Janusz i Grażyna prawdę ci powie, czyli o tym dlaczego ludzie wytykają ci błędy

//Janusz i Grażyna prawdę ci powie, czyli o tym dlaczego ludzie wytykają ci błędy

Zdaję sobie sprawę, że tym tekstem po raz kolejny strzelam sobie w kolano. A bo niechcący ktoś z rodziny, znajomych czy przyjaciół przypadkiem przeczyta ten tekst i odnajdzie tutaj siebie i już afera gotowa. A po drugie jest dziś piątunio i spece od social media wykrzykują na darmowych webinarach, że w piątunio to powinno się publikować treści lekkie, zabawne, śmieszne – jednym słowem lolcontent, bo bądź co bądź ludzie po całym tygodniu pracy marzą o rozrywce. A nieidealna znowu serwuje dla was jadowite kąski podlane ironicznym komentarzem, obtoczone syto w sarkazmie i nie oszczędza nikogo.

Nie wydaje mi się, abym pytała o poradę

Naprawdę od dłuższego czasu zastanawiam się co jest nie tak ze mną, że ludzie potrafią bezczelnie, bez żadnego zapytania komentować moje życie od A do Z. W swoim własnym odczuciu postrzegam siebie jako kobietę silną, niezależną, asertywną i bądź, co bądź uprzejmą. Ostre komentarze stosuje wyłącznie w dwóch przypadkach: raz, gdy zależy mi na bliskiej osobie i inne argumenty oraz sposoby zawodzą, dwa, gdy muszę interweniować bo cham próbuje zrobić z mojego życia piekło. We wszystkich innych sytuacjach odpuszczam – serio. Nie mam ochoty, ani siły wojować. Dlatego nie komentuję potraw, którymi ktoś mnie ugości, bo wiem, że każdemu zdarzy się przesolić, nie dosolić, przesłodzić, przesmażyć i takie tam. Po prostu życie. Nie wnikam w to kto z kim i jak się spoufala, sądząc że jest to jego osobista sprawa. Nie rozliczam z poglądów, nie przekonuję do swoich – co najwyżej dyskutuję i jestem ciekawa zdania drugiej strony. Staram się nie zadawać zawstydzających pytań, nie poruszam kwestii prywatnych na publicznym forum, ale też nie udaje w rodzinie i wśród przyjaciół, że jest cukier, lukier, miód maliny – jeśli nie jest. i jeszcze jedno – zachowuję ogromną,ale to ogromną ostrożność w komplementowaniu innych, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo jak nasze słowa zostaną odebrane przez inną osobę. W telegraficznym skrócie: daję żyć sobie i innym w zgodzie z własnym rytmem.

Słodka naiwniaczka

Po tym nieco przydługim wstępie macie nakreślone pewne subiektywne stanowisko mojej postaci. Wiadomo, że ktoś inny może odbierać mnie, (pozwolicie się że posłużę się autentycznymi cytatami z życia) jako: arogancką pindę, wykształciucha, grubą paniusię, damulkę, lewaka i tym podobne. Przegryzłam to i żyję z tym dalej. Bez względu na to jak ludzie mnie odbierają i określają, to sama o sobie myślę pozytywnie. Lubię siebie, mimo tego, że jestem przy tym dosyć wymagająca i krytyczna. Można powiedzieć perfekcjonistka na macierzyńskim, która wraz z założeniem bloga – stworzyła swoje nowe, nieidealne alter ego. Snuję się po tym padole, bywając tu i tam. Kierowana ciekawością drugiego człowieka napotykam jakieś makabryczne nieporozumienia i postanowiłam wam o tym opowiedzieć.

Jesteś w ciąży?

