10 filmów o przemijaniu, które warto obejrzeć

//10 filmów o przemijaniu, które warto obejrzeć

Listopadowa aura sprzyja rozmyślaniom na temat przemijania. Nie wszyscy lubią ten melancholijny, jesienny okres, ale moim zdaniem jest to wyjątkowy czas, który warto wykorzystać do refleksji nad kruchością własnego istnienia. Dodatkowy wolny wieczór proponuję spędzić w towarzystwie dobrego filmu. Przygotowane zestawienie zadowoli zarówno bardziej wymagające jednostki, poszukiwaczy ambitnego kina jak i tych, który jak ja czasem potrzebują się totalnie rozkleić nad czymś beznadziejnie romantycznym.

maska

1. „Maska”

Film z mojego dzieciństwa czyli przełomu lat 80. i 90. Opowieść o nieuleczalnie chorym nastolatku, który pomimo zdeformowanej twarzy próbuje żyć normalnie. W roli matki chłopca wciela się Cher, która okazuje się być lepszą aktorką niż piosenkarką. Fabuła nie jest dosyć skomplikowana: zwyczajne życie (prawie) zwyczajnego  chłopca. Pierwsze miłości, rozczarowania, świadomość nieuniknionego: tego że główny bohater umrze nim doczeka dorosłości. To co czyni ten film niezwykłym i wartym uwagi to jego prosta, realizm i ukazanie problemu śmiertelnej choroby jako czegoś co jest kolejnym „elementem” życia. Tytuł filmu jest nawiązaniem do wyglądu głównej postaci, która pierwotnie też była tłumaczona jako „Maska lwa”.

wielkiepiekno

2. „Wielkie piękno”

Oscar dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego może trochę zniechęcić do zmierzenia z „Wielkim pięknem” jednak niepotrzebnie. Przemijanie w tym przypadku zyskuje inny wymiar. Casanova, który udaje się w podróż sentymentalną i robi bilans swojego dotychczasowego życia. Co utracił? Na pewno młodość, czas i… resztę sami musicie zobaczyć. Historia niebanalna, wymagająca i piękna jak sam tytuł sugeruje.

witajwklubie

3. „Witaj w klubie”

Kolejna filmowa propozycja z katalogu „ambitnych” również doceniona przez Akademię Filmową i to trzykrotnie. Matthew McConaughey wciela się w elektryka która prowadząc dosyć rozrywkowe życie zaczyna chorować na AIDS. Jeśli wydaje wam się, że będzie to kolejna historia o tym,że ludzie w obliczu śmiertelnej choroby się zmieniają to będziecie rozczarowani. Charakter głównej postaci, wola walki, nietuzinkowość i brak pokory to jedyna stała w tym filmie. Dużo ciekawych zwrotów akcji i ukazanie problemu nietolerancji, stereotypowości i zderzenia ze śmiercią w najmniej oczekiwanych warunkach. Zwracam uwagę na mistrzowską kreację drugoplanowej postaci – Jared Leto tutaj również zgarnął moim zdaniem słusznie statuetkę.

zielonamila

4. „Zielona mila”

Czy jest jeszcze ktoś kto nie czytał „Zielonej mili” Kinga? Bardzo rzadko to robię, ale w tym przypadku spokojnie najpierw możesz sięgnąć po film, o ile go jeszcze nie widziałeś. Przemijanie w perspektywie ponoszenia winy za „grzechy” innych. Dobre, mocne kino z plejadą gwiazd: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, Michael Jeter. Ekranizacja jest wierna książce i zawiera wiele wątków ze szczegółowymi elementami życia postaci nie tylko pierwszoplanowych. Okazuje się, że dobro nie zawsze „wygrywa” w oczywisty sposób.

nieopuszczajmnie

5. „Nie opuszczaj mnie”

Pamiętajcie, że w przypadku tego filmu interesuje was amerykańsko-brytjska produkcja z 2010 roku. To jedna z takich historii, po której przez długi, długi czas nie mogłam dojść do siebie. W sumie nie do końca wiedziałam,czy fabuła jest fikcją czy może, gdzieś na świecie takie rzeczy dzieją się naprawdę. Mowa o hodowaniu ludzi na ograny. Tak dobrze słyszysz, ośrodek w którym wychowują się twoje klony, tylko po to by przedłużyć twoje życie. Więcej chyba nie muszę mówić?

nadzycie

6. „Nad życie”

Tym razem polska propozycja. Historia życia naszej polskiej siatkarki „Złotka” Agaty Mróz. Początkowo obawiałam się, że główną rolę powierzono Oldze Bołądź, ale moje obawy okazały się bezpodstawne. Nie od dziś wiadomo, że życie pisze najlepsze scenariusze i cóż jest to przepiękny film o tym, że walczy się do końca, żyje tylko raz do utraty tchu. Po seansie płacze się jak bóbr przez dobrą godzinę.

33scenyzzycia

7. „33 sceny z życia”

Film Małgorzaty Szumowskiej, który w mojej ocenie jest jej najlepszym. Swoista analiza tego, co dzieje się z życiem każdej rodziny po śmierci matki. Myślę, że Freud byłby zachwycony tą ekranizacją. Czy na śmierć bliskiej osoby można się przygotować? Jak przeżyć żałobę, zorganizować stypę i żyć dalej? Reżyserka podejmuje próbę odpowiedzenia na te pytania, jednak okazuje się, że śmierć najbliższej nam osoby wywracała nasze dotychczasowe życie do góry nogami. To film nie dla każdego. Jest trudny, wstrząsający – bezwstydnie obnaża nasze słabości i sekrety.

szkolauczuc

8. „Szkoła uczuć”

Fani komedii romantycznych na pierwszy rzut oka mogliby być zachwyceni „Szkołą uczuć”. Dostajemy tutaj prostą historię, typowe love story. Największy łobuz z ogólniaka zakochuje się i zmienia pod wpływem największego kujona w szkole, do tego córki pastora. Czy warto kochać, jeśli od początku wie się, że nasza miłość ma ściśle określony termin przydatności? Pierwszy raz widziałam ten film w liceum, na lekcji religii… Taką miałam „nowoczesną i postrzeloną” katechetkę. Historia bez happy endu, ale uwielbiam do niej wracać.

pskochamcie

9. „P.S Kocham Cię”

Film powstał na podstawie książki, której nie czytałam bo nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Sięgnęłam po niego kilka lat temu, kiedy rzucił mnie chłopak. Ironia losu, ale chyba chciałam sobie troszeczkę w spokoju popłakać. No i oczywiście udało się, bo mamy tutaj historię wielkiej (wydawałoby się idealnej) miłości młodego małżeństwa. Wszystko byłoby cudowne, gdyby nie nagła śmierć Gerrego. Holly, która znała ukochanego od dziecka, po jego stracie totalnie się załamuje. Czy listy od męża potrafią jej poradzić z żałobą i pozwolą rozpocząć nowe życie?

zanimsiepojawiles

10. „Zanim się pojawiłeś”

Od razu uprzedzam, że jest to film dla osób lubiących estetyczne historie. Nie będzie tutaj zbyt wiele elementów realizmu mimo, że główny bohater jest chory, nie zobaczymy scen ukazujących jego prawdziwego życia z chorobą. Główny bohater miał wszystko: zdrowie, urodę, kasę, piękną i kochającą kobietę u boku do momentu felernego wypadku. Gdy w jednej chwili jesteś jak „Młody Bóg”, a po chwili lądujesz na wózku i nie jesteś w stanie nic zrobić bez pomocy innych, nawet bardziej niż pewne jest to, że będziesz miał depresję, staniesz się oschły, trudny i rozżalony na cały świat. Banał? Być może, ale w tej historii nie chodzi o ukazanie wprost trudów choroby, straconego życia. Okazuje się, że siła miłości nie wystarcza, kiedy straci się zdrowie, swoje dawne życie i możliwość bycia samodzielnym. Dla wszystkich beznadziejnych romantyków jak ja spodoba się na pewno.

