Zaduszki vs. Halloween

//Zaduszki vs. Halloween

Spór o to czy w Polsce obchodzić Halloween, czy też Zaduszki trwa od kilku lat w najlepsze. Z imprezami tematycznymi jest tak, że jak zrobisz jedną i będzie udana to nie możesz przestać myśleć o kolejnych, które chcesz zorganizować. Zaczęło się od urodzin Ukochanego w stylu gangsta party. Później przyszła kolej na listopadową odsłonę mojego ćwierćwiecza. Fotorelacja z mojej imprezy mocno się opóźniła, ale w końcu zebrałam się w sobie i przedstawiam efekty Halloween party. Tak dwa lata temu bawiła się nieidealna nie będąca jeszcze mamą, anie żoną.

DSC_0006.JPG

Grunt to przebranie

Podstawowym elementem moich urodzin było przebranie każdego z gości. Reguła była taka, żeby było trochę mrocznie, zabawnie i oryginalnie. Tak też w czasie imprezy gościłam Rodzinę Adamsów, Wampirzycę, Śmierć, Zombie, Zakonnicę z Rabinem. Gospodarze tym razem wcielili się w parę z piekła rodem… Trzeba przyznać, że tak wystylizowane towarzystwo zapowiadało doskonałą zabawę.

DSC_4450.JPGDSC_4605.JPG

Organizując Halloween po polsku, skorzystałam z mojej urodzinowej daty (2 listopada to Dzień Zaduszny) i wyprawiłam imprezę inspirowaną polską i amerykańską wersją święta zmarłych. Żeby oddać klimat mroczności, cmentarza i strