Jesień to czas kiedy dyniowa mania trwa w najlepsze. Krem dyniowy, ciasto korzenne z dynią, muffinki dyniowe, kruche ciasteczka do kawy, a również duże kreatywnych inspiracji, które sami możemy wykonać w domu. Nie powiem, żeby specjalnie mi to przeszkadzało bo sama jestem dyniowym maniakiem. Liczyłam naiwnie, że październik będzie suchy i słoneczny, słowem prawdziwa złota jesień. Pogoda nas nie rozpieszcza,a z domu wyjść trzeba. Jestem zwolenniczką hartowania siebie i dzieci w każdą pogodę, w myśl zasady: “nie ma złej pogody na trening, jest tylko źle dobrana odzież”. Pozostało mi to jeszcze z okresu uprawiania  judo, ale o tym wie na pewno każdy, kto zajmuje się jakimś sportem na serio. Dokąd udać się z dzieckiem jak za oknem brzydko? Kierunek farma dyniowa, zapewniam uciecha nie tylko dla najmłodszych…

sss007

sss006

Dynia tu dynia tam

Ze względu na zamieszkanie w stolicy wybraliśmy farmę dyniową najbliżej nas, czyli w okolicach Wilanowa. 20 minut jazdy samochodem i naszym oczom ukazało się malutkie poletko wypełnione dyniami. Miejsce jest małe, kameralne, dosyć ciasne i dobrze! Dlaczego? Każdy rodzic małego człowieka wie, co to znaczy pościg za maluchem na powichrzeni większej niż kilkadziesiąt metrów, życzę powodzenia.

sss003

sss002

Główne atrakcje:

 • dynie, czyli do wyboru do koloru – można sobie dynię wybrać i zabrać do domu całkiem legalnie, można spełnić swoje fantazje o sesji na dyniowym polu, lub jak ja naiwnie wierzyć, że spotka się Wróżkę Chrzestną, która z konkretnej dyńki wyczaruje karocę i zabierze mnie na bal.
 • króliki – są urocze, mięciutkie, oswojone i można je karmić – nie ukrywam, że specjalnie uzbroiłam naszą rodzinę w marchewki i jabłka, żeby mieć z tego ogromną frajdę.
 • owieczki -okazały się przeurocze i do tego ciągle dawały się rozpieszczać smakołykami, nie tylko Zuza miała zabawę z wrzucania do ich zagrody warzywka, sama znów czułam się jak mała dziewczynka.
 • świnki – na wstępie uprzedzają nas, że nie dokarmiamy, nie dotykamy i trzymamy się za nimi pół kroku, także no można sobie na świnię popatrzeć.
 • kaczki, kurki i inne, których nazwy nie znam – chodzą swobodnie, gdaczą po swojemu, są doskonałym obiektem do fotografowania i podglądania, my załapaliśmy się na morskie bitwy kaczek w misce z wodą.
 • labirynt z siana – tylko dla grup zorganizowanych.
 • kukurydza z pieca, opcja weekendowa ale jakoś nas ominęła.
 • traktor – można wejść, poudawać kierowanie i zrobić kultową fotkę.
 • huśtawki – rozczarowanie dla rodziców,kiedy usiłujesz dziecku pokazać cokolwiek innego…
 • błoto, cala masa można poczuć się jak świnka Peppa.

sss012

sss010

Niedogodności dla wymagających gości

Wybierając się na farmę dyń czytałam, że brakuje gastronomii, dostępu do sanitariów i przewijaka. Uzbrojona w gorące kakao dla Zuzy postanowiłam mimo wszystko przekonać się na własne oczy, co tak ludzie hejtują. Faktycznie przewijaka brak, ale za to ocieplany pawilon, z kanapą do dyspozycji gości – obsługa przemiła sama zachęca by skorzystać w razie potrzeby. WC jest w postaci TOI TOIA. Ze względu na kiepską pogodę zakładaliśmy, że w godzinkę się uwiniemy, jednak ze względu na zwierzątka byliśmy tam dwie godziny i nikt z głodu i pragnienia nie umarł. Najlepsze były “Lale”, które na jesienna, pełną błota farmę wybrały się w szpileczkach i kusych kurteczkach, które elegancko zapadały się w ziemię – brawo one. Był to zgoła zabawny widok, taka ze mnie wredna matka-wariatka. Jedna pani okazała się mega hardkorem i karmiła piersią na powietrzu, jak się wyraziła, cytuję: “chyba przewieje mi cycek”, pomyślałam że chyba tak. Nie wiem skąd taki heroizm w mamie skoro był do dyspozycyjni ocieplany pawilon z wygodną kanapą, ale mimo wszystko podziwiam ją.

sss005

sss009

sss008

Przydatne informacje:

 • farma dyniowa jest czynna 7 dni w tygodniu od 9 do 17 w okresie wrzesień-październik,
 • wstęp kosztuje 20 zł za dziecko, jednak za Mańkę nie zgarnęli opłaty, więc mniemam, że za dzieci chodzące samodzielnie pobierają opłatę, rodzice wchodzą za darmo,
 • na farmie może być zimno – jak to w Polsce bywa jesienią, także ubierzcie się ciepło,
 • spodziewajcie się błota -po prostu zimowe obuwie lub kaloszki i cała naprzód,
 • jedzenie dla zwierząt – jest do kupienia na miejscu, ale proponuję uzbroić się w marchewki i jabłka.

sss013

Moje wrażenia

Zuza była absolutnie zafascynowana nowym miejscem. Huśtawki i zwierzątka wzbudziły największe zainteresowanie, dynie jakoś nieszczególnie. Za to ja zostałam totalnie oczarowana różnorodnością dyń, ich kolorem, rozmiarem i pięknym plenerem do rodzinnej sesji. Mańka jako pasażer w chuście przespała całą imprezę, tzn. wyjście i miała się bardzo dobrze (ciepło i przytulnie). Mąż potwierdza, że kolorowe dynie robią wrażenie – nawet nie wiedział, że takie są. Przyznam wam się szczerze, że dopiero narodziny drugiej córki dodały mi odwagi by zabierać dzieci wszędzie, gdzie się da, bez względu na warunki pogodowe. Umówmy się farma dyń nie powala rozmiarem, nie imponuje nowoczesnością i wielością atrakcji, ale właśnie taka powinna być: swojska, naturalna i idealna na spędzenie czasu rodzinnie, z akcentem na sprawienie radości dziecku.

sss001

******

“jestem jak owoc dyni
dojrzały gotów rozpęknąć
i wydać ze swego wnętrza
plon ziarna”

 • Halina Poświatowska, ***

_____________________________________

Nieidealnaanna to blog, który opowiada o tym co w życiu najważniejsze, żeby być na bieżąco z nowymi tekstami koniecznie polub mój Nieidealny Facebookoraz zaobserwuj mnie na Instagramie, gdzie pokazuję moje życie od kuchni. Jeśli to zrobiłeś, wiedz że Nieidealnaanna w tym momencie szeroko się do Ciebie uśmiecha i robi przytulasa, na misia, a co! A jeśli szukasz wsparcia dołącz do Grupy Nieidealnych, ale Szczęśliwych Kobiet.