“G jak Gaudi – genialny architekt i wizjoner przyszłości”

//“G jak Gaudi – genialny architekt i wizjoner przyszłości”

Analizując twórczość Antonia Gaudiego najlepiej można zrozumieć faktu z jego życia. Ten wyjątkowy praktyk architektury właśnie za pomocą swoich budowli, planów i projektów, odkrywa przed nami siłę swojego charakteru, zainteresowań oraz kreatywności. Informacje biograficzne z jego wczesnego dzieciństwa, dotyczące codzienności i obowiązków tylko nieznacznie naprowadzą nas do wyjaśnienia skąd ten wieki geniusz czerpał swoje inspiracje.

Kierunek Barcelona

Każdy kto marzy o wyprawie do Barcelony niewątpliwie ulega urokowi budowli Gaudiego. Turyści odwiedzające te strony interesują się nie tylko niepowtarzalnym stylem architektonicznym tego artysty, ale również wykazują duże zainteresowanie jego życiem… Gaudi w Hiszpanii jest postacią nie tylko kultową, ale wręcz stał się częścią krajobrazu Barcelony, żywym i stałym elementem pop kultury tego miasta. Na temat Gaudiego i jego twórczości powstała cała masa opracowań autorstwa Joana Bassegoda i Nonell. Gaudi doczekał się również pośmiertnie wydanych licznych biografii, esejów i artykułów na temat życia i twórczości. O tym, że kult Gaudiego jest ciągle obecny świadczy fakt, iż m.in. barcelońska opera El Liceu wystawiła operę Antoni Gaudi, opowiadającą historię tego niezwykłego projektanta budowli.

IMG_5363 [1024x768].JPG

Jaki to styl?

Próba usytuowania Antona Gaudiego w określonym stylu architektonicznym wydaje się niemożliwa. Zwolennicy prostosurrealizmu traktują go jako wizjonera-geniusza zawdzięczając rozkwit architektury w  niepowtarzalny i genialny dla niego sposób. Jednak szufladkowanie Gaudiego wyłącznie pod tym kątem okazuje się krzywdzące dla artysty ze względu na jego bogatą tradycję formacji intelektualnej i religijnej,z których czerpał w swoich pracach.

Casa-Batllo-roof.jpg

Analizując twórczość Gaudiego, można łatwo ulec złudzeniu, że artysta pochodził z Barcelony – nic bardziej mylnego. Mimo, że rozkwit jego sztuki był skoncentrowany w Barcelonie, architekt przyszedł na świat w katalońskiej prowincji w miasteczku Reus. Gaudi jak sam twierdził “umiejętność rozumienia przestrzeni” odziedziczył po trzech pokoleniach kotlarzy ze strony ojca i żeglarzach ze strony matki. Badacze doszukujący się wpływu dzieciństwa na twórczość architekta, często wspominają o tym, że Gaudi jako chorowite dziecko poszerzyło swoje horyzonty kulturalne zapoznając się z architekturą gotycką, historią i zwyczajami Katalonii oraz doktryną katolicką, która go otaczała w rodzinnych stronach. Analizując twórczość Gaudiego z tej perspektywy warto zaznaczyć, iż kolory świata naturalnego, otaczające małego Gaudiego, pośród gotyckich budowli, które zwiedzała za dziecka mogły stanowić bodziec inspiracji w późniejszej działalności architekta.

2gaudi_cm.jpg

Praktyka czyni mistrza

Trafne określenie, które opisuje działalność Gaudiego dotyczy porównania go do architekta praktyka, nie teoretyka. Z jego licznych biografii można dowiedzieć się, że Anton Gaudi miał duże problemy z przedmiotami matematycznymi, dlatego jego architektura charakteryzuje się stosowaniem metod doświadczalnych zamiast rozwiązań matematycznych. Co ciekawe Gaudi, nie miał typowych zdolności naukowych charakterystycznych do studiowania architektury. Był za to szczególnie biegły w językach i literaturze. Z ciekawostek wspomnę o wielkiej miłości Gaudiego do poezji Goethego. Architekt znał biegle język niemiecki i znał na pamięć większość wierszy ukochanego poety.

park-guell-5.jpg

Gaudi sam o sobie mówił również w kontekście typu osobowości, która głównie wyraża swoje myśli za pomocą działania. Architekt twierdził, że ludzie dzielą się na tych, którzy dużo mówią i mało robią i odwrotnie. Sam mawiał o sobie, że nie potrafi dobrze przekazywać słowami swoich koncepcji innym, za to jego wizję świata wyrażają jego projekty i budowle. Otrzymując dyplom architekta miał przypięta metkę geniusza i wariata w jednym. Do dziś biografowie nie są zgodni, dzięki czemu Gaudi zawdzięcza takie postrzeganie w środowisku akademickim.

