28 listopada 2019 roku odbyło się śniadanie prasowe “TU MI WOLNO” na kawę, sztukę i strawę. Konferencja prasowa została zorganizowana przeze mnie, celem inaguracji otwarcia kawiarnio-księgarni z przestrzenią teatralną TU MI WOLNO na Placu Hallera 5 w Warszawie. Tym samym miałam okazję debiutować w roli organizatorki śniadania prasowego oraz prowadzącej to wydarzenie. Ostatnie miesiące zawodowo poświęciłam dzialąniom PR-owym dla Teatru XL i TU MI WOLNO. Z tego wpisy dowiesz się:

 1. Czym jest śniadanie prasowe?
 2. Jak zorganizować śniadanie prasowe?
 3. Jakie korzyści daje konferencja prasowa?
 4. O czym pamiętać podczas organizacji śniadania prasowego?
 5. Czym jest TU MI WOLNO?

śniadanie prasowe

Czym jest śniadanie prasowe?

Śniadanie prasowe  to spotkanie przedstawicieli firmy lub instytucji z dziennikarzami. Jak nazwa wskazuje organziuje się je przed południem. Konferencja prasowa ma na celu przekazanie określonych informacji dla mediów w mniej formalnej, ale nadal roboczej atmosferze.  Idea śniadań prasowych zakłada zapraszenie nieiwelkiej liczby dziennikarzy. Dzięki czemu klimat spotkania sprzyja swobodniejszej rozmowie i budowanie dobrych relacji. Dzięki bardziej kameralanej relacji dziennikarze mają możliwość uzyskania unikalnych, eksluzywnych treści do swoich materiałów.

śniadanie prasowe

Jak zorganizować śniadanie prasowe? Czy to ma sens?

Organizując konferencję prasową dla mediów i influencerów, warto zadać sobie pytanie, czy powód spotkania, dostarcza wartościowego contentu? Z perspektywy dziennikarzy, istotne jest by otrzymać newsy przed innymi, mieć coś na wyłączność, lub jako pierwsi. Jeśli śnaidanie prasowe, nie dotyczy niczego istotonego, może być uznane za marnowanie czasu innych. W konsekwencji zaproszone osoby się nie pojawią, lub będą ignorowały kontakt w przyszłości.

śniadanie prasowe

Najczęstsze powody zwoływania konferencji prasowych:

 • start lub zakończenie działalności np. otwarcie kawiarni TU MI WOLNO w Warszawie
 • intrygujący kontekst np. marka 5-15-15 ogłasza, że zatrudniła w roli modli osoby niepełnosprawne
 • premiera nowej usługi, czy produktu np. Biedronka wprowadza kolekcję ubrań plus size

 • debiut rynkowy np. Reach a Blogger, podsumowanie swoich osiagnieć w ostanim czasie

 • ogłoszenie wyników finansowych dużej firmy np. Pani Swojego Czasu podczas Festiwalu Kobiet Internetu

 • ogłoszenie przełomowego wydarzenia – wprowadzenie dobrowolnej opłaty ekologicznej przez LOT

 • kontekst newsowy np. publikacja istotnego raportu, abo przełomowych badań np. Ranking Najbardziej Wpływowych Blogerów w Polsce podczas See Bloggers

śniadanie prasowe

Jakie korzyści daje konferencja prasowa?

Organizując śniadanie prasowe, zależy nam na tym, by nasze informacje dotarły do jak największej liczby odbiorców. W przypadku dobrze zorganziowanej konferencji prasowej, ciekawego tematu i stowrzenia dobrej relacji z mediami, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że nasz cel zostanie zrealiozwalny. Z mojego punktu widzenia zależało mi na tym, aby zaproszeni gości nie tylko zechcieli napisać kilka przychulnych słów o nowo otwartym miejscu miejscu na kulturalnej mapie Warszawy. Chciałam, aby zarówno dziennikarze jak i influencerzy poczuli się w TU MI WOLNO dobrze. Dlaczego? Głównie dlatego,  że mówienie o czymś, co nam się podoba wypada sto razy lepiej i naturalniej, niż robienie czegoś na siłę. W swojej pracy zawsze stawiam na relacje z ludźmi. Traktuję innych tak, jak sama chcę być traktowana.

śniadanie prasowe

O czym pamiętać podczas organizacji śniadania prasowego?

