Od dziecka uwielbiałam złote myśli, cytaty, fragmenty lektur. Najpierw przepisywałam je ręcznie. Prowadziłam pamiętnik, notatnik, dziennik. Później wyklejałam inspirujące treści z gazet. Czasem dorysowywałam do nich ilustracje. Było to dla mnie coś bardzo osobistego, magicznego i ważnego zarazem. W ogólniaku zbuntowałam się i beszczelnie twierdziłam, że “to ludzie lubią moje cytaty i to ja jestem najlepszą inspiracją”. Na szczęście na studiach pokornie wróciłam do dawnego zwyczaju. Od tamtej pory, gdy kupuję sobie kalendarz szukam czegoś, co będzie odpowiadało mojej obecnej “filozofii życia”. Ostatnie kilka lat są pod tym względem powtarzalne. Wybieram kalendarz, który ma dużo miejsca na zapiski i przestrzeń na moje własne cytaty, te które ręcznie wpisuję i czytam w chwilach zwątpienia. Ale dziś nie będzie o tym. Opowiem wam jakie 3 cytaty pozwalają mi utrzymać harmonię. 

Inspiruj się, ale pozwól sobie na błędy

Nie ma nic bardziej irytującego, jak powiedzenie: “ucz się na cudzych błędach”. Jak to słyszę, to mam ochtę wypalić ironiczne: jasssssne. Bo to co w teorii wydaje się proste, w praktyce okazuje się kolosalnie trudne. Nie jestem zdania, żeby uczyć się wyłącznie naśladujac innych, wyciągając wnioski, bo przecież nikt nie przeżyje naszego życia za nas. Mój mentor zawsze powtarza, że ja mam jakiś chory kult pracy. Że zamiast zrobić coś szybciej, krócej, prostszą drogą, muszę do tego dojść sama. Często “okrążyć 5 razy, górę” zanim na nią wejdę. Cóż mogę na to odpowiedzieć? Ten typ tak ma. To silne przyzwyczajenie, które zostało mi ze sportu. Uważam, że systematyczność, pracowtość i determinacja to jedyna droga po szczęście (sukces i marzenia). Innych ścieżek nie praktykuję. Innej drogi nie znam. 

3 osobliwości ze świata sztuki, od których uczę się życia

Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale gdy zakładałam tego bloga w 2013 roku, miał być to blog kulturalny. Moje zapały szybko zostały ugaszone, bo okaało się, że mało kogo interesują moje osobiste relacje ze sztuką. Pokornie podążałam za włąsną intuicją, która doprowdziła mnie, aż tutaj. Dziś mój blog jest przede wszystkim blogiem osobistym, w którym staram się udowodnić, że bycie nieidealną, nie wyklucza bycia szczęśliwą. By zachować równowagę między życiem osobistym, a zawodowym i nie tracić z oczu, tego co ważne, noszę w sercu 3 cytaty, które są słowami moich ulubionych artystów. Jestem absolutną fanką pisarza Trumana Capote, artysty Andiego Warhola, oraz malarza Salvadora Dali. I dziś przygotowałam dla was zbiór, 3 inspirujących cytatów, które zawsze ustawiaja mnie w pionie i pozwalają wytrwać w postanowieniach, które sobie zakładam. 

Uczę się pracowitości od Trumana Capote

Być może wiele z was na pierwszy rzut oka, czy też bardziej ucha nie kojarzy nazwiska Capote. Ale, gdy usłyszycie, że chodzi o autora książki “Śniadanie u Tiffany’ego”, która została zekranizowana z boską Audrey Hepburn w roli głównej, sytuacja ulega zmianie. Moja miłość do książek Trumana Capote zaczęła się w wieku 12 lat. W biblioteczce mojej mamy znalazłam jedną z jego książek (nie tę najbardziej popularną) i przepadłam bez końca. W wakacje przeczytałam wszystkie dostępne książki w bibliotekach i od tamtej pory jestem mu wierna jak pies. 

Towarzyskość jest wrogiem sztuki. Kiedy pracuję, muszę odseparować się od ludzi.
Jestem jak zawodowy bokser, który trenuje. Usuwam z życia wszystko, co nie jest pracą.
 Gerald Clarke, Truman Capote, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2008, tłum. Jarosław Mikos, s. 348.

https://nieidealnaanna.com/h-jak-hepburn-audrey-wrodzona-elegancja/

Myśl, że wiele osób ma podobnie. Gdy skupia się na pracy lubi się odciać od innych spraw, które są rozpraszające. Moi bliscy nauczyli się, że gdy nie ma ze mną dłużej kontaktu, oznacza to jedno: pracuję nad czymś ważnym. Tak naprawdę w okresach zmożonej kreatywności nie udzielam się towarzysko. Gdy jestem zapracowana, nie czuję takiej potrzeby, wręcz czuje się przybita rozmowami, spotkaniami, telefonowaniem i pisaniem na mesengerze. 

Pozwalam sobie na błędy jak Salvador Dali

Salvador Dali to dla mnie ogromna inspiracja. Nie tylko kocham jego surrealistyczne malarstwo, ale jestem ogromną fanką jego poczucia humoru, książek które napisał i ciekawi mnie jego osobowość. Często pytacie się mnie, o to dlaczego pozwalam sobie na nieideaność i co to właściwie znaczy?

Błędy są prawie zawsze rzeczą świętą. Nigdy nie próbuj ich naprawiać. Co więcej: uzasadnij je racjonalnie, staraj się w pełni je zrozumieć. A wtedy będziesz mógł je uszlachetnić.
– Salvador Dali “Dziennik geniusza”

 

 

Zawsze staram się wyciągać wnioski ze swoich porażek. Nie rozdrapuje starych ran, potrafię przyznać się do błędów i zadośćuczynić, zarówno w życiu zawodowym i prywatnym. Zauważyłam, że przyznanie się do błędu od razu, gdy coś mi nie wyjdzie, zaoszczędza mi stresu i najczęściej jest odbierane pozytywnie. Myślę, że w tym tkwi sekret mojej pewności siebie. Lubię siebie w wersji: “ogarniam wszystko na cacy” i akceptuję siebie w wersji: “jestem przypałem roku, znowu narozrabiałam”.

Wierzę w sukces w stylu Andy Warhola

Andy Warhol, to artysta pop artowy, który kojarzony jest z kolorowymi portretami Marylin Monroe, puszką zupy pomidorowej Campbells i innymi jaskarawymi pracami. Mam taką cechę, że jeśli cenię kogoś jako artystę, najczęściej zgłębiam jego dzieła hurtowo, to znaczy poznaję je od “A do Z”, łącznie z biografami i wszelkimi dostępnymi informacjami na jego temat.

Pamiętam, gdy na fakultecie z “Wizualizacji sztuki” w czasie studiów  historycznych miałam swoją prezentację o pop arcie. Mojego wykładowcę, aż zamurowało. Powiedział mi wtedy, że była to jedna z najlepszych prezentacji studentów, które miał okazaję wyłuchać w całym swoim życiu. Piszę o tym, w kontekście pasji i pozostawiania sobą.

Osoby, które podziwiam, czytam, oglądam, które mnie inspirują, zgłębiaj bardzo dokładnie. Jestem wierna swojemu gustowi w przypadku AUTORYTETÓW od okresu nastoletniego. Wiadomo, że w tym czasie, pojawiły się nowe wzory, dodatkowe postacie, ale tak naprawdę nigdy nie ulegałam modom w interesowaniu się czymś lub kimś i uważam, że świetnie na tym wyszłam. 

“Każdy będzie miał kiedyś swoje 15 minut sławy.”
Andy Warhol – najsłyniejsze wypowiedziane słowa artysty

Andy Warhol, bardzo często podkreślał, że wierzy w to, że odniesie sukces i że każdego na to jest stać. Wystarczy pasja, pracowitość i bycie sobą. Ten kto jest ze mną dłużej na blogu, na pewno potwierdzi, że to przesłanie bardzo dobrze charakteryzuje i moją osobowość.

Balans między życiem zawodowym, a prywatnym

Trzy różne cytaty. Trzech mężczyzn. Trzy różne dziedziny. Jak to wszystko połaczyć w jedną całość, która pozwala mi złapać balans między życiem zawodowym, a prywatnym? Po pierwsze uczę się od Trumana Capote tego by jasno wyznaczać granicę między pracą, a życiem prywatnym. Chodzi o to, aby zachować odpowiednie proporcje. Po drugie, tak jak Salvador Dali, pozwalam sobie na błędy. Porażki w życiu zawodowym? Błędy w relacjach z bliskimi? Jedno i drugie jest moją codziennością, ale zamaist zaląmywać ręce, działam! Po trzecie, tak jak Andy Warhol wierzę w swoje 15 minut. Mój sukces, to nie tylko rozwój bloga, ale przede wszystkim życie rodzinne. Wyrwanie się z patologicznej przeszłości, założenie rodziny, zbudowanie cieplego gniazdka. To wsystko powoduje, że jestem szczęśliwa. A ty kim na co dzień się inspirujesz? Czy masz jakiś cytat, który szczególnie lubisz?
P.S tekst bez korekty.

____________________________________

Nieidealnaanna to blog, który opowiada o tym co w życiu najważniejsze, żeby być na bieżąco z nowymi tekstami koniecznie polub mój Nieidealny Facebook, oraz zaobserwuj mnie na Instagramie, gdzie pokazuję moje życie od kuchni. Jeśli to zrobiłeś, wiedz że Nieidealnaanna w tym momencie szeroko się do Ciebie uśmiecha i robi przytulasa, na misia, a co! A jeśli szukasz wsparcia dołącz do Grupy Nieidealnych, ale SzczęśliwychKobiet.