Blogomarka – jak i dlaczego warto budować silną markę bloga?

Marka – czym jest?

Ważne jest uświadomienie sobie, że niezależnie od tego co robisz, czy jesteś pracownikiem korporacji, właścicielem firmy, czy blogerem, każdym swoim działaniem budujesz markę osobistą, czy tego chcesz czy nie. Każdy z nas ma markę osobistą, jednak niewiele osób podchodzi do niej świadomie. Jeff Bezos, twórca Amazon.com mówił, że „marka osobista jest tym, co mówią o tobie kiedy wychodzisz z pokoju”. Jest to absolutna esencja rozumienia pojęcia marki osobistej. Przekładając to na marki komercyjne (tak, czyli także na blog), marka jest tym w jaki sposób jest on kojarzony i do jakich kategorii przyporządkowywany. Na markę składają się: unikalny styl (także wizualny), osobowość, misja, tematyka, wartości. Marka to zbiór pewnych skojarzeń, które łączą się na jedno wrażenie. To często połączenie nie tylko cech, ale i emocji odbiorców. Każdy z nas potrafi krótko opisać znane na całym świecie marki np. BMW, Starbucks, Chanel. Czy myśląc o każdej z nich czujesz się w inny sposób?

Po co blogerowi marka?

Zbudowanie silnej marki pozwala na wyróżnienie się od konkurencji, na podkreślenie przewag, zyskanie sympatii i zdobycie zaufania u odbiorców – niezależnie od tego czy są to twoi potencjalni klienci czy czytelnicy. Zasięgi zasięgami, ale jedną z Twoich najcenniejszych wartości jest właśnie wizerunek i marka. To ona wpływa na odbiór bloga i często decyzje o współpracy z Tobą. Wyobrażasz sobie zbudowanie budynku bez fundamentów? Bez wyraźnej i silnej marki, nie wyróżnisz się, a tym samym nie wróżę Ci wielkiego sukcesu. 😉 Nie kto inny tylko Ty możesz zadbać o to, aby skojarzenia te były takie, na jakich Ci zależy. Najpiękniejsze i najtrudniejsze zarazem w budowaniu własnej marki jest to, że największy wpływ na nią masz Ty sam.

Jak więc budować markę bloga od podstaw?

Zacznij od analizy stanu obecnego, jaki obecnie masz wizerunek? Jakie skojarzenia obecnie budzi blog? Z czym jest kojarzony? Jakich czytelników przyciąga? Jak odpowiada na ich potrzeby?

  1.  Jasno określ tematykę i charakter bloga. Pamiętasz powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego? Tutaj także ma to zastosowanie.
  2. Określ wyróżniki i specjalizację. Z jakimi pojęciami, tematami, kompetencjami chcesz być kojarzony? O czym najbardziej chcesz pisać? Staraj się to maksymalnie doprecyzować. Wokół tych wyróżników będziesz budować blogomarkę. Np. dla bloga podróżniczego – podróże z naciskiem na kraje Dalekiego Wschodu, poszukiwanie kolorów i pozytywnych aspektów życia.
  3. Nadaj temu swój charakter. Mocnym elementem marki bloga jest.. jego autor! Ludzie lgną do ludzi, nie zaś do pustych treści.
  4. Twoja misja i wartości. Zastanów się, jaka misja stoi za tym, że prowadzisz bloga? Co chcesz przekazać przez jego prowadzenie? Jakie wartości za tym stoją? Jak ma to pomóc Twoim czytelnikom?
  5. Zadbaj o spójną identyfikacje wizualną. Mocnym przekazem jest sam obraz. Ważne, aby ustalić sobie kolorystykę i styl graficzny dla bloga i trzymać się tego we wszystkich sytuacjach.
  6. Określ jaki komunikat chcesz przekazywać. Zastanów się jak można odczytać twoje profile w sieci, zakładkę O MNIE na blogu. Co mówią o tobie twoje teksty, zdjęcia, język, a nawet kolorystyka bloga. Wszystko co robisz jest komunikatem – jakie tematy dobierasz na bloga, z kim współpracujesz, jakie marki wybierasz, jak się wypowiadasz o rzeczach trudnych, jak reagujesz na krytykę, czy i jak prowadzisz dialog z odbiorcami, czy masz wokół siebie zaangażowaną społeczność. Najważniejsze – bądź konsekwentny i spójny.
  7. Zdefiniuj swoich odbiorców. Kto będzie odbiorcą twojej marki? Kim jest twój czytelnik? Określenie osób, do których chcesz kierować swój przekaz pozwoli ci nie tylko dobrać odpowiednio drogi dotarcia do niego, ale także pomoże potencjalnym reklamodawcom i partnerom biznesowym (markom, agencjom) podjąć decyzję o współpracy z tobą.
  8. Daj głos Wyrażaj swoje zdanie na tematy, z którymi chcesz być kojarzony. Rób to na swoim blogu, ale także w innych miejscach w sieci (portale, inne blogi, grupy na Facebooku, media). Możliwości jest wiele jednak pamiętaj o kontekście, w jakich chcesz się pojawiać i aby nie rozpraszać się na zbyt wiele różnych tematów.
  9. Bądź autentyczny! To najważniejsze. Silne marki, to marki autentyczne. Markę budujesz swoim działaniem każdego dnia, dlatego tak ważna jest autentyczność tego co robisz. Nie kreuj niczego na siłę. Buduj markę na swoich własnych wartościach i przekonaniach, wkładaj w to całe serce, a twoi czytelnicy to docenią.

Budowanie marki to proces długofalowy, jednak bardzo opłacalny. Silna blogomarka, to także solidny fundament do działań biznesowych. Czy udało mi się Ciebie przekonać, że warto? Jak Ty budujesz swoją blogomarkę? Daj koniecznie znać! 

Autor: Klaudia Fotyniuk – BlogoMarka www.blogomarka.pl

Założycielka projektu BlogoMarka, w ramach którego wspiera blogerów w budowaniu unikalnej marki i dobrze prosperującego blogobiznesu. Specjalista ds. Public Relations i konsultant biznesowy. Na co dzień doradza firmom i markom osobistym, tworzy strategie komunikacji i promocji, a także dba o ich wizerunek biznesowy.