Ptaszki ćwierkają, że na blogu pojawiły się zmiany. Ogromne, zwaliste, z wielka siłą rażenia. No dobra, bez przesady. Startujemy z nową kategorią: Na kanapie-gościnnie. A skoro to pierwszy raz, to postanowiłam zaprosić Pawła z bloga Bookworm on the run. Nic nie poradzę, że od kiedy poślubiłam mężczyznę o tym imieniu,  życiu otaczam się samymi Pawłami… Na mojej kanapie goszczeni będą bez wątpienia wyjątkowi blogerzy i blogerki. Ludzie z pasją, charyzmą i obowiązkowo wyrazistym poczuciem humoru. Jeśli ktoś z was nie wie jak zacząć biegać, zapraszam was serdecznie na wpis Pawła. Wiecie jak jest – “konkurencję” (szczególnie tę która włada słowem pisanym lepiej ode mnie) trzeba trzymać blisko, dlatego dziś na moim kawałku sofy, w rywalizacji fair play, mój ulubiony zaczytany i wybiegany bloger, prywatnie kociarz -zapraszam.

20160722_155359

Zamiast wstępu

Dziękuję Ci Aniu za przemiłe zaproszenie na Twojego bloga. Za każdym razem, gdy tu goszczę, czuję się jak u siebie w domu – idealnie wręcz. Skąd więc przewrotna nazwa „Nieidealnaanna”? Nadejdzie dzień w którym blogosfera oprotestuje tę nazwę zgodnym krzykiem. Albo po prostu obudzisz się a tu nie będzie Teleranka „nie” w Twojej nazwie bloga. I nareszcie będziesz „Idealnaanna.com”.

Wiesz, gdy się przerzucamy w prywatnych wiadomościach różnymi hasłami i hasełkami, czuję krążenie dobrej energii. Postaram się więc, aby tej energii trochę spłynęło też na mój tekst. Ku radości czytających.  I patrz, miałem pisać trochę o bieganiu, o audiobookach i o tym, czego słucham podczas biegania. Jak to połączyć? Tomasz Zimoch kiedyś mówił, że w ramach doskonalenia warsztatu dziennikarskiego zadawali sobie z kolegami zadania. Trzy słowa, których trzeba było użyć w jednym zdaniu, podczas transmisji. Ale jak ja, mały robaczek blogosfery (a właściwie mól książkowy) mam tego dokonać? Może kubek czarnej kawy i Twoje pyszne ciasto z buraka pomoże.

Co biegaczowi w duszy gra

Właśnie zbliża się dla mnie bardzo ważny moment. 23 października stanę na starcie biegu, który jest  dla mnie ogromnym wyzwaniem. Po dwóch latach „oficjalnego” biegania wystartuję po raz pierwszy w maratonie. Dziesiątki razy startowałem w krótszych biegach, ale ten jest dla mnie wielką i bardzo długą niewiadomą. Ale zrobię wszystko, żeby na metę wbiec z uśmiechem. Choć taki Filippides też ponoć miał uśmiech na mecie. I tak mu już zostało na wieki.

Trenowałem długie miesiące – a finis coronat opus, jako rzekliby Rzymianie. Asterix i Obelix by pewno te moje rozterki obśmiali w sposób zdecydowany i niedelikatny. Pewno nie wiesz, ale jeszcze trzy lata temu całkiem przypominałem Obelixa? Lubiłem jeść i lubiłem czytać. Nie lubiłem ruchu. Siedziałem przyspawany do biurka. Przypominałem do złudzenia Ciasteczkowego Potwora, niestety telefon z Hollywood nie dzwonił. Ulica Sezamkowa potrzebowała mnie a tu nic. Z tej rozpaczy jadłem coraz więcej. Przestałem widzieć nawet moje stopy.

Pewnego dnia, nad naszym Bałtykiem, stwierdziłem jednak, że spróbuję pobiegać. Tak mi jakoś zagrało w duszy, usłyszałem melodię wiatru i spróbowałem biec. Boso. W zwykłym podkoszulku. Zresztą nie miałem innego wyjścia, Greenpeace był tuż tuż i znowu mnie chciał wrzucić do lodowatego morza. Przebiegłem kilkaset metrów. Nazajutrz kawałek dalej. Już w grudniu stanąłem na starcie pierwszego oficjalnego biegu na 10km. Trzy miesiące później – pierwszy półmaraton.

