asertywność
Rusz się!

Co oznacza być asertywnym w codziennym życiu?

Człowiek człowiekowi człowiekiem?

Podsumowując nie chodzi o to by „człowiek człowiekowi był wilkiem”, ale zdrowa, asertywna postawa wielokrotnie uchroni cię przed niepotrzebnym stresem, bądź oszczędzi ci żenujących sytuacji. Ile razy miałeś poczucie, że jesteś fair wobec innych,  a cały świat dookoła robi z  ciebie „jelenia” i śmieje ci się prosto w twarz? Brzmi znajomo? Jeśli tak krzycz w podobnych sytuacjach, do tych opisanych powyżej „Aaaaa!” i bądź asertywny.

“Sensem asertywnego radzenia sobie z krytyką

jest umiejętne przejście od bolesnych ogólników do konkretu.”

– Wojciech Haman, 

“Docenić konflikt. od walki i manipulacji do współpracy”

Asertywny czyli jaki? Nikt nie każe ci być gburem, chamem i nicponiem. Ale  prawda jest taka, że jeśli sam o siebie nie zadbasz w prozaicznych sprawach dnia codziennego, to niestety nikt inny za ciebie tego nie zrobi. Bądź asertywny, czyli otwarcia wyrażaj swoje zdanie. Nie godź się na półśrodki, które są dla ciebie krzywdzące. Szanuj rozmówcę, ale również oczekuj szacunku od innych. Zachowuj bezpieczny dystans, tam gdzie czujesz się wykorzystywany. Do tego wyrażaj swoje sądy zdecydowanie, konkretnie i z przekonaniem. Uwierz mi, że świat cię nie znienawidzi za to, wręcz odwrotnie społeczeństwo szanuje ludzi z własnym zdaniem i przekonaniem do swoich racji. Grzeczne i uzasadnione odmówienie nie jest niczym złym, jeśli tylko czujesz, że wskazane żądania są zamachem na twoją autonomię. Jakie są twoje doświadczenia w temacie asertywności? Jesteś kobietą asertywną, czy nadal masz z tym problem?

8 KOMENTARZY

  1. Świetny artykuł. Ja jestem osobą asertywną, często mam swoje zdanie i nie obawiam się go wyrażać. Najważniejsze, żeby nie pozwolić sobie wejść na głowę! Niestety wokół mnie mnóstwo jest osób, które sobie z asertywnością nie radzą. Wolą po cichu ponarzekać, poużalać się nad sobą, poplotkować zamiast wstać i powiedzieć wprost szefowi, że coś im nie gra, że jest nie tak jak powinno być, albo tak jak oczekiwali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.