Jestem świadoma tego, że robiąc coś pierwszy raz w życiu nie da uniknąć się błędów. Ale na usprawiedliwienie dodam, że nie muli się tylko ten, kto nic nie robi. Organziując wydarzenie dla prasy warto dać z siebie sto procent.
W razie potrzeby reagować na bieżące “pożary” i być szczerym, oraz autentycznym. Spotkanie poprowadzilam razem z Grzegorzem Jarkiem, aktorem Teatru XL, wokalistą zespołu Elastic Golf, autorem tomiku poezji, twórcą i artystą.

Poniżej dzielę się listą rzeczy, o których warto pamiętać podczas organizacji śniadania prasowego:

 1. Wybierz miejsce – w przypadku śniadania prasowego, warto postawić na kameralną atmosfrę z dostępem do kawy i przekąsek.
 2. Wybierz odpowiednią datę i godzinę. Może okazać się, że dla niektórych godizna 10:00 to za wcześnie, bo mają zobowiązania w biurze lub odwożą dzieci do placówek.
 3. Poinformuj o wydarzeniu z dwu lub trzytygodniowym wyprzedzeniem. Wcześniejsze informowanie minie się z celem, bo twoja wiadomość zginie w gąszczu mailów.
 4. Nie bój się przypominać mailowo i telefonicznie. Nie mówię o uciążliwym nękaniu, ale raczej o pilnowaniu swojego interesu i otoczenia gości należytą opieką i informacją.
 5. Sporzdź listę dziennikarzy i influenceów (ewentualnie innych podmiotów, isotnych pod względem obecności na wydarzeniu). Warto stworzyć dosyć obszerną listę, bo tuż przed spotkaniem zawsze ktoś się wysypuje i dobrze miec pewność, że konferencja nie będzie świeciła pustkami.
 6. Ustal budżet śniadania prasowego. Ważne, aby wiedzieć czym dysponujesz i na ile możesz sobie pzowolić.
 7. Omów kto jest odpowdzialny za organizację konferencji (ty? firma zewnętrzna? sam, masz kogoś do pomocy?).
 8. Stwórz agendę spotkania – krotką, konkretną, ale ciekawą dla gości.
 9.  Upewnij się, czy miejsce śniadania prasowego jest przygotowane technicznie (czy jest dostęp do WI-FI, czy mają rzutnik, mikrofon i inne narzędzia, które będą potrzebne).
 10. Zadbaj o detale – pamiętaj o spójności. Warto aby forma zaproszenia (treść i grafika) były adekwatne do charakteru wydarzenia. Przygotuj notkę prasową informującą o spotkaniu. Sporządź również notkę prasową po śniadaniu, którą wyślesz wraz z podziękowaniami.
 11. Znajdź fotografa, który wykona reportaż z wydarzenia.
 12. Pamiętaj o formularzach: liście gości, która ułatwi ci kontakt po spotkaniu, oraz formularzu na wykorzystanie wizerunku, jeśli planujesz zdjęcia, czy videorelację.
 13. Przygotuj presspacki – śnaidanie prasowe poza oficjlaną częścią i rozmowach w kuluarach prz kawie i poczęstunku, to  okazja by podziekować gościom za poświęcony czas. Konferencja stwarza przestrzeń na zaprezentowanie działań parterów spotkania (parterzy wydarzenia chętnie przygotowują darmowe upominki dla gości, które wręcza się na pożegnanie).
 14. Po konferencji podziękuj gościom za obecność, wyślij im notkę prasową oraz zdjęcia z wydarzenia.
 15. Utrzymuj przyjazne relacje z uczestnikami śniadania, oraz wyciągnij wnisoki na przyszłość.

śniadanie prasowe

Czym jest TU MI WOLNO w Warszawie?

Inicjatorką i założycielką TU MI WOLNO jest Diana Karamon. Prezes Fundacji Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych Arena, dyrektor artystyczny i programowy Teatru XL, specjalista dramy i Teatru Forum. Diana podkreśla, że istnienie miejsca spotkań z kulturą – TU MI WOLNO, nie miałoby szans na powstanie, gdyby nie Zespół Teatru XL, który od początku dzielnie ją wspierał w tym projekcie.

śniadanie prasowe

Warto zaznaczyć, że Izabela Górska, vice prezes Fundacji Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych Arena oraz dyrektor administracyjna teatru XL również odegrała znaczącą rolę w procesie powstawania kawiarnio-księgarni z teatrem. W Warszawie brakowało przestrzeni do swobodnego wyrażania siebie poprzez kulturę i sztukę przy jednoczesnym zachowaniu idei TU MI WOLNO – jako miejsca spotkań. Miejsca, gdzie ludzie bez względu na płeć, wiek i zainteresowania znajdą coś dla siebie i będą się czuć tutaj dobrze.

Kawiarnia z księgarnią i teatrem w jednym – TU MI WOLNO!

