Czy pamiętacie uroczą piosenkę małej Natalki Kukulskiej “Co powie tata?”, którą śpiewała nosząc bryle grubości denek od słoików? Ja pamiętam doskonale. Po pierwsze płytę małej Natalki miałam w domu i często jej słuchałam, po drugie w szkole podstawowej właśnie ta piosenka utkwiła mi w pamięci jako jedna zaśpiewanych z okazji Dnia Ojca. Ale do rzeczy, jestem teraz na etapie odgrzewania kotletów dla dzieci. Mała Zuzanka jako jedyna istota w galaktyce cieszy się i domaga, żebym jej śpiewała, to czynię to z wielkim entuzjazmem (w końcu mogę powydzierać sobie japę w imię dobra dziecka a co mi tam). I pod wpływem tej jakże “ambitnej” muzyki dostałam natchnienia do napisania tekstu o tacie.

Kim jest tata?

Uwielbiam te wszystkie opisy w poradnikach dla rodziców, gdzie opisuje się tatę (widzianego oczami dziecka) jako “brzydszego Pana, który drapie brodą”. Cóż za urocze uogólnienie. Tata to najważniejszy facet w życiu każdego dziecka. To się dzieje od momentu kiedy owy człowiek użyczy swojego magicznego nasienia i połączy swoją komórkę z jajeczkiem niewiasty (miejmy nadzieję, którą darzy uczuciem). Tak drodzy panowie w chwili poczęcia stajecie się ojcami z definicji, ale o tym czym wasza definicja ojca sprawdzi się  w przyszłości zależy wiele czynników.

Do tanga trzeba dwojga

Niedoceniany w polskiej kulturze ojciec, często odsuwany na margines spraw rodzinnych, w ekstremalnych przypadkach nie ma szans wykazać się przy dziecku. Pozdrawiam wszystkie obłąkane mamuśki, psychodeliczne babcie i zaborcze teściowe… Całe szczęście czasy się zmieniają mamy coraz więcej świadomych, partnerskich par, które opiekę nad dzieckiem dzielą po połowie, no powiedzmy na tyle na ile można to wypośrodkować. Ojciec dziecku jest potrzebny tak samo mocno jak mama koniec kropka.

Obecność taty przy porodzie (do momentu kiedy obie strony dadzą radę psychicznie temu podołać) to rzecz absolutnie świetna. Takie rzeczy łączą nowo powstałą rodzinę niewidzialną nicią miłości już na wieki. Podkreślam, że obecność przyszłego taty w porodzie powinna odbywać się za porozumieniem obydwu stron i być dla nich komfortowa. Kiedy wykończona mama tuli nowo narodzone maleństwo, mężczyznę zalewa fala nieznanej do tej pory czułości – ten dorosły facet już wie, że od tej chwili ta mała istota będzie dla niego całym światem.

Otwarcie na świat

Dziecko w twoim życiu zmienia wszystko, zmienia ciebie, a głównie twój sposób postrzegania świata. Maluchy uczą nas na nowo okazywania bezinteresownej miłości, oddania i radości. To najpiękniejszy moment i najszczęśliwszy – tata zostaje zwolniony z obowiązku udawania macho, ma prawo się wzruszyć, przytulać, całować, rozpieszczać i cieszyć rodziną! I wierzcie mi, że każdy facet który oszaleje na punkcie własnej rodziny bardzo mocno się stara by być lepszą wersją samego siebie każdego dnia. Powiem wam w tajemnicy, że nie ma nic piękniejszego niż widok mojego Ukochanego z Zuzą. Ten jego uśmiech jak się nią zajmuje, bezgraniczna miłość w oczach i delikatność u kawała chłopa jakby kiedyś trenował balet, bo teraz zajmuje się swoją małą księżniczka…

Krucjata przeciwko babom

Baby w rodzinie to największe zło i przeszkoda do tego by dziecko nawiązało naturalną wieź ze swoim tatusiem. No kurde, wiecie jak to jest kiedy babcie, ciotki, kuzynki i inne babsztyle wtykają nos w nie swoje sprawy i negują każdy krok świeżo upieczonego tatuśka. Kobieto, partnerko, żono idź po rozum do głowy i bron swojego faceta, który sprawuję opiekę nad dzieckiem jak lwica.

