Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych

//Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych

Kiedy Ania poprosiła mnie o wpis gościnny na ten temat z początku zgodziłam się bez wahania, a później przyszło zastanowienie. Są takie sprawy, o których wolimy nie wiedzieć, udajemy że nie istnieją. Spuszczamy na to zasłonę milczenia lub uśmiech zażenowania.

Jedną z tych spraw jest seksualność osób niepełnosprawnych.

O seksie mówi się źle. Mówi się coraz więcej, ale ciągle mówi się nieprawidłowo. Seks jest obecny wszędzie, reklamy, bilbordy, radio, gazety ociekają seksem. W Internecie wiadomym jest, że cycki klikają się najlepiej i wszystko epatuje wyidealizowaną photoshopową wygoloną seksualnością.

Właśnie wyidealizowaną seksualnością i jak ja mam w tym kontekście napisać Ci o seksualności osób niepełnosprawnych. Jak ja mam to napisać żeby zostać zrozumianą?

Zacznę od początku, czyli od momentu kiedy pojawia się w domu dziecko niepełnosprawne. Opieka, pielęgnacja i troska tak bardzo są powiązane z etapem dzieciństwa, że rodzicie często niechcący przegapiają moment kiedy z chłopca robi się mężczyzna, a z dziewczynki kobieta. Wiele z moich koleżanek skarży się na to, że przez długi czas są traktowane jak dziecko i to jako dziecko trzeciej płci. Ubierane w dresy, często z włosami obciętymi na krótko, pozbawione wszelkich atrybutów kobiecości.

Dlaczego? Bo tak wygodniej. Z rehabilitacji na rehabilitację, wygodniej w dresach niż w tiulach. Rodzice w ferworze walki o lepsze jutro dla swojego dziecka zapominają o tym, że dziecko ma płeć. W naszym kraju nadal nie posiadamy instytucji zwanej za granicami kraju jako „asystent osobisty” bądź „opiekun” skutkiem czego sytuacje w których osoba niepełnosprawna jest sama bez opieki i nadzoru rodziny są sporadyczne i szanse na poznanie partnera w swoim środowisku mizerne.  Na szczęście takie podejście spotykane jest coraz rzadziej, ale „trzecia płeć” obowiązuje nadal.

Spójrzcie na publiczne toalety. Jest męska, damska i ta dla niepełnosprawnych.

Faza seksualności zazwyczaj rozbudza się w czasie dojrzewania. Pojawia się fascynacja płcią przeciwną, bądź swoją własną, pojawia się pierwszy dotyk, który już nie jest zwykłym uściśnięciem ręki, pocałunek, przyśpieszone bicie serca. Wszystko to wydarza się zazwyczaj kiedy zostajemy sam na sam z drugą osobą. A co w przypadku kiedy młodzież jest niepełnosprawna? Niestety w Polsce nie ma zwykłych asystentów osobistych, a co dopiero asystentów seksualnych, którzy UCZĄ niepełnosprawnych seksualności.  Kiedy rodzic musi pomagać w wielu czynnościach życia codziennego, kiedy rodzic udaje, że nie widzi, iż córka z dziewczynki przekształciła się w kobietę?

Wygląd ciała jest coraz częściej kryterium oceny jednostki oraz kluczowym elementem kształtującym tożsamość. Obowiązujący ideał piękna nie ma jednak uzasadnienia biologicznego, ale jest społecznie zdefiniowaną formą władzy. Posiadanie ciała zgodnego z obowiązującym ideałem piękna jest podstawą akceptacji społecznej, a wszystkie wizerunki nie spełniające kryteriów są odrzucane.

Melosik, Tożsamość, ciało i władza w kulturze instant, Kraków 2010.

Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych

Zdjęcie: Kola Buchczyk dla projektu „Te sprawy”

Większość z rodziców nie umie rozmawiać o seksualności ze zdrowymi nastolatkami, a co dopiero z niepełnosprawnymi. Zakładają z góry, że jeśli nie będą o tym rozmawiać to dziecko nie domyśli się, że istnieje seks. Rodzice często nie wierzą, że ich potrzebująca 24 godziny na dobę pociecha znajdzie sobie partnera. A skoro nie ma partnera, to nie ma seksualności – nic bardziej mylnego.

Wypieranie seksualności udawanie, że nie istnieje nie prowadzi do niczego dobrego,  gdyż niepełnosprawność nie znaczy aseksualność. Niepełnosprawność nie pozbawia zdolności odczuwania i nie zabiera potrzeb seksualnych. Nadal potrzebujemy bliskości i ciepła drugiej osoby, nadal nasze ciało reaguje na bodźce i potrzebuje zaspokojenia tych potrzeb. Jedno jest pewne, rozmowy o seksualności powinny być przeprowadzane i nieważne, czy Twoje dziecko jest pełno, czy niepełnosprawne. Zamiatanie tej tematyki pod dywan może mieć katastrofalne skutki. Na przykład nieumiejętność wyznaczania granic przez młodego niepełnosprawnego może doprowadzić do wykorzystania seksualnego, do przemocy seksualnej.

W przypadku osób pełnosprawnych intelektualnie, a mających problemy natury fizycznej sprawa wykorzystywania seksualnego dość szybko może ujrzeć światło dzienne i winni zostaną ukarani, to w przypadku osób niepełnosprawnych intelektualnie wykrycie takiego nadużycie tudzież przestępstwa jest bardzo trudne.

Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych

Zdjęcie: Kola Buchczyk dla projektu „Te sprawy”

Ludzkie ciało jest piękne nawet, jeśli ma jakieś skazy lub nie ma np. kończyn. Wenus z Milo mimo braku kończyn jest uważana za symbol kobiecego piękna.

Obejrzyjcie sobie fotografie Michaela Stokes`a i tych zabójczo przystojnych niepełnosprawnych mężczyzn. Poczucie bycia osobą atrakcyjną seksualnie w dużej mierze zależy od samej osoby niepełnosprawnej, czy jest zdolna wyzwolić się spod jarzma trzeciej płci, czy potulnie zgadza się na funkcjonowanie w tej podgrupie. Z mojego życiowego doświadczenia wiem, że facetom jest łatwiej znaleźć kobietę do związku, niż kobiecie mężczyznę. Nie wiem, jakie jest tego podłoże, nie doszukałam się badań na ten temat. Faktem jest, że dla wielu mężczyzn kobieta musi być atrakcyjna fizycznie, dopiero potem zwracają uwagę na charakter, osobowość i takie tam.  Funkcjonują w tak zwanym trójkącie myślowym fura skóra i dupa – najlepiej taka żeby każdy kto spojrzy zazdrościł bez względu na płeć.

Sex niepełnosprawnych zbytnio nie różni się od seksu pełnosprawnych.

Niektóre pozycje trzeba modyfikować, ale nie oszukujmy się, jak wielu pełnosprawnych kocha się np. na stojąco?

Zobaczcie moją ulubiona reklamę społeczną Integracji „Czy naprawdę jesteśmy inni?” notabene nigdy nie wyemitowanej w Telewizji Polskiej:

Seksualność to nie tylko wypięty tyłek (uzyskanie takiego efektu siedząc na wózku może być trudne), ale też spojrzenie, głos i często to co niepokazane. Kiedy nie czujesz się ładna, kobieca, pociągająca trudno wywołać w sobie seks bombę, ale to samo dotyczy Ciebie zdrowy pełnosprawny czytelniku. Kiedy masz gorszy dzień, nieprzespana noc za sobą marzysz tylko o tym żeby odpocząć, a nie być gejzerem seksualności.

Czasami warto zmrużyć oczy, żeby zobaczyć więcej, a Ty jakie masz zdanie na ten temat?

About the Author:

53 komentarze

 1. Bookworm Listopad 8, 2016 at 1:43 pm - Reply

  Bo to wszystko w głowie się zaczyna i ponoć to inteligencja właśnie jest najseksowniejsza.
  Reklama miażdży. Tak, faktycznie w naszej TV to nawet by po godzinie 29. nie poleciała 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 8, 2016 at 1:48 pm - Reply

   Zgadzam się, w ogóle spójrz na estetykę zdjęć, które wybrała Rene. Są piękne, prawda ?:)

 2. Matka Puchatka Listopad 8, 2016 at 2:17 pm - Reply

  Wspaniały, konkretny i szczery tekst. Uwielbiam czytam artykuły Renaty, które zawsze zmuszają mnie do refleksji, ale nie ma w nich zbędnego pierdzielenia… są takie prawdziwe…

  Świetny! Przeczytałam z przyjemnością i z zainteresowaniem 🙂

 3. Noemi.Life Listopad 8, 2016 at 4:58 pm - Reply

  Jak na razie dwóch moich kochanków było niepełnosprawnych fizycznie… Tak się ułożyło, że żadnym nie zostałam na stałe, ale nasze kontakty bardzo uwrażliwiły mnie na problem.
  Dobry tekst, a reklama przeurocza 😀

  • Nieidealna Anna Listopad 9, 2016 at 9:58 am - Reply

   Dziekuje za to intymne wyznanie, Renata potrafi mowic wprost o tym co trudne 🙂

 4. Aleksandra | Wild Rocks Listopad 8, 2016 at 6:43 pm - Reply

  Fanastyczny jest ten film który pokazujesz na samym poczatku. Niby nic wielkiego, para w łóżku, a jednak mówi wszystko.