.moi

Ale wiesz co jest w tym najważniejsze? Że na tych startach i na metach spotykałem bardzo podobne mi osoby. Które w niesłychanie pozytywny sposób podchodzą do siebie, do swojej pasji, wreszcie do tych, którzy startują wokół. Bieganie to jest przedziwny sport, teoretycznie każdy ze startujących w zawodach ma na piersiach przyczepiony numer startowy, tym samym bierze udział w rywalizacji. To jest fakt. Na mecie pilnie sprawdzamy swój czas. Tyle tylko, że podczas biegu rywalizujemy głównie z samym sobą, z czasem z biegu poprzedniego. Własnym czasem. Obok biegną dziesiątki osób, a jednak mamy wrażenie, że jesteśmy sami. Dopiero za metą budzimy się i widzimy znajomych, przybijamy piątki, gratulujemy sobie. Albo się wspieramy, gdy coś pójdzie nie tak. Na mecie człowiek czasem jest tak szczęśliwy, że chce śpiewać. Choć w moim wypadku by było jak w dowcipie z Jasiem. „Jasiu, skąd masz taki piękny rower?”. „Kupiłem za zarobione na śpiewaniu pieniądze”. „Ale ty nie potrafisz śpiewać”? „No i właśnie proponuję – dajcie dychę, BO ZAŚPIEWAM”.

Przestrojona dusza

Od czasu, gdy biegam zmieniło mi się podejście do życia. Mam dużo więcej energii. Porzuciłem windę. Z radością „dokądś idę”, dokąd kiedyś tylko i wyłącznie jeździłem autem. Nieustannie też przesuwam moje granice „niemożliwości”. Bardzo, bardzo rzadko wpadam w dziwne melancholijne czy depresyjne tonacje. Ruch wyzwala pozytywną energię – całe jej dźwięczne akordy. A ta mnożona jest przez moich biegowych znajomych. Tak pozytywnie zakręconego towarzystwa, to ja jeszcze w życiu moim nie miałem. Każdy z nich ma wiele pasji, każdy z nich jest zupełnie inny. Duży, mały, gruby, chudy – każdy z nas coś tam sobie po swojemu truchta. W kakofonii skrzypiących ścięgien i mięśni.

Zasłuchany w słowo

Bieganie to jednak bardzo absorbujący czasowo hobby. Zgodnie z trzecim prawem studenta, dobra rozrywka wypiera gorszą rozrywkę. Więc trudno znaleźć mi było czas na lekturę. Ale życzliwi, z Renatą na czele szybko przekierowali mnie na audiobooki. Że niby mogę biegać i słuchać lektora czytającego tekst. Same zalety – raz, nie będę słyszał rozpaczliwego świstu powietrza w płucach, dwa będę trochę mądrzej wyglądał.

Dzięki nim otworzył się przede mną zupełnie nieznany świat. Ja, dyplomowany mól książkowy, zacząłem książek słuchać. Odkryłem miejsca w sieci, w których można słuchać ich darmowo i legalnie. Mało tego, słuchaniem zaraziłem też syna. Audiobooki zapewniają mi po kilka – kilkanaście godzin słuchania. To kilka długich wybiegań, to kilkanaście dojazdów i powrotów z pracy, to kilka ugotowanych obiadów. Słucham ich wszędzie. Niektórzy twierdzą, że może od tego zmądrzeję. Przez grzeczność nie przeczę.

Umc umc, więcej czadu

A gdy zupełnie chcę się odstresować, wrzucam na czas biegania na słuchawki konkretniejszy bit. Nigdy nie kupowałem całych płyt, bo na 10-12 utworów podobało mi się pięć. Odkryłem nie tak dawno aplikację Spotify i jej wspaniałe tematyczne listy utworów. Dla biegaczy, dla różnych temp biegu, nastrojowe i te bardziej odlotowe. I niejeden bieg spędziliśmy razem.

Radio gu gu

Próbowałem biegać też z „radiem na uszach”. Niestety w moje okolice nie docierają polskie fale radiowe. To znaczy część dociera, część, gdy widzi smog i poziom zanieczyszczeń zawraca. Dlatego też o dobry, czysty odbiór polskich stacji jest niesłychanie trudno. Używam więc radia internetowego. Mało reklam, dużo muzyki – zawsze się czegoś ciekawego o świecie dowiem.

Czas już na kolejne wybieganie. Bardzo miło się Aniu u ciebie siedzi, aż się wstawać z kanapy nie chce. Dziękuję Ci za zaproszenie, za to, że mnie wysłuchałaś, za kawę i coś słodkiego. Pokrzepiony, mogę ruszać w zimne, niedzielne powietrze, wytuptywać w mozole kolejne kilometry. Jak zawsze z uśmiechem i jak zawsze ciekaw wszystkiego wokół.

Ja również dziękuję Pawłowi za podzielenie się swoją biegową historią o lekkim zabarwieniu muzycznym. Jeśli chcecie złapać fajny, kumpelski kontakt z Pawłem koniecznie śledźcie jego (nie tylko) sportowe zmagania na Facebooku. Podobno apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc od kuchni mola ksiażkowo-biegowego poznacie na Instagramie, gdzie skutecznie zyskuje serduszka dzięki swoim kocim gwiazdom. To jak ruszycie się z kanapy, kto chętny na rozbieg?Podobno jesień to najlepsza pora na rozpoczęcie biegania lub każdej pozytywnej zmiany we własnym życiu…

ja_naszemiasto

*******

“Długi bieg jest tym, co budzi w kocie tygrysa”

Billy Squires (słynny trener takich biegaczy: jak Bill Rodgers, Alberto Salazar i Dick Beardsley)