Lista wyprawkowa to najbardziej praktyczny element przygotowania się na narodziny malucha. Nie ma co czarować, rzeczy dla dzieci są tak samo drogie jak drogie są wszystkie “jednorazowe” usługi. Wszystko co ma w nazwie baby i jest fajne kosztuje więcej niż powinno. Ja postanowiłam się nie dać i po dogłębnych poszukiwaniach stworzyć listę, która zawiera to co naprawdę jest potrzebne i fajne.

Klucz do zmniejszenia wydatków i utrzymania jakości

Kup tylko to co jest potrzebne. Wiem, że łatwo jest tak powiedzieć. To przecież pierwsze nasze doświadczenie i nie wiemy czego dokładnie będziemy potrzebować. Prawda jest taka, że ja miałam rzeczy także spoza tej listy. Teraz jednak nauczona doświadczeniem spisałam to czego naprawdę używa się cały czas, czyli rzeczy, które są absolutnie niezbędne.

lista wyprawkowa

Nie jestem zwolenniczką całkowitego minimalizmu jeśli chodzi o wyprawkę i w ogóle rzeczy dla dziecka. Nie wyobrażam sobie braku zapasu pieluch, smoczków czy choćby ubranek. Jak czegoś nam brakuje to dodatkowy powód do złości i frustracji, a takie należy skutecznie eliminować. Już sama opieka nad dzieckiem może nas wykończyć, nie ma potrzeby namnażania dodatkowych problemów. Z maluchami nigdy nic nie wiadomo. Mogą wymiotować, dostać biegunki i całe mnóstwo innych mniej lub bardziej chorobowych wydarzeń, których nie możemy przewidzieć. Warto mieć w zapasie praktycznie wszystko.

Dzięki zmniejszeniu ilości rzeczy można sobie pozwolić na lepszą jakość. Ważne jednak by zrozumieć, że za jakością nie zawsze stoi wysoka cena. Na przykład kosmetyki dla dzieci – często te drogie są napchane chemią. Ja zawsze sprawdzam składy i opinie o kosmetykach. Nasz krem pieluszkowy, balsam do ciała, czy chusteczki nie kosztują więcej niż 10 zł, a są jednymi z najlepszych na rynku. Wystarczy trochę poszperać, a na takich rzeczach można sporo zaoszczędzić i dzięki temu kupić inne fajniejsze rzeczy.

lista wyprawkowa

Co warto kupić taniej, a w co zainwestować

Dzięki oszczędnościom my pozwoliliśmy sobie na kupno wiaderka do kąpieli. Od początku kąpiel noworodka wydawała mi się czymś przerażającym. Gdy zobaczyłam wiaderko, w którym dziecko trzyma się pionowo uznałam, że to jest opcja właśnie dla mnie. Na początku kiedy mały miał jeszcze kikut pępkowy myliśmy go w zwykłej misce tak my nie zalać rany. Kiedy po dwóch tygodniach pokazał się pępek, a mały trafił do wiadra, kąpiel stała się jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia. Oczywiście kupując takie rzeczy najlepiej jest polować na promocję, my kupiliśmy wiaderko przecenione o 20%.

A co kupić taniej? Dla nas taką rzeczą był rożek niemowlęcy. Używaliśmy go krótko (ok. miesiąc), bo dziecko szybko z niego wyrosło. Dostaliśmy go po dzieciach mojego brata. Ja zdecydowanie wolałam zainwestować w przyjemne, oddychające bambusowe otulacze, które nam służą i będą służyć bardzo długo. Dobrze jest mieć jeden większy, który będzie rósł razem z dzieckiem.

lista wyprawkowa

Na początku nie warto też kupować laktatora, ani butelek (wystarczy jedna). Nie wiadomo czy w ogóle będą nam potrzebne. Najważniejsze przy dziecku to wybieranie rzeczy wyłącznie niezbędnych. Obecność malucha w domu to i tak całe mnóstwo rzeczy, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Dlatego trzeba eliminować wszystko co niepotrzebne.

Tańsze mogą być również ubranka. Najważniejsze to patrzeć na skład materiałów, a nie na ceny. Ubranek dla noworodka nie warto kupować dużo, wyrasta z nich zdecydowanie najszybciej, a człowiek nawet nie zdąży mu wszystkiego założyć. Warto poszukać pościeli z jak najlepszych tkanin. Maluch większą część życia spędza śpiąc, dobrze by materiały, którymi go otulamy były miłe i oddychające. Nie znaczy to, że muszą dużo kosztować. Jeśli zależy nam na jakimś konkretnym komplecie można poprosić o taki prezent narodzinowy. Uważam, że nie ma powodu się wstydzić. Jeśli mamy z kimś bliskie relacje warto wykorzystać ten sposób i jednej i drugiej stronie ułatwić sprawę.

Lista wyprawkowa do pobrania

Jeśli chcesz mieć z głowy całe planowanie i zastanawianie ile czego potrzebujesz to koniecznie odwiedź mojego bloga.

Przygotowałam dla Ciebie pełną listę wyprawkową do druku. Dodatkowo mam kilka porad dla tych, którzy szukają idealnych prezentów dla świeżo upieczonej mamy i jej maluszka. Wszystko znajdziesz tutaj: LISTA WYPRAWKOWA

Pamiętaj, że wyprawka przede wszystkim ma sprawić Ci radość i pozwolić się przygotować na przyjście na świat Twojego maluszka. Każda mama chce dać swojemu dziecku to co najlepsze, niech to jednak będzie najtańsze z najlepszych i najlepsze na jakie nas stać.

********

“Kobieta zapatrzona w siebie, władcza i zaborcza, może być „kochającą” matką, póki dziecko jest małe. Jedynie prawdziwie kochająca kobieta, która jest szczęśliwsza, kiedy daje, niż kiedy bierze, która mocno stoi na własnych nogach, może być naprawdę kochającą matką nawet wtedy, kiedy jej dziecko zaczyna się od niej oddalać”.

  • Erich Fromm