 5. Katarzyna Grzebyk Listopad 8, 2016 at 7:54 pm - Reply

  Znakomity tekst, który porusza ważną sprawę. Oby przeczytało go jak najwięcej osób!

 6. Monika Dudzik Listopad 8, 2016 at 8:30 pm - Reply

  Rene potrafi skłonić człowieka do myślenia i pochylenia się nad pewnymi sprawami. Moim zdaniem w dzisiejszych czasach seksualność jest utożsamiana z epatowaniem wulgarnością, a nie z naturalnymi potrzebami, jakie tkwią w każdym człowieku – bez względu na to czy jest niepełnosprawny, czy zdrowy. Bezczelnie obdziera się ją z wrażliwości, uczuć i emocji. Wystarczy tylko posłuchać, w jakim kontekście zwykle mówi się o seksie.

  • Zaniczka Listopad 9, 2016 at 7:37 am - Reply

   🙂 dzięki Monia.
   Niestety wielu “normalnych” rzeczy odmawia się niepełnosprawnym ;/

  • Nieidealna Anna Listopad 9, 2016 at 9:56 am - Reply

   Tak Monia seks juz dawno stracil istote I funkcje czyli milosc,bliskosc i wiez z drugim czlowiekiem. Jestem zdania,ze mozna robic wszystko o ile kogos siesie kocha i nam to odpowiada,szkoda ze media serwuja nam seks sprowadzony do zwierzecej kopulacji jako chleb powszedni. Zgadzam sie Rene w tym tekscie poradzila sobie z zachowaniem rownowagi,tak jak o seksualnosci mowic sie powinno.

 7. Ania Ślebioda Listopad 8, 2016 at 9:36 pm - Reply

  Dla mnie osobiście seksualność to przede wszystkim poczucie bycia kobietą czy mężczyzną, z którego wynikają dalsze etapy. Na podstawie doświadczeń własnych (sama jestem niepełnosprawna) i pracy na doktoratem (o kobiecości w niepełnosprawności) stwierdzam, że seksualności (a ściślej rzecz biorąc: seksowi) poświęcono już trochę miejsca, natomiast znacznie ważniejsza (nie twierdzę, że ta pierwsza jest nieważna) sfera uczuciowa jest całkiem zaniedbana. Piszę o tym krótko i być może trochę kontrowersyjnie na moim blogu: http://feministkaducha.blogspot.com/2016/09/lets-talk-about-sex.html

  • Nieidealna Anna Listopad 9, 2016 at 9:53 am - Reply

   Aniu na pewno warto miec ba uwadze,ze seks to rowniez emocje,oczywiscie ma rozne oblicza,ale nie wartosciowalabym co jest istotniejsze potrzeba czy uczucie 🙂 Prosze zedytuj komentarz,tak zrby nie bylo linku. Nie robmy spamu, w disqus masz mozliwosc wstawic adres bloga w swoim profilu do czego serdecznie cie zachecam. 🙂

 8. Milena Listopad 9, 2016 at 12:50 pm - Reply

  Ciekawy tekst, gratuluję podjęcie takiego tematu. Odpowiadając na pytanie skąd łatwiejsze zadanie panów na wózkach w poszukiwaniu drugiej połówki. Wielu psychologów wskazuje na instynkt opiekuńczy kobiet jako odpowiedź na to pytanie 🙂 My po prostu jesteśmy bardziej skłonne do podejmowania opieki nad drugą osobą i tak przyjęło się w naszym społeczeństwie, że to panie podejmują się takiej funkcji. Polecam również tekst o podobnej tematyce na nowym blogu o seksualności osób z niepełnosprawnościami: http://stosunkowosprawni.pl/jak-mieso-staje-sie-cialem/

  • Nieidealna Anna Listopad 9, 2016 at 7:17 pm - Reply

   Milno dziękuję za głos w sprawie, ale proszę zedytuj link tak, żeby nie robić spamu 🙂 w Disqusie masz miejsce na zamieszczenie adresu strony do czego gorąco cię zachęcam. 🙂 Co do opieki nad partnerem, być może tendencja jest taka, że faktycznie kobiety częściej są skłonne, ale osobiście uważam, że to indywidualna kwestia – cechy charakteru, empatia to składowe które odgrywają tutaj rolę 🙂

   • Milena Listopad 13, 2016 at 3:59 pm - Reply

    Absolutnie zgadzam się. Są mężczyźni, którzy potrafią być bardzo troskliwymi i opiekuńczymi partnerami dla swoich kobiet z niepełnosprawnością. Oby jak najwięcej było takich przypadków 🙂

    • Nieidealna Anna Listopad 13, 2016 at 9:29 pm - Reply

     Popieram 🙂 ja w ogole lubie mezczyzn lagodnych jak moj maz.:-)

 9. Avatea Listopad 9, 2016 at 10:13 pm - Reply

  Seks zaczyna się w głowie… Ciało jest tylko dodatkiem.