I co z tego, że dziecko ma krzywo zapięte śpiochy – jak dziecko latałaś w poplamionych szortach i korona z głowy ci nie spadła. Jakie znaczenie ma to, że ubrania nie pasują do siebie kolorystycznie? Ma być wygodnie i ciepło a o to na pewno każdy ojciec zadba. Nie wzdychaj kiedy nie wziął czapeczki na spacer dla malucha, albo się wróci po nią, albo zakryje gondolę kocykiem, ale wymyśli coś  absolutnie genialnego i na pewno nie pozwoli, aby dziecko stało się coś złego. Nie poprawiaj i daj mu za luźno i za nisko zapiać pampersa. Trening czyni mistrza, kilka razy zakupkanane body i akcja szoruję dziecko bo wszędzie jest brudne i sam dojdzie do tego, że coś tu nie gra. Nie pospieszaj (właśnie Nieidealnaanno nie pospieszaj swojego kochanego męża) bonie każdy facet w dzieciństwie przebierał lalki i jemu ubranie córki zajmie nieco dłużej niż tobie… Wspieraj swojego partnera, utwierdzaj w przekonaniu, że świetnie sobie radzi. Daj mu szansę się wykazać i nie pozwalaj babom z rodziny go w czymkolwiek wyręczać. Da radę, w końcu to tata – najważniejszy facet w życiu każdego dziecka i jego pierwszy bohater.

Co powie tata?

Tata ma inny pogląd na życie i dziecko niż ty i bardzo dobrze! Partner może nauczyć cię więcej o wychowaniu potomstwa niż sto poradników jak to zrobić. Mężczyźni na ogół są bardziej cierpliwi do dzieci, bardziej odporni na płacz i często zachowują zimną krew w sytuacjach kryzysowych, co pozwala ugasić nie jeden rodzinny pożar. Tata to opoka – skarbnica wiedzy z której dziecko od najmniejszych lat powinno czerpać jak najwięcej. Mamy są  dziecku potrzebne wiadomo naturalna sprawa, ale ojca też nikt, ani nic nie zastąpi. To właśnie on będzie strasznie i śmiesznie modulował głos czytając setny raz bajkę na dobranoc. To on będzie przez lata dźwigał ciężki plecak, nosił na barana i robił samolociki. Tatowe kolana nigdy nie zaprotestują jak się na nie władujesz. Zapach taty pachnącego cytrusami i miętą nieraz ukoi, gdy w szkole pójdzie kiepsko sprawdzian, ulubiona drużyna przegra mecz, a ukochana lalka zagubi się w natłoku spraw. Tata pokaże ci jak zbudowany jest kosmos. Opowie o historii każdego z państw. Zabierze na pierwszą wycieczkę do zoo, w tajemnicy przed mamą zrobi na obiad pizzę. Tato nauczy cię jeździć na rowerze i pokaże jak się pływa. Ojciec natchnie cię do tego by być dobrym, wyrozumiałym i szanować i ludzi, oraz zrobię o wiele więcej niż może ci się wydawać.

Ojca gest więcej wart niż tysiąc słów

Tatusiowie, ojcowie, mężczyźni – posługują się innym językiem niż my kobiety. Może czasami wydaje nam się, że są za małomówni i zbyt skryci. Jednak wierz mi, że ojciec który był i jest obecny w życiu dziecka od samego początku, który zajmuje się dzieckiem i razem z nim przebywa mówi więcej swoim zachowaniem niż tysiące wypowiedzianych słów. Co powie tata swojemu dziecku? Robiąc śniadanie do szkoły, niosąc torbę zabawek do przedszkola, oglądając wspólnie bajki, grając w chińczyka – twój ojciec mówi do ciebie: Kocham Cię całym sobą.

Jeśli masz dziecko i kiedykolwiek odsunęłaś role ojca na dalszy plan natychmiast to napraw. Jeśli masz super tatę nie zapomnij mu tego okazać, Jeśli masz świetnego teścia jak ja – dużo go przytulaj to naprawdę działa. W końcu jeśli masz dziecko i chcesz zasłużyć na miano taty – bądź. Bycie przy dziecku, z dzieckiem i dla dziecka to jedyna słuszna definicja ojcostwa.

******

“Ojcem jest ten, kto we mnie zrodził poczucie wartości.”

– Krzysztof Grzywocz