Już prawie miałam mu pociągnąć

trochę pieniędzy z konta bankowego, ale pomyślałam, niech stracę. W końcu jedna malutka laleczka, wykorzystywana w taki sposób do robienia takich rzeczy. Stop! Nie trzeba za to od razu ścigać ludzi, a wystarczy edukować. A niech ten pan sobie poużywa troszeczkę… Skoro uważa, że moja córka to doskonała modelka. Na pewno sądzi, że mój mąż to wielki artysta, w końcu nie każdy robi tak dobre zdjęcia, żeby je kraść i publikować u siebie jak własne. Niech wie, że jest na tym świecie blogerka, która daje za darmo.

Cena popularności

Czy skoro notorycznie jest kradziona moja własność intelektualna, moje zdjęcia, moje teksty, to znaczy że jestem dobra? Czy branie moich rzeczy bez słowa zapytania, bez pozwolenia, bezwstydne rozpowszechnianie mojej twórczości, to wyraz uznania, czy w dalszym ciągu srogie nadużycie? Czy mam się cieszyć i uznać to za komplement? A może jednak powinnam pójść do kącika i popłakać sobie z bezradności, bo nie mam już siły na walkę z wiatrakami. Ostatnio natknęłam się na jednej ze stron z akcesoriami dla mam na zdjęcia Zuzika z sesji testowania produktów dla Canpol Babies. Jestem blogerką, która daje za darmo. Daję za darmo, bez pytania, mój blog jest otwarty dla każdego. Nie trzeba o nic pytać, nie trzeba płacić tylko brać jak swoje. W końcu nie każdy jest na tyle zajebisty, żeby kraść jego zdjęcia z bloga, umieszczać je w swoim sklepiku internetowym i udawać, że wszystko jest  w porządku.

Lubię dawać za darmo

Serio, jestem blogerką, która daje za darmo. Uwielbiam dawać za darmo – lekcje życia. Mogłabym znów poprosić prawnika o pomoc w ściganiu “Pana Kradnę Zdjęcia Z Bloga Nieidealnej” i obciążyć go kosztami kradzieży intelektualnej, wykorzystania wizerunku mojego dziecka bez zgoda obydwojga rodziców. Są na to paragrafy, ale to i tak niczego go nie nauczy. Mogłabym napisać uprzejmie maila z prośbą o zaniechanie dalszej publikacji moich zdjęć, ale to mogłoby trafić do spamu. Mogę również być blogerką, która daje mu za darmo i poczekam troszkę, aż mój wpis się osadzi w sieci. Aż moi czytelnicy wyrażą swoje zdanie na ten temat i potem mu wysmaruję wiadomość z linkiem do wpisu. To się chłopak nieco zdziwi, niech i on poczuje jak to jest być ruchanym w dupę na sucho, bez żadnych czułości, gry wstępnej i miętolenia.

Kim są ludzie, którzy lubią brać za darmo?

Najczęściej tacy ludzie są Januszami biznesu, którzy nie szanują ani siebie, ani innych. Brak szacunku do własnej osoby i swojego pomysłu na biznes objawia się przede wszystkim w tym, że żadnego konceptu nie posiadają. Idą jak te ślepe mięcho armatnie na rzeź i nie rozumieją, że w sieci od dawna już nie jesteśmy anonimowi. Myślą, że autorskie zdjęcie z bloga należy do Google i że można z tego brać jak ze studni bez dna, bez żadnych konsekwencji. Brak szacunku do drugiego człowieka. Brak godności, kreatywności i tego, że aby zarobić, najpierw trzeba zainwestować: czas, pieniądze i własne chęci. Brak jakiegokolwiek taktu. Nierozumienie podstawowych zasad społecznych. Nie rozumienie prawa własności, nie posiadanie moralności, sumienia i wielkie przyzwolenie na bycie wirtualnym złodziejaszkiem w myśl zasady: “może tym razem mi się uda i nikt się nie dowie”.

Od dupy strony

I po raz kolejny okazuje się, że nasze polaczkowo kochane robi wszystko od dupy strony. A można by było kulturalnie naskrobać maila. Można byłoby napisać: “Pani Aniu, ma Pani fajnego bloga. Piękne zdjęcia produktów. Czy możemy wykorzystać Pani zdjęcia? Oczywiście z podaniem źródła.”. Można byłoby załatwić to w sposób cywilizowany? Myślę, że dałoby radę. W końcu nasmarowanie jednego mailika zajmuje góra 5 minutek. To mniej więcej tyle samo, co zapisanie mojej grafiki, złe skalibrowanie jej i wrzucenie jej na swoją stronę. Ale nie, w naszym kraju wiele osób lubi robić wszystko od dupy strony. Samowolka, brak ogłady i jakiegokolwiek poczucia przyzwoitości. Bardzo mocno nie lubię jak ktoś robi coś od dupy strony. Serio, jestem osobą empatyczną, otwartą i ogólnie stawiam na dialog – można się ze mną dogadać. Ale chamstwa, świństw i cwaniactwa wraz z kolesiostwem totalnie nie rozumiem. Nie trawię tego, nie akceptuję.

Blogerka, która daje za darmo

Jest w sieci takie miejsce, w którym blogerka daje za darmo. Można wejść na jej bloga skopiować jej treść, puścić dalej w świat i udawać, że nic wielkiego się nie wydarzyło. Blogerka, która daje za darmo nie robi spiny, że jej foty publikowane są bez jej zgody w januszeksach, gdzie inni próbują robić na tym deale życia. Blogerka, która daje za darmo ma już tak zaoraną dupę, że czuje, że dalej nie da rady. Brzydzę się kopiowaniem, kradzieżą, silną inspiracją i naśladownictwem. Mam w dupie konwenanse, ale mimo wszystko etyka jest dla mnie świętością. Już myślałam, że mu pociągnę… jednak po chwili sobie odpuściłam. Wiem, że ten tekst jest potrzebny. To kolejny temat tabu, na który najczęściej zrzuca się zasłonę milczenia. Zachęcam was do dzielenia się własnymi historiami kradzieży intelektualnej i mam pytanie, co sądzicie o “braniu za darmo”?

*****

A przecież pieniądze są niewinne.

To my obarczamy je własnymi grzechami, demonizujemy i fetyszyzujemy.

  •  Manana Chyb