Co oznacza być asertywnym w codziennym życiu?

//Co oznacza być asertywnym w codziennym życiu?

Jak często godzisz się na sytuacje, które nie są ci po drodze, ale jakoś tak jakby nie wypada się wykłócać, zaprotestować, czy powiedzieć wprost, że ci to nie pasuje? Czy asertywność to dla ciebie w dalszym ciągu termin kojarzący się z czymś egzotycznym i nieosiagalnym? Kiedy ostatni raz zaragowałas, gdy ktoś na chama nadwyrężał twoją dobroduszność?

Asertywność co to takiego?

Zgodnie z definicją w ujęciu psychologicznym asertywność, to „posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych, a także obrona własnych praw w sytuacjach społecznych”

Maria Król-Fijewska „Trening asertywności”

 

Bla bla a, ty nadal robisz swoje, z asrtywności nici

Sytuacja numer jeden: „Poranna jazda zapchanym autobusem”. Przed tobą długa podróż do pracy, na studia etc. Tak, ty również jedziesz długo. Tak ty również masz prawo usiąść, żeby poczytać książkę, posłuchać muzyki lub po prostu odpocząć od wielkiego ścisku. Kultura osobista w przypadku osób uprzywilejowanych do ustąpienia  miejsca: niepełnosprawni, schorowani i emeryci, kobiety w ciąży jak najbardziej jest na miejscu. Ale sytuacja, w której dziarska „raszpla” w wieku średnim napiera na ciebie, „obcina wzorkiem” lub pretensjonalnym głosem wypowiada się na temat „dzisiejszej młodzieży” bez kultury, nie taka jednostka nie wymaga specjalnego traktowania. Jeśli osoba jest równie zdrowa jak ty, a jej metryka różni się nieznacznie od twojej naprawdę nie masz obowiązku ustępować miejsca.

asertywność

Co zrobić by być asertywnym w tych okolicznościach? To proste po pierwsze uśmiechnij się , rozsiądź się wygodnie w siedzeniu i celebruj moment podróży w swój ulubiony sposób. Po drugie nie miej zupełnie żadnych wyrzutów sumienia i nie daj się sprowokować słownymi zaczepkami. Bądź panem własnego losu kropka.

By |2018-07-16T18:40:34+00:00Lipiec 16th, 2018|Categories: Rusz się!|Tags: , , , , |8 komentarzy

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.  

8 komentarzy

 1. Kamilka Lipiec 17, 2018 at 7:15 am - Reply

  Super wpis , masz bardzo fajny styl 🙂 powinnaś jakąś książke napisać 🙂

  • Nieidealnaanna Sierpień 20, 2018 at 8:27 pm - Reply

   Dziekuję Kamilka, może mnie w końcu zagonisz do realizacji proejktu ksiazka 😛 Bo jest napisana, tylko wydac trzeba 🙂

 2. Patryk Tarachoń Lipiec 18, 2018 at 8:20 pm - Reply

  Twojego bloga śledzę od niedawna i zaglądam coraz częściej.

 3. Ola Lipiec 20, 2018 at 8:21 am - Reply

  Asertywnym trzeba być wszędzie czy to praca czy to dom 🙂

 4. Renia Lipiec 22, 2018 at 4:11 pm - Reply

  Świetny artykuł. Ja jestem osobą asertywną, często mam swoje zdanie i nie obawiam się go wyrażać. Najważniejsze, żeby nie pozwolić sobie wejść na głowę! Niestety wokół mnie mnóstwo jest osób, które sobie z asertywnością nie radzą. Wolą po cichu ponarzekać, poużalać się nad sobą, poplotkować zamiast wstać i powiedzieć wprost szefowi, że coś im nie gra, że jest nie tak jak powinno być, albo tak jak oczekiwali.

  • Nieidealnaanna Sierpień 20, 2018 at 8:26 pm - Reply

   Reniu, a niestety takie osoby potem to odchorowują. Warto być asertywnym na co dizeń i już 🙂

Leave A Comment