Kilka miesięcy temu na jednych z eventów w których uczestniczyłam, redaktorka kobiecego magazynu – której dziękowałam za zaproszenie na imprezę (widziałam ją pierwszy raz w życiu na oczy) zapytała się mnie wprost czy jestem w ciąży? Początkowo osłupiałam, po chwili odpowiedziałam, że nie i że jestem świeżo po porodzie. Na co ona odpowiedziała rozumiem i nadal ciągnęła swój niezręczny dla mnie wywód. Zadała mi pytanie o to, czy to była cesarka, bo wydaje jej się, że mój mięsień prosty brzucha się rozjechał i prawdopodobnie będę potrzebowała operacji. Na moje wielkie zdumienie i minę w stylu: za pięć sekund wyskoczą mi oczy z orbit – ciągnęła swój wywód dalej. Dowiedziałam się (mimo, że wcale nie miałam na to ochoty), że jej koleżanka miała podobny brzuch po cesarce (stwierdziła to widząc mnie w koszulce i marynarce) i że musiał interweniować chirurg. Ale na koniec dodała, że jestem ładna i żebym się nie martwiła… Pomyślałam sobie, że jak to jest możliwe, że takie rzeczy spotykają mnie notorycznie? Mam w domu lustro i zdaje sobie sprawę, że akurat brzuch jest miejscem newralgicznym mego ciała (nie roztrząsając tego przyczyny) ale kto i kiedy dał jej prawo mówić mi takie rzeczy? Nie wiem i chyba nigdy się nie dowiem. Zapytanie o to, dlaczego mam taki duży brzuch pojawiło się również  w rodzinie, ale „na szczęście” ich uspokoiłam, że nie spodziewam się trzeciego dziecka (które swoją drogą też wzbudziło by nieprzychylne komentarze), tylko jestem taka gruba. Ich miny? Bezcenne. Ucięłam dalszą dyskusję od razu, nazywając rzeczy po imieniu. Moja dosadność oczywiście zawsze jest odbierana jako coś niegrzecznego, ale ich pierdolenie na temat mojego wyglądu to już nie jest niegrzeczne. Oni po prostu muszą, bo inaczej się uduszą.

Seria niewygodnych pytań c.d.

Jeszcze nie mam trzydziestki a zdołałam usłyszeć setki razy następujące pytania:

 • Ile ważysz?
 • Schudłaś?
 • Chyba przytyłaś?
 • Zrobiłaś grzywkę, lubiłam cię w tamtej fryzurze?
 • Znowu jesteś w ciąży?
 • Nie wracasz do pracy?
 • Jak to pracujesz w domu?
 • Włosy ci ściemniały, a miałaś taki piękny blond?
 • Macie wspólne konto?
 • Jak często się kochacie?
 • Ile zarabiasz?
 • Ile zarabia twój mąż?
 • Skąd macie kasę na mieszkanie?
 • Nie macie kredytu?
 • Chcecie mieć synka?
 • Da się wyżyć z tego twojego pisania?
 • Dlaczego nie wracasz do pracy?
 • Jesteś na diecie?
 • Nie jesz glutenu?
 • Nie jesz mięsa?
 • Nie jesz cukru?
 • Dlaczego nie pijesz mleka?!

Więcej grzechów nie pamiętam, ale są to najczęstsze pytania, które najzwyczajniej w świecie mnie wkurwiają i powodują, że adresatów pytań mam ochotę wystrzelić w kosmos. Jednym słowem uważam, że są to pytania niegrzeczne. Takie przepytywanie jest zawsze nie na miejscu, jest bolesne, dołujące lub podnosi u mnie ciśnienie. Mimo tego i tak bardzo często wskazane wyżej sytuacje mnie dopadają bardzo, ale to bardzooooooo często. O pytania dotyczące dzieci, wychowania i macierzyństwa nie pytajcie (może kiedyś wysmaruję o tym oddzielną historię).

W dupie mam twoje powody

Szczere mówiąc nie interesują mnie powody, dla których ludzie zachowują się w tak bezczelny sposób. W dupie mam to, że Grażyna numer jeden szybciej mówi niż myśli i plecie co ślina na język przyniesie. Pierdolę to, że Grażynka numer dwa – po prostu tak ma z „troski” i jest dociekliwa. Nie mam ochoty na komentarze i złote rady Janusza, który krytykuje mój wygląd, a sam wygląda jak karykatura człowieka. Z przerzedzonym włosem, który desperacko próbuje ukryć robiąc zaczepkę na bok. Z wielkim piwnym bebzonem, który dowodzi tego, że jedyny ruch w jego życiu to ten z auta do pracy, z pracy do auta, z auto do kościoła w niedzielę i po browarka do lodówki co wieczór. Naprawdę sram na to, że ktoś ma niewyparzony jęzor i nie potrafi się po prostu kontrolować. Nie chcę słuchać tłumaczeń, że ktoś się źle wysłowił, miał coś innego na myśli, albo robi to z troski. Zasada w tym wszystkim jest jedna: odpowiadaj, wtedy kiedy ktoś się ciebie pyta o zdanie, a we wszystkich innych sytuacjach zachowaj swoje opinie dla siebie. Mów do innych tak, jak sam chciałbyś aby się do ciebie zwracano.

Szczepienie przeciwko empatii

Każdy człowiek ma inny, indywidualny próg wytrzymałości psychicznej. Każdy z nas ma inną wrażliwość. Jednego ostre słowa nie zabolą, inny będzie je rozpamiętywał latami. Ktoś odszczeka nieprzychylne komentarze, a ktoś inny stanie jak zamurowany i najzwyczajniej w świecie zaniemówi. Jak jest w moim przypadku? Zawsze jestem porażona poziome rozmówcy w takich sytuacjach. Na początku trawię to co mnie spotkało i dosłownie nie wierzę, że taka bezczelność miała przed chwilą miejsce. Następnie koduję w swoim umyśle to co usłyszałam i ograniczam kontakt z „osobistością” do minimum lub z niej całkowicie rezygnuje, wszak uważam, że moje życie jest zbyt fajne i krótkie, by tracić je na gromadkę toksycznych i tępych mimoz, które nie biorą odpowiedzialności za własne zachowanie. W życiu kieruję się prostymi zasadami. Powiem więcej zasadniczość to moja cecha szczególna. Można mnie za to kochać, można nienawidzić, ale chamstwa i bezmyślności nie trawię.  Dostaje od tego alergii, odchorowuję kilka tygodni i bardzo długo trawię, gdyż w całym tym odmęcie absurdów – jestem osobą szalenie wrażliwą i czułą na słowa. A jak z tym jest u ciebie?

 

********

„Empatia i agresja – mimo że pozornie są bardzo odległe od siebie – mają w znacznej mierze podobne podłoże neurobiologiczne i często wzajemnie się przeplatają. Zresztą cały nasz system prawa bazuje na tym, że nadmierna empatia uruchamia ośrodki agresji”.

 •  Jerzy Vetulani, „Mama powiedziała mi: Obyś był dobry i szczęśliwy”. Co prof. Jerzy Vetulani mówił o swoim życiu, pasjach i nauce?, wyborcza.pl, 7 kwietnia 2017.

 

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.  

25 komentarzy

 1. anjanka Lipiec 21, 2017 at 7:45 pm - Reply

  Wiesz ta baba miała rację. Jesteś bardzo ładna!

 2. Wiedźma Wie Lipiec 21, 2017 at 7:47 pm - Reply

  Nie wszystkie z tych pytań muszą być chamskie. Mogą być po prostu wścibskie. A na coś takiego mogę machnąć ręką, w przeciwieństwa do epatowania bierną agresją, co zdaje mi się robić coraz bardziej popularne 🙁

  • Nieidealna Anna Lipiec 24, 2017 at 7:01 pm - Reply

   Wiesz to wścibstwo to trochę nasza cecha narodowa, nie u wszystkich ale jednak jest to uporczywe i często bolesne. Natomiast interesuje mnie, co masz na myśli mówiąc bierna agresja?

