście każda Matka, raz na jakiś czas powinna być nawet, nie małą, ale całkiem dużą egoistką przez duże E.

. A ty co robisz, gdy nikt na ciebie nie patrzy?Koniecznie daj znać, bo strasznie zżera mnie ciekawość.

 

*******

“Egoista: dobry sobie.”

– Jerzy Bilewicz