  • Nieidealna Anna Listopad 11, 2016 at 12:37 pm - Reply

   To prawda, choć właściwie jedno z drugim jest połączone niewidzialną nicią 🙂

 10. Teresa M. Ebis Listopad 10, 2016 at 1:14 pm - Reply

  Gdzieś, w pogoni za idealnością, nieskazitelnością, zatraciliśmy umiejętność postrzegania prawdziwego piękna.
  Czy osoba niepełnosprawna posiada inne uczucia i emocje? Nie. Jeszcze raz powtórzę – ciało to tylko naczynie 🙂
  Piękny tekst, Renia 🙂

  • Nieidealna Anna Listopad 11, 2016 at 12:39 pm - Reply

   Zgadzam się Tereso z tym pięknym określeniem “naczynie”. Niemniej tabloidyzacja seksu przynosi nam wiele złego. Codziennie jesteśmy bombardowani fałszywym obliczem seksu. Pytanie tylko co z tym zrobić?

   • Teresa M. Ebis Listopad 12, 2016 at 7:25 pm - Reply

    Spokojnie poczekać 🙂
    Świadomość ludzi ostatnimi czasy bardzo szybko się zmienia 🙂

 11. klubautora-itkgraf Listopad 11, 2016 at 12:24 pm - Reply

  Reklama na końcu zajebista 🙂 tekst świetny, porusza temat ważny i tak bardzo chowany pod dywan. Brawo Wy!

  • Nieidealna Anna Listopad 11, 2016 at 12:37 pm - Reply

   Bardzo nam miło – Pomysł był mój, wykonanie Rene, więc właściwie jej należą się aury. A ty jakie masz zdanie na temat edukacji seksualnej? Brakuje wg Ciebie dostępności do tematu, czy obecny poziom jest zadowalający tak w ogóle?

 12. Mr. Kaffeino Listopad 12, 2016 at 9:47 pm - Reply

  zmruż oczy a dojrzysz więcej – trafione w sedno.

  • Nieidealna Anna Listopad 13, 2016 at 12:38 pm - Reply

   Gra słów, ale chyba ściągnęłam cię myślami, bo wczoraj myślałam o tobie – dużo migasz mi w social mediach i to nieuniknione 🙂

   • Mr. Kaffeino Listopad 13, 2016 at 4:42 pm - Reply

    Wiele osób chciałoby wiedzieć ale nie zapyta z obawy aby nie urazić a jeszcze mniej osób o tym pisze.

    • Nieidealna Anna Listopad 13, 2016 at 9:28 pm - Reply

     Prawda,ale warto wkladac kij w mrowisko…

    • Zaniczka Listopad 14, 2016 at 12:55 pm - Reply

     A jeszcze mniej spróbuje, chociażby bardzo chciało 🙂

 13. Dola Listopad 13, 2016 at 11:03 am - Reply

  Nigdy nawet przez myśli mi nie przeszło, że niepełnosprawni są inni, dlatego też naturalną rzeczą jest dla mnie to, że niepełnosprawni uprawiają seks jak każdy, ale są ludzie, którzy zamykają ich w jakiś dziwnych ramach, Tworzą problemy tam gdzie ich nie ma, świetny tekst! Uwielbiam takie uświadamianie.

  • Nieidealna Anna Listopad 13, 2016 at 12:39 pm - Reply

   To co piszesz jest dla mnie również czymś oczywistym, niestety okazuje się, że w naszym społeczeństwie nadal nie. Ale warto mówić wprost, zawsze 🙂

 14. Herbalicja Listopad 14, 2016 at 9:11 pm - Reply

  Ważny tekst, faktycznie istnieje coś takiego jak “trzecia płeć” teraz jak się nad tym zastanowiłam.

  • Nieidealna Anna Listopad 14, 2016 at 9:45 pm - Reply

   Ważne i mam nadzieje,ze trafi choć do garstki. Moim zdaniem to duże nadużycie i zaniedbanie ze strony opiekunów osób niepełnosprawnych kiedy traktuje się ich a seksualnie,ignorując naturalne potrzeby każdego człowieka.

