Piątek jest idealnym momentem, aby polecić wam kawał dobrego, polskiego kina. Mam nadzieję, iż fakt, że podrzucam raz na jakiś czas teksty z poprzedniego adresu was nie urazi… Takie rozwiązanie to coś na zasadzie “czytelnik syty i Nieidealnaanna cała” i tak naprawdę bardziej mnie motywuje do przyśpieszania procesu remontowego bloga.

O mojej platonicznej miłości do Andrzeja Chyry mówiłam już niejednokrotnie. Będąc jeszcze “na chodzie” w ciąży, widząc zwiastuny “Carte Blanche” w kinie wiedziałam, że prędzej czy później obejrzę tą produkcję. W końcu się doczekałam. Zapraszam na recenzję filmu, który już na wstępie polecam.

O co tyle hałasu?

Wydaj mi się, że film Jacka Lusińskiego był dosyć mocno rozreklamowany w mediach. Dlaczego? A dlatego, że produkcja jest inspirowana historią niewidomego nauczyciela historii jednego z lubelskich ogólniaków. Nikt nie lubi , kiedy zdradza się za dużo fabuły, ale muszę wam wspomnieć, że pierwowzór głównego bohatera to niesamowity facet. Mimo utraty wzroku, doskonale się maskował w szkole, przepracował kilka lat w zupełnej tajemnicy. Dajecie wiarę, że nikt go niezdemaskowań?! W chwili gdy odkryto, że nauczyciel nic nie widzi, tak doskonale radził sobie z organizacją pracy, że dyrekcja postanowiła go nie zwalniać i do dnia dzisiejszego wspomniany człowiek pracuje nadal w szkole…

carte-blanche-226007.jpg

Wzruszająca historia na miarę Hollywood

Po raz kolejny okazało się, że na naszym rodzimym rynku nie brakuje pomysłów na kawał dobrego kina. Historia broni się sama, bez wielkiego budżetu, bez rozmachu, bez przesytu i wszystkich pierdolników-ozdobników. Bardzo prosta, wzruszająca opowieść, która dociera do najgłębszych zakamarków naszego serca, mocno oddziałuję na naszą wrażliwość i wyobraźnię.

Chyra znów w formie

Nauczyciel Historii Kacper, grany przez Andrzeja Chyrę jest postacią niebanalną. Z jednej strony wydaje się fajnym, wyluzowanym nauczycielem lubianym przez młodzież. Z drugiej jednak strony nadal mieszka z matką, a już dawno jest po trzydziestce… Stary kawaler, marzyciel, romantyk, wrażliwiec, pasjonat. Taki obraz Kacpra przedstawia nam reżyser od pierwszych kadrów filmu. Całe życie głównego bohatera ulega diametralnej zmianie w jednej dosłownie sekundzie. Wypadek samochodowy, którego jest sprawcą okazuje się być początkiem góry lodowej w jego życiu… Andrzej Chyra dla całego mojego wielkiego uwielbienia jest po prostu genialny. Gra niewidome tak realistycznie, że gotowa byłabym uwierzyć, że aktor nie widzi naprawdę. Te jego oczy są niesamowite (mówiąc to mam na myśli literowanie słowa “niesamowite” dopiero wtedy zrozumiecie co mam na myśli).

Mistrz drugiego planu

Całej historii pikanterii i pazura dodaje rola drugoplanowa wspaniałego Arkadiusza Jakubika, którego postać rozkłada każdego na łopatki.  w “Cart blanche” Jakubik wciela w postać głównego przyjaciela Kacpra. I tutaj szczerze mówiąc mam ambiwalentne odczucia. Ich przyjaźń jest słodko-gorzka. Można razem pożartować, zagrać w bilard, napić się whisky, można też usłyszeć prawdę prosto między oczy. Prawdę tak mocno, że złamałaby nie jednego, innego obraziła, a kogoś jeszcze totalnie wbiła w ziemię. Wiktor (grany przez Jakubika) to typowy samiec alfa. Facet, który wzbudza sympatię i respekt. Albo się kocha, albo nienawidzi i właśnie za to Jakubikowi należą się owacje na stojąco, bo charakter całej historii zyskuje nowe, wyraziste oblicze, dzięki czemu nie ma tu miejsca na typowy wyciskacz łez dobry dla mięczaków.

534522_1.1.jpg

Kto powinien obejrzeć “Carte blanche”?

Sympatycy dobrego kina odnajdą ukojenie zasiadając w fotelu na półtoragodzinny seans wciągającej historii. Romantycy odnajdą w ekranizacji to co w naszym życiu najpiękniejsze, czyli emocje. Niedowiarkowie uwierzą, że w życiu nie ma rzezy niemożliwych. Zagubieni i znudzeni własnym życiem odnajdą nowy ogień we własnej lampie… Jednym słowem “Carte blanche” jest uniwersalną historią, w której każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Film odpręża mimo trudnego tematu. Daje nadzieję na lepsze jutro. Podnosi na duchu, wzrusza i nastawia pozytywnie, dając szansę na działanie tu i teraz. Polecam.

0410709.jpg

********

“Dajcie mi tylko kamerę i kilku przyjaciół – a ja zrobię film.”

– Michael Hanegbi