TU MI WOLNO  jako kawiarnio-księgarnia, wyróżnia się nie tylko minimalistycznym, ale przy tym ciepłym i harmonijnym wnętrzem. Funkcja tego miejsca łączy trzy role w jednym. W jednym miejscu można się zarówno posilić jak i odprężyć. Poczytać i nabyć wyselekcjonowaną literaturę z pogranicza kultury, sztuki oraz teatru terapii. Zainspirować się, złapać dystans albo skorzystać ze sztuki na wyciągnięcie ręki. TU MI WOLNO odczarowuje mit, że sztuka jest niedostępna dla wszystkich. Stały repertuar komediowy Teatru XL dostarcza pozytywnych emocji i skłania do refleksji nad codziennymi sprawami.

śniadanie prasowe

Bogaty repertuar wydarzeń TU MI WOLNO ma odpowiadać na potrzeby warszawskiej społeczności. Inspirować, relaksować, bawić, edukować i pozwalać spełniać się artystycznie na każdej płaszczyźnie.

Jak wygląda TU MI WOLNO w środku?

Założenia ideologiczne budowniczych Placu Hallera, ich socrealistyczna wizja architektury i sztuki dostępnej dla mas – pokrywają się pomysłem na przestrzeń otwartą dla wszystkich – przyświecającym założycielce TU MI WOLNO. Jan Szadkowski, projektant wnętrza tej kawiarnio-księgarni, połączył estetykę wczesnego PRL-u ze współczesnymi elementami architektury, kładąc  jednak nacisk na odtworzenie śladów pierwotnego wyglądu lokalu.

śniadanie prasowe

Urządzanie wnętrza kawiarni było procesem

Udało się odratować cześć oryginalnych płytek podłogowych, odkrytych podczas remontu. Mozaika w kształcie rombów stała się ikoną TU MI WOLNO i inspiracją dla kolejnych zabiegów wnętrzarskich. Czytelny podział przestrzeni na  czarną strefę teatru i jasną kawiarni nie tylko wyraźnie sygnalizuje zrównoważony podział tych ról we wnętrzu ale poprzez charakterystyczną dla ying i yang harmonię barw, wzmacnia symbiozę funkcji tej przestrzeni. Minimalizm form i powściągliwość dekoracji mają jednocześnie nadawać sztuce, która ma często odwiedzać to wnętrze, rolę pierwszoplanową.

śniadanie prasowe

Motto kawiarni TU MI WOLNO: na kawę, sztukę i strawę!

Menedżer kawiarni Konstancja Feret ma 15-letnie w gastronomii. TU MI WOLNO jest trzecim miejscem które tworzy. Kawa serwowana w kawiarni pochodzi z Praskiej Palarni Kawy i jest najlepiej wyselekcjonowanym ziarnem, które zapewni wyśmienity smak. W karcie menu znajdziemy pożywne koktajle, ziołowe napary wzmacniające odporność, przygotowywane z sezonowych składników. Osoby dbające o formę docenią dania z tapioki. TU MI WOLNO jest pierwszą w Polsce tapiokarnią. Osoby ceniące klasyczne smaki zakochają się w domowych wypiekach. W TU MI WOLNO każdy znajdzie coś dla siebie, mały, duży. Ten który lubi eksperymenty oraz tradycyjne gusta.

śniadanie prasowe

Co się dzieje w TU MI WOLNO?

Listopad TU MI WOLNO zamknęły huczne Andrzejki w standupowo-magicznym stylu. 30 listopada można dać się ponieść komediowemu urokowi Grzegorza Jarka i magicznym trikom Marty Skoczek. W grudniu Teatr XL ze swoim komediowym klimatem rozśmieszy do łez „Korpo story”, „Korpo story 2b” oraz „Porodówką”. Będzie można skorzystać z bezpłatnych spektakli realizowanych w ramach z  Zespołem Odstawienia Sztuki, (który prowadzi od strony artystycznej Diana Karamon wraz z terapeutką uzależnień Kamilą Sieraczkiewicz w ramach projektu “Razem na Scenie życia”). To będzie również czas rodzinnych spotkań, w czasie których zostaną zaprezentowane osiągnięcia Ogniska Teatralnego XS w XL Teatr, adresowanego dla dzieci i młodzieży.

śniadanie prasowe

Adres: TU MI WOLNO Plac Hallera 5 lok.10a

TU MI WOLNO na Facebooku KLIK

TU MI WOLNO na Instagramie KLIK

Zdjęcia są włąsnością TU MI WOLNO.

Reportaż wykonał Marcin Idźkowski.