   • Wiedźma Wie Lipiec 24, 2017 at 7:58 pm - Reply

    Mówienie chamskich rzeczy „okrągłym” językiem, najlepiej z użyciem słów typu „gratuluję”

 3. Dawid Lasociński/Swiathegemona Lipiec 21, 2017 at 7:47 pm - Reply

  Czasami nie ma szans aby zerwać kontakt z takimi ludźmi, bo to rodzina, bliska rodzina. Moja była szwagierka zawsze witała mnie słowami „Ale ci brzuch urósł!” lub czymś podobnym. Oczywiście robiła to z troski o mnie. Zawsze najgorsza jest nieproszona troska. Przestała się „troszczyć”, gdy w odpowiedzi, ale brzuch ci urósł, grzecznie odpowiedziałem „Tobie też się przytyło i to znacznie”. Abym tak komuś odpowiedział, trzeba postawić mnie pod ścianą. Wtedy byłem

  • Nieidealna Anna Lipiec 24, 2017 at 7:03 pm - Reply

   No po prostu idealnie, ale to idealnie Dawid podsumowałeś. Okazuje się, że każdy z nas ma takie doświadczenia, które tak naprawdę nie wnoszą nic dobrego. Raz są niemiłe, dwa pozostawiaj pewien niesmak a w ostateczności powodują, że i my „odszczekamy” w podobnym stylu. Nadal nie rozumiem, skąd to się w ludziach bierze?

   • Dawid Lasociński/Swiathegemona Lipiec 26, 2017 at 6:14 am - Reply

    Trudno powiedzieć, skąd się to bierze. Myślę, że część jest przekonana, że naprawdę mówi to wszystko dla twojego dobra…

    • Nieidealna Anna Sierpień 23, 2017 at 7:28 pm - Reply

     Pewnie masz rację, ale taka troska to więcej przykrości i nerwów niż czegoś dobrego …

 4. Dola Lipiec 21, 2017 at 8:07 pm - Reply

  Na wycieczce szkolnej. Pani przewodnik zbiera grupę, Kopernik objął mnie i mówi mi, że mnie kocha. A baba do niego: „Tylko mamusie kochasz?” -„Tak!”. Kobieta patrzy na mnie jakby młody właśnie został przestępcą i rzuca: „maleństwo też pokocha”. – „Słucham?” Pytam zaciekawiona, mając pewność, że Pani się zaraz zrobi się głupio. „NO, W CIĄŻY PANI JEST”. – „NIE JESTEM.” Pani nie wiedziała co ma ze sobą zrobić, a ja miałam to w dupie, bo skoro ktoś uważa każdy brzuch za ciążowy no to inaczej być nie mogło. A ja miałam tylko okres dostać, więc wyglądałam jak bania.

  Ludzie czasem powinni zapytać siebie czy mają mózg, a potem dopiero zadawać pytania innym.

  • Nieidealna Anna Lipiec 24, 2017 at 7:04 pm - Reply

   Ta historia to po prostu jakiś dramat, to coś na wzór tego co mnie spotyka raz na jakiś czas. Dola, współczuję, ale masz rację – ta Pani powinna się wstydzić i czuć zmieszana, a nie ty. Ludzie naprawdę nie mają litości, a może bardziej nie mają mózgów – sama już nie wiem.

 5. Danusia Lipiec 22, 2017 at 7:51 am - Reply

  Czemu nie kupicie mieszkania? Czemu nie szukasz normalnej pracy, wsensie codziennie po 8 godzin. Czemu jesteś taka chuda? Czemu tolerujesz takie a takie zachowanie córki? Kiedy drugie dziecko? A najbardziej bolące są komentarze brata: Monika jest niewychowana, zachowanie w kościele to tylko wycinek całego wychowania. Od najbliższych takie słowa bolą bardziej niż cokolwiek.

  • Nieidealna Anna Lipiec 24, 2017 at 7:05 pm - Reply

   Danusiu dokładnie cię rozumiem i chcę cię podnieść na duchu, że to nie w nas jest problem – tylko w tych ludziach. Wiem, że słowa najbliższych bolą najmocniej, niestety ale trzeba raz na jakiś czas wywalic kawę na ławę i nie pozwolić sobie wchodzić na głowę. Sciskam 🙂

   • Danusia Lipiec 26, 2017 at 2:58 pm - Reply

    Jeszcze niestety mam za mało odwagi żeby wywalić kawę na ławę. Po prostu ograniczam kontakty do minimum.