„Każdy dzień zbliża nas do śmierci”

To słowa, które wypowiada nastoletnia córka Judyty w filmie „Nigdy w życiu”. Jest w tym coś z jednej strony zabawnego (dla tych, którzy wiedzą co to ironia i sarkazm), coś przerażająco (bo raczej nikt normalny nie śpieszy się do trumny) i w konsekwencji naturalnego (bo jedyne czego możemy być pewnie na tym świecie, to tego że właśnie umrzemy). Dzisiaj mamy bardzo wyjątkowy dzień, kiedy wspominamy pamięć naszych bliskich, którzy zmarli. Bez względu na to czy wierzysz w „drugą stronę tęczowego mostu”, warto raz na jakiś czas zatrzymać się i zadać sobie pytanie: „dlaczego tak pędzę?” i „dokąd zmierza moje życie?”. Powyższe zestawienie to świetna propozycja dla tych, którzy w czasie listopadowego zadumania pragną się wyciszyć, zwolnić, przemyśleć parę spraw i cóż wspomnieć tych, za którymi nieustannie tęsknimy. A Ty jak spędzasz ten wyjątkowy czas?

******

Już? Tak prędko? Co to było?
Coś strwonione? Pierzchło skrycie?
Czy nie młodość swą przeżyło?
Ach, więc to już było… życie?

 • Leopold Staff

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.  

60 komentarzy

 1. Jola (Yolsh) Listopad 1, 2016 at 4:59 pm - Reply

  Chyba jestem niefilmowa. Znam tylko, a może aż, jeden film z Twojej listy.

 2. Aleksandra Bohojło Listopad 1, 2016 at 5:42 pm - Reply

  Nie znam wszystkich, ale te które znam są poruszające. Dzisiaj jednak jest mi smutno. 1 listopada. Aniu, trzymaj się również.

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:51 pm - Reply

   Olu rozumiem cię, na pewno jesteś zamyślona nad bliskimi, którzy odeszli… Niemniej ja 2 listopada mam urodziny i inaczej postrzegam ten okres.

 3. Zaniczka Listopad 1, 2016 at 7:17 pm - Reply

  Niestety widziałam prawie wszystkie 🙂 poza nie opuszczaj mnie – co muszę nadrobić. Zdecydowanie w tym zestawieniu wygrywa wg mnie Maska i Zielona Mila 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:50 pm - Reply

   Klasyki 😀 nie zdziwiłaś mnie tym wyborem. „Nie opuszczaj mnie” ma elementy science fiction, więc jest szansa że będzie się podobał 🙂

 4. Blogierka Listopad 2, 2016 at 1:34 am - Reply

  Uwielbiam filmy które skłaniają do refleksji! Dziękuję za playlistę na jesień, bo znam tylko Zieloną Milę.

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:48 pm - Reply

   No to fajnie, że mogłam zainspirować w pierwszej kolejności polecam „Nie opuszczaj mnie” – oglądałam kilka lat temu, a nadal mam gęsią skórkę na wspomnienie.

 5. Bookworm Listopad 2, 2016 at 8:08 am - Reply

  Z całości też tylko Zieloną Milę oglądałem, ale nie będę rozszerzał listy – jakoś do takich filmów trzeba mieć stosowny nastrój. Za to zachwycałem się „Jak wytresować smoka” – ciepła, mądra opowieść o tym, że nie wszystko jest takie, jak się na pozór wydaje. Plus cudowna animacja smoka „Nocnej Furii” – w 100% przypomina czarnego kota i z gracji ruchów, i z charakteru… Też polecam, choć to zupełnie inna bajka….

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:47 pm - Reply

   A to jest taka bajka 2 w 1, czyli dla dzieci i dorosłych ?:)

 6. Socjopatka Listopad 2, 2016 at 8:50 am - Reply

  Wiele z tych fiilmów znam. „Szkoła uczuć” to jeden z moich ulubionych, do którego często powracam. W zeszłym tygodniu obejrzałam „zanim się pojawiłeś” i dostrzegłam w tych filmach podobieństwo. Wydaje mi się, że do niego również będę wracać. :))

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:46 pm - Reply

   Zdecydowanie! Mi również „Zanim..” się bardzo spodobało – uniwersalne wartości są przekazane w tej historii. A widziałaś „Nie opuszczaj mnie?”

