Wiecie o tym, że 27 marca obchodzimy Światowy Dzień Sera? Moje córki wyznają zasadę: „dzień bez sera, dniem straconym”. I nie ma znaczenia, czy mówimy o serze żółtym, białym, korycińskim czy serku waniliowym. Nabiał podstawą diety, całej naszej rodziny. Okazuje się, że sery mają dużo pozytywnych cech, których istnienia nawet nie podejrzewacie. Pomyślałam, że chętnie przeczytacie kilkaciekawostek na ich temat, na wypadek nieplanowej fety, na którą zaciągnie Was ktoś wieczorem. To zbiór tego typu wiedzy, która nie jest użyteczna, ale wchodzi łatwo do głowy i zawsze, kiedy pojawi się krępująca cisza, będziesz mieć okazję wyciągnąć którąś z serowych nowinek, totalnie rozładowując napięcie. Dobrze też uzbroić się w deskę serów. Oby tylko się nie okazało, że „Nasz budżet jak szwajcarski ser: Z samych dziur, z samych zer.” (Jan Izydor Sztaudynger)

Cały w tym ambaras, żeby sera starczyło dla nas!

Kiedyś Wam wspominałam, że moje koty mają nadzwyczajne umiejętności samodzielnego otwierania lodówki i wynoszenia z niej wszelkiej maści jedzenia. Nie tylko parówki, ale w przypadku Hery, również ser jest dobrem pożądanym. Okazuje się, że nie tylko moje koty są wykwintnymi smakoszami serów. Przygotowując dla Was ten artykuł natknęłam się na cytat Raymonda Radiguet:

„Kot spoglądał wciąż na ser pod kloszem. Nadeszła wojna. Rozbiła klosz. Gospodarze mieli teraz inne zmartwienia i kot się ucieszył. Jak mówi inne kocie przysłowie „okazja czyni serożercę”. A gdyby moje, powiedzmy to wprost, „wyjątkowe” poczucie humoru nadal Was nie rozruszało, podaję siedem serowych ciekawostek, którymi będziecie mogli brylować w towarzystwie.

Ciekawostki o serze

  1. Najsłynniejszy włoski ser, parmezan, zawdzięcza swoją nazwę Parmie, z której pochodzi.

  2. W dziurach sera znajduje się dwutlenek węgla. Jest wydzielany przez bakterie żywiące się kwasem mlekowym.

  3. Sery poprawiają samopoczucie ponieważ zawierają aminokwasy tyrozyny, które wpływają pozytywnie na nastrój. Także jedzcie na zdrowie i się radujcie.

  4. Na świecie istnieje około 4 tysięcy gatunków sera. Jest w czym wybierać.

  5. Ser z dziurami stworzono przez przypadek. Dziury znajdziemy jedynie w serach szwajcarskich, o czym wspomniałam już w cytacie na początku.

  6. Znany od starożytności ser Roquefort, dojrzewa w naturalnym środowisku, czyli w grotach.

  7. Przeciętny Polak zjada około 13 kg sera rocznie! To dużo, czy mało? Jak to oceniacie?

Pamiętajcie również, że „złe uczyn­ki są jak doj­rzały ser. Śmier­dzą z da­leka, lecz sma­kują wyśmieni­cie”. Mówię o tym dlatego, że każda okazja do zrobienia czegoś dobrego jest ważna. Dlatego przypominam, że do 31 marca można zgłosić się do projektu „Zmień siebie – daj siebie”. Jestem ciekawa, czy jesteście fanami serów? Które sery najbardziej lubicie? A może macie jakieś specjalne danie/przepis w którym ser gra główną rolę? Jak podoba się Wam nasza deska serów?

Na blogu znajdziecie dania, w których ser nadaje potrawom charakteru i wyrazistości:

Sałatka cezar

Rissotto z grzybami

Śniadanie dla dziecka

Bruschetta na ciepło

Zielone penne

Partnerem wpisu jest marka Temar.

Do zdjęć deski serów wykorzystano:

  • Ser do potraw – Gorgonzola,
  • deski serów: Brie Ermitage tort mini, Camembert Royal,  Ptit Grey z popiołem,
  • Cheddar Wyke Mature