 6. Jola (Yolsh) Lipiec 25, 2017 at 9:58 am - Reply

  Niektóre z tych pytań mogą też być przejawem troski, niektóre. Przestało mi przeszkadzać, kiedy mi je ktoś zadaje. Skoro są oklepane pytania, ja mam kilka oklepanych i bardzo głupich odpowiedzi albo wymyślam coś głupiego na poczekaniu. Zawsze chodzi o to, aby kogoś zbić z tropu.

 7. Kobietapo30 Lipiec 25, 2017 at 6:03 pm - Reply

  Jak zwykle celnie…wścibstwo nie jest fajne.

 8. Justyna Lipiec 26, 2017 at 5:00 pm - Reply

  U mnie pewnie pojawią się pytania: „Zostawiłaś męża? Ale jak to!”. W sumie już się pojawiają, a ja nie chcę o tym rozmawiać, zwyczajnie nie mam ochoty. A potem próbują mnie przekonywać, że to zła decyzja i powinnam wrócić. Ludzie są okropni…

 9. Blogierka Lipiec 28, 2017 at 12:29 am - Reply

  Ludzie bywają skurwialami bez żądnych zasad!

 10. Monika Dudzik Sierpień 7, 2017 at 11:00 am - Reply

  Dżisas, jak ja nie znoszę tych pseudouprzejmości! Zastanawiam się, po co komu takie rzeczy wiedzieć? Czy jego życie stanie się lepsze, gdy się dowie? Poza tym zwykle jest tak, że jaka odpowiedź by nie padła, i tak będzie zła. Przeważnie wzruszam ramionami i zmieniam temat. Bądź pytam: „a co cię to obchodzi?”. Najgorsze, co można zrobić, to zacząć się tłumaczyć.

 11. Anna Miodyńska Life in Harmony Wrzesień 25, 2017 at 12:16 pm - Reply

  No cóż jedyne, co przychodzi na myśl to: żyj i daj żyć innym 🙂 Ja też wrażliwa jestem 🙂 Serdeczności dla Ciebie

 12. Kosmeologika Październik 19, 2017 at 8:57 pm - Reply

  Powiem tak: każdego dnia walczę z głupimi nawykami. Z komentowaniem cudzego życia na głos, z ocenianiem go bezgłośnie, z zadawaniem niedelikatnych pytań, z niedopuszczaniem ludzi do głosu (jestem straszną gadułą). Mam wrażenie, że chociaż nikt nie lubi tych rzeczy, to w jakiś sposób są one tak powszechne, że wszyscy tym nasiąkamy i nikt nie widzi, jakie to jest chamskie dopóki nie padnie tego ofiarą. Ale ktoś przecież musi przerwać to błędne koło!

  Uwagę na ten problem zwróciły mi właśnie blogi, o dziwo – wcale nie takie skupione na tego rodzaju tematyce, bo na pierwszym miejscu Zwierz Popkulturalny. Jest kilka takich miejsc, które niesamowicie mnie inspirują i motywują do tego, by trenować codzienny nadzór w głowie szepczący mi: Ania, nie wtykaj nosa w nie swoje sprawy, zajmij się swoim życiem, żyj i daj żyć innym, zluzuj poślady, jak Cię ta rzecz nie krzywdzi to znajdź sobie inny temat do rozmyślań i, na litość boską, ZAMKNIJ DZIÓB 😀 I widzę, że to pomalutku działa. Dla mnie wniosek jest prosty: ten rodzaj „wyluzowania” jest jak każda inna umiejętność, bo można go wyćwiczyć. Więc cały czas nad tym pracuję 🙂

 13. Anka Sierpień 31, 2018 at 7:18 pm - Reply

  Hihihi myślałam, z e tylko ja mam.podobne wnioski komentarze ad.brzucha to moje ulubione☺ czasem też myślę że to kobiety są dla siebie nawzajem takie wredne bo to kobiety zwyklę „zauważają brzuchy”. Tekst trafiony w punkt!!!!

Leave A Comment