#mamczasrozmawiac z bliskimi

Obecnie żyjemy bardzo szybko i intensywnie. W ferworze obowiązków często zapominamy o tym, co najważniejsze. Osobiście uważam, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, oraz relacje z bliskimi. Moje zdrowie, zdrowie mojego męża, naszych dzieci, rodziców, rodziny, przyjaciół, oraz twoje zdrowie. To wszystko jest najważniejsze. Dlatego, że zależy mi na tym, aby moje życie było ciekawe, trwało jak najdłużej oraz było bezpieczne #mamczasrozmawiac z bliskimi. Rozmowy na trudne tematy, rozmowy o ważnych sprawach, a nawet rozmowy na tematy tabu. Dlatego dzisiaj, chcę z Wami porozmawiać o tym jak wzmacniać świadomość na temat HIV i AIDS.

Kilka faktów:

  • HIV może dotyczyć każdego niezależnie od wieku, płci i statusu społecznego.
  • Rocznie zakażenie wykrywane jest w Polsce u około 1200 osób.
  • Codziennie o zakażeniu dowiadują się w naszym kraju średnio 3 osoby.
  • Od początku epidemii HIV wykryto w Polsce 22 tys. zakażeń.
  • Eksperci szacują jednak, że około drugie tyle osób żyje w naszym kraju z wirusem nie wiedząc o tym.
  • Dzięki nowoczesnym lekom HIV nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia życia, ale niewykryte i nieleczone zakażenie HIV przeradza się w zespół chorób – AIDS, który może powodować przedwczesną śmierć.

Wystarczy 5 minut rozmowy…

W dalszym czasie temat zakażenia się HIV pozostaje tematem z kategorii trudnych. Wokół HIV i AIDS narosło wiele mitów, które z pokolenia na pokolenie są przekazywane, utrwalane i powodują, że ludzie nie chcą ze sobą rozmawiać o tym, co w życiu najważniejsze. Rozmowa z bliskimi może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zakażenia. Dzieląc się rzetelną wiedzą, dostępną na stronie internetowej kampanii „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”, pomagamy bliskim chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. Do współpracy przy tym projekcie zaprosiła mnie Dagmara z bloga Socjopatka. W moim rodzinnym domu nie było tematów tabu. Moja mama była bardzo otwartą osobą, która od małego uświadamiała w kwestiach określanych powszechnie trudnymi. Początkowo chciałam opowiedzieć Wam, o tym jak wyglądały nasze rozmowy, ale przygotowując wpis zapytałam się mojego męża o to, co wie na temat HIV i AIDS. Co z tego wyszło?

Nie bój się rozmawiać

– Kochanie, czy w twoim domu rozmawiało się na tematy HIV lub AIDS? Zapytałam męża, ścieląc łóżko w sypialni.

– Nie, no co ty. Odpowiedział nieco zmieszany mąż.

– Okej, rozumiem. W takim razie, skąd czerpałeś wiedzę na temat zakażenia się HIV?

– Robiłem to sam. Z gazet, ze szkoły, z rozmów z kolegami. (Urodziliśmy się w latach osiemdziesiątych, przed erą szukania wszystkiego w Internecie).

– Możemy w takim razie, chwilę porozmawiać na ten temat, Kochanie? (Chciałam zobaczyć, jak wygląda stan wiedzy mego męża, więc zaproponowałam mu krótką rozmowę na kanapie).

– Jasne, co chcesz wiedzieć?

#mamczasrozmawiac i zawsze będę to robiła

W trakcie rozmowy z mężem, dowiedziałam się, że mój partner rozumie, iż zakażenie się HIV następuje w drodze kontaktu z krwią osoby chorej. Mój mąż zaskoczył mnie pozytywnie tym, gdy powiedział, że HIV nie zakazimy się poprzez kontakt drogą kropelkową, czy też poprzez podanie ręki. Buziak i uściśnięcie dłoni osobie chorej, nie jest ryzykowny. Ciągnęłam rozmowę dalej pytając, czy np. będąc u dentysty można zakazić się HIV? Mój Paweł odpowiedział, że tak o ile osoba, która jest chora np. się skaleczy, a stomatolog będzie miał bezpośredni kontakt z krwią z osobą zakażoną. HIV może dotyczyć każdego. Nie ma znaczenia wiek, płeć, ani status społeczny. Nawet mając stałego partnera, możesz zakazić się HIV, tylko o tym nie wiesz. Dlatego warto się badać. Zakazić możesz się przez krew osoby zakażonej oraz przez kontakt płciowy. Warto pamiętać, że nie tylko osoby homoseksualne lub narkomani mogą zakazić się HIV. HIV dotyczy nas wszystkich, tylko większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Warto podkreślić, że nie każda osoba mająca HIV, zachoruje na AIDS. Dzięki nowoczesnym lekom HIV nie stanowi już bezpośredniego zagrożenia życia, ale niewykryte i nieleczone zakażenie HIV przeradza się w zespół chorób – AIDS, który może powodować przedwczesną śmierć. Wszystkie istotne informacje znajdziesz na stronie  www.mamczasrozmawiac.aids.gov.pl. To co najbardziej podoba mi się w tej kampanii społecznej, to fakt, że jej kluczowym elementem jest rozmowa. Warto rozmawiać z bliskimi, nawet na trudne tematy i nie ma znaczenia, czy masz 5, 10, czy 15 minut – najważniejsze, aby w czasie rozmowy przekazać prawdziwe informacje. Razem z mężem ustaliliśmy, że jak dziewczynki podrosną porozmawiamy z nimi o HIV i AIDS. Zaproponowałam, aby podczas Świąt wrócić do tej rozmowy z rodzicami, na szczęście mąż uznał, że to świetny pomysł. #mamczasrozmawiać i mam nadzieję, że ty również znajdziesz chwilę dla najbliższych.