   • Herbalicja Listopad 14, 2016 at 10:00 pm - Reply

    Pewnie tak, z drugiej strony (a czytając ten tekst miałam przed oczami kilka osób które znam) i tak podziwiam opiekunów tych osób niepełnosprawnych bo i tak robią pracę tytaniczną. Jakoś ciężko jest mi teraz się odwrócić i powiedzieć że “jeszcze to powinieneś robić”. Chociaż oczywiście rozumiem Twój punkt widzenia i się z nim zgadzam – po prostu nie wszystko jest takie czarno-białe.

    • Nieidealna Anna Listopad 14, 2016 at 10:11 pm - Reply

     No jasne to szarości powodują że świat jest znosny,ale wiesz ja zgadzam się z Renata,autorka wpisu która jest niepełnosprawna. Myślę, że często rodzice osób niepełnosprawnych ubierają dzieci na 3 płeć, bo im tak wygodniej..

 15. Jolanta Flower Listopad 14, 2016 at 11:08 pm - Reply

  Tak jak sądziłam niepełnosprawność nie utrudnia życia seksualnego w żaden sposób.

  • Nieidealna Anna Listopad 15, 2016 at 8:06 pm - Reply

   Miejmy nadzieję, ze tak to w większości przypadków wygląda 🙂

 16. wyszydelkowana.pl Listopad 17, 2016 at 3:25 pm - Reply

  Kurczę, faktycznie tak jest, że niepełnosprawnemu mężczyźnie łatwiej znaleźć kobietę, a z moich obserwacji wynika, że mają nieraz bardzo atrakcyjne i młodsze partnerki. Ja się co prawda do takich nie zaliczam, ale z jakiegoś powodu mój naprawdę przystojny mężczyzna chce ze mną być 😉

  • Nieidealna Anna Listopad 18, 2016 at 1:08 pm - Reply

   Kochana widzę na fotografii piękną kobietę 🙂 A poza urodą na pewno jesteś ciekawą osobą stąd i przystojnego kochającego męża masz (zupełnie jak i ja ) 🙂

  • Nieidealna Anna Styczeń 17, 2017 at 7:37 pm - Reply

   Wojtek wszystko fajnie, ale proszę usuń link z komentarza – nie smapujemy – i tak odwiedzam każdą osobę, która zostawia po sobie ślad 🙂

 17. […]  Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych […]

 18. Weronika Dębowska Luty 19, 2017 at 8:10 am - Reply

  Cudowny tekst. Pani Renato, gratuluję odwagi i pióra. Oby więcej osób – tak jak Pani – uświadamiało społeczeństwu, jak wygląda życie ludzi w różny sposób niepełnosprawnych- przecież wszyscy mamy prawo do szczęścia! Pozdrawiam ciepło!

 19. czego pragną kobiety Wrzesień 29, 2018 at 7:01 pm - Reply

  […] Zmruż oczy – seksualność niepełnosprawnych […]

 20. Magdalena Borowiec Listopad 16, 2018 at 7:08 pm - Reply

  Bardzo dobrze, że poruszyłaś ten temat. Wielu jest jeszcze ludzi, których krępuje sama niepełnosprawność, nie wiem z czego to wynika, ale widziałam jak ludzie reagują na osoby niepełnosprawne w miejscach publicznych (zanim dorobiłam się samochodu, jeździłam do pracy komunikacją miejską, autobusem, którym osoby niepełnosprawne umysłowo dojeżdzały na warsztaty z terapii zajęciowej). Nie było pobłażliwych uśmiechów, czy życzliwych spojrzeń, ba, nie było żadnych spojrzeń, ludzie udawali, że Oni nie istnieją. Więc dlaczego seksualność miałaby mieć znaczenie? Ano ma i to kluczowe, zeby takiej osobie ktoś podły nie wyrządził krzywdy właśnie.

  • Nieidealnaanna Listopad 18, 2018 at 3:02 pm - Reply

   Magdalena masz rację. To jest smutne, ale jak bardzo prawdziwe. Przed nami jako społeczeństwem jeszcze bardzo długa droga do jakiejkolwiek edukacji z zakresu obcowania z osobami niepelnosprawnymi w przestrzeni publicznej , w naszej codzienności. Blog Renaty jest wspanialym i wartościowym miejscem. Ona z wasnej perspektywy pozwala nie tylko zrozumieć problemy osób niepelnosprawnych, ale również edukuje nas z zakresu tego jak się odnaleźć w relacji z drugim człowiekiem 🙂

Leave A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.