CheminéeAération_Gaudi.jpg

Antoni Gaudi dla jednych jest wielkim wizjonerem, prekursorem i projektantem nowej ery w architekturze. Przeciwnicy mówią o jego ignorancji i arogancji do stosowania wybiórczo pewnych metod i stylów architektonicznych. Być może pracoholizm artysty doprowadził do tego, że sam Gaudi nigdy nie mógł konsekwentnie określić swojego stylu, osadzić się w jakiś wzorcach i ramach. Pozwolę sobie nie opisywać stylu architektonicznego Gaudiego w sposób jaki jest to czynione w wielu podręcznikach akademickich. Antoni Gaudi wybitny twórca, niepowtarzalnych budowli Barcelony stworzył unikalny i charakterystyczny dla siebie styl, który ciężko określić prostymi słowami.

003.jpg

Zgodnie z rozważaniami traktatu logiczno-filozoficznego o czym nie można mówić prosto należy milczeć. Nie udało mi się jeszcze na własne oczy zobaczyć budowli Antona Gaudiego. Niemniej jego twórczość jest bardzo bliska memu sercu. Oczywiście zwiedzanie Barcelony to obowiązkowy kierunek na mojej osobistej mapie podróży. Dziś zostawiam was z garścią informacji o tym genialnym architekcie i szczerze polecam bliższe zapoznanie się z biografią lub albumem twórczości Antona Gaudiego. O twórczości i życiu  tego artysty czyta się niezmiernie ciekawie, a i jest co pooglądać. Polecam.

antonio-gaudi.jpg

*******

“Oryginalność polega na powrocie do źródeł.”

– Antoni Gaudi

 

By |2016-11-23T21:20:11+00:00Listopad 14th, 2015|Categories: KULTURA|Tags: , , , , , , , , |11 komentarzy

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.  

11 komentarzy

 1. Monika Dudzik Listopad 14, 2015 at 1:46 pm - Reply

  Absolutnie uwielbiam! Być może w przyszłym roku uda mi się to wszystko na żywo zobaczyć – Barcelona to jedno z moich największych turystycznych marzeń, głównie ze względu na dzieła Gaudiego.

  • Magda Grzybowska Listopad 16, 2015 at 9:53 am - Reply

   Też mam w planach odwiedzenie tego miasta i zobaczenie tego wszystkiego na żywo 🙂

   • Nieidealna Anna Listopad 20, 2015 at 1:33 pm - Reply

    To chyba miejsce, który każdy chce zobaczyć chociaż raz w życiu 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 20, 2015 at 1:34 pm - Reply

   My z mężem póki co odchaczamy europejskie stolice, w miarę możliwości podróżowania z niemowlakiem 🙂

 2. Werka tu i tam Listopad 14, 2015 at 11:15 pm - Reply

  Ja mam zaliczone, choć chętnie wybiorę się jeszcze nie jeden raz! Ludzka pomysłowość, wyobraźnia i zdolności są niesamowite. Fajnie zobaczyć w końcu zdjęcie Gaudiego 😉

 3. Teresa M. Ebis Listopad 15, 2015 at 2:21 pm - Reply

  Uwielbiam Gaudiego 🙂
  Był wizjonerem, geniuszem, nawet wariatem (“tylko wariaci są coś warci”).
  I przede wszystkim był wierny swoim przekonaniom i wizjom, które realizował.
  Po prostu wspaniałość!

  • Nieidealna Anna Listopad 20, 2015 at 1:35 pm - Reply

   Po lekturze “Tajemnica Gaudiego” faktycznie coraz bardziej wierzę, że zwariował dla idei, którą realizował 🙂

 4. Young Wife Listopad 27, 2015 at 12:19 pm - Reply

  Osobiście jestem zachwycona jego kunsztem po tegorocznej wizycie w Barcelonie. Nadaje temu miastu naprawdę wyjątkowego klimatu. Facet był prawdziwym wizjonerem z niesamowitym talentem – tego nie można mu odmówic 😉

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.