 7. Matka Puchatka Listopad 2, 2016 at 11:46 pm - Reply

  Oglądałam „Maskę” (bardzo dawno temu, jeszcze jako dziecko) i „Zieloną Milę”, którą uwielbiam i w filmowym, i w książkowym wydaniu. Na pewno na takie filmy trzeba mieć nastrój, ale warto, naprawdę warto poświęcić czasem chwilę na obejrzenie i drugie tyle na refleksję.

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:45 pm - Reply

   Mam podobne odczucia, chwila refleksji potrafi też nas pięknie wyciszyć. Czytałaś „Zanim się pojawiłeś”? 🙂

   • Matka Puchatka Listopad 7, 2016 at 11:06 pm - Reply

    Czytałam. Książka mi się podobała, chociaż ni rozłożyła mnie na łopatki. Mimo wszystko była dobra, obyło się bez rozczarowania. Film pewnie gdzieś tam mnie dopadnie, kiedyś, ale parcia nie mam 🙂

    • Nieidealna Anna Listopad 8, 2016 at 2:10 pm - Reply

     Z filmem myślę, będzie podobnie – dobry, uniwersalna historia, jeśli ktoś lubi takie klimaty to będzie do niego wracał 🙂

 8. Sylwia W. Listopad 3, 2016 at 8:06 pm - Reply

  Bardzo fajne zestawienie:) Lubię takie filmy. Kilka z nich oglądałam kilka lat temu i pamiętam, że wywarły na mnie duże wrażenie

 9. Edyta moj-kawalek-podlogi Listopad 4, 2016 at 6:33 pm - Reply

  Świetne zestawienie! Widzę, że mam co oglądać w jesienne wieczory! Sporej części z tych filmów w ogóle nie znałam!

 10. Bookendorfina Izabela Pycio Listopad 5, 2016 at 10:14 am - Reply

  Szkoły uczuć – jeszcze nie miałam okazji obejrzeć, koniecznie muszę to nadrobić. 🙂
  Zielona mila – przyznaję, że wprost uwielbiam. 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:44 pm - Reply

   „Szkoła uczuć” to historia ponadczasowa. Ile razy czytałaś „Zieloną Milę” ? 🙂

 11. Justyna - Suspicious Plum Listopad 5, 2016 at 9:24 pm - Reply

  Uwielbiam „Szkołę uczuć”, zawsze ryczę na tym filmie 😉 Fajnie, że przypomniałaś mi o „Masce”. Pamiętam, że oglądałam ten film jako dziecko i bardzo mnie wzruszył, chociaż trochę się przeraziłam. Muszę KONIECZNIE zobaczyć nr 10 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:43 pm - Reply

   Też uwielbiam „Szkołę uczuć” i „Maska” no cóż nasze dzieciństwo. Na pewno nr 10 ci się spodoba, słyszałaś o książce?

 12. Jacek eM: dizajnuch Listopad 7, 2016 at 1:33 pm - Reply

  Maska i boska Cher… Znaczy wtedy jeszcze była boska 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 7:42 pm - Reply

   To znaczy przed operacjami plastycznymi?

   • Jacek eM: dizajnuch Listopad 7, 2016 at 9:05 pm - Reply

    Oj, nawet chyba ja nie żyję tak długo, żeby ją kojarzyć przed operacjami 🙂

    • Nieidealna Anna Listopad 7, 2016 at 9:50 pm - Reply

     W sumie. 😀 Fakt, za czasów „Maski” jeszcze się nie sypała . 🙂

     • Jacek eM: dizajnuch Listopad 8, 2016 at 2:11 pm

      Kleje i silikony nie były tak ekologiczne, jak dzisiaj 😉

 13. Maya Zann Listopad 11, 2016 at 9:20 am - Reply

  „Nie opuszczaj mnie” polecam również książkę. Film bardzo… chwytliwy.

  • Nieidealna Anna Listopad 11, 2016 at 12:19 pm - Reply

   Bardzo dziękuję nie miałam pojęcia, że książka jest również. Rozumiem, że lepsza?

   • Maya Zann Listopad 11, 2016 at 12:47 pm - Reply

    Książka bardziej działa na wyobraźnię i myślę, że łatwiej w niej uchwycić metaforyczny sens tej opowieści.

 14. Jolanta Flower Listopad 14, 2016 at 10:58 pm - Reply

  Kilka z tych filmów oglądałam.
  Na mojej książkowej półce czekają grzecznie takie tytuły jak „Zanim się pojawiłeś” i „Zielona Mila”. Mam nadzieję, że nie zerwą mojej tradycji, że preferuje książkę niż ekranizacje 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 15, 2016 at 8:13 pm - Reply

   Myślę, że będziesz zadowolona zarówno z lekturki jak i seansu filmowego. Coś polecisz do czytania spoza mego zestawienia ?:)

 15. Ksenia Listopad 15, 2016 at 7:44 am - Reply

  p.s. Kocham Cię mój naj naj! a ja polecam również „Już za Tobą tęsknię”. O przyjaźni, wyborach i śmierci…

  • Nieidealna Anna Listopad 15, 2016 at 8:14 pm - Reply

   I to lubię – bardzo ci dziękuję i na pewno sobie to obejrzę 🙂

 16. Szufladopółka aka Targetowa Październik 16, 2017 at 7:56 pm - Reply

  Również lubię dobierać filmy do aury/okresu/nastroju. Najmocniej działają oczywiście świąteczne, jesienne też jakie tam są na liście, ale powiem, że o przemijaniu nie pomyślałam, a to takie oczywiste 😉 Nie widziałam wszystkich, które wymieniasz, ale „Zielona Mila” jest jednym z mich ulubionych filmów bez względu na to na jakiej liście się znajdzie 😉 No i „PS: I love you”, ryczę jak film długi ;(

  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  • Nieidealna Anna Październik 17, 2017 at 6:14 pm - Reply

   Zuza, a powiedz czy „Zielona Mila” dla ciebie lepsza na ekranie czy jednak an papierze? 🙂

 17. annastranc Październik 16, 2017 at 8:04 pm - Reply

  Najbardziej lubię fantastykę. W związku z tym nie wiem, czy coś Ci polecać. Serial Black Mirror bardzo mi się podobał. Każdy odcinek o czymś innym. Wspólna dla wszystkich przyszłość i konsekwencje różnych wynalazków.
  Z filmów, które podałaś najbardziej podobała mi się ,,Zielona mila,,. Z kolei ,,Nie opuszczaj mnie,, znam z książki. Dobre i bardzo smutne.

  • Nieidealna Anna Październik 17, 2017 at 6:15 pm - Reply

   O czyli jednak nie tylko fantastyka. O wspomnianym serialu słyszę już któryś raz z kolei. Dobra, rzucam temat mężowi, zobaczymy co mi odpowie na to 🙂 I zaraz biorę się za czytanie „Nie opuszczaj mnie”… 🙂

 18. Patrycja | Zielona Małpa Październik 16, 2017 at 8:33 pm - Reply

  Koniecznie muszę powtórzyć sobie „Maskę”. Film oglądałam w dzieciństwie i wywarł na mnie ogromne wrażenie 🙂

 19. Michał Kucharski Październik 31, 2017 at 4:36 am - Reply

  Przy kilku wymienionych filmach nieźle się zryczałem, ale jako facet nie przyznam się przy których ;))

  • Nieidealna Anna Listopad 3, 2017 at 6:27 pm - Reply

   Rozumiem 🙂 Jesteś usprawiedliwiony. Może coś polecisz zatem? 🙂

 20. Bookendorfina Izabela Pycio Październik 31, 2017 at 6:16 am - Reply

  Chętnie skuszę się na film w takim klimacie. 🙂

 21. Aneta Wojtiuk Październik 31, 2017 at 9:25 pm - Reply

  Ostatnie 4 oglądałam kilka razy. Nr 5 nie znam ale dziś lub jutro obejrzę. Brzmi intrygująco!

 22. Agnieszka O Wrzesień 8, 2018 at 5:24 pm - Reply

  Polecam jeszcze „Za wcześnie umierać”

  • Agnieszka O Wrzesień 8, 2018 at 5:47 pm - Reply

   I „Gwiazd naszych wina” -wiedzialam że jeszcze jeden dobry film oglądałam o tej tematyce (książka też świetna). Moim zdaniem udana ekranizacja książki 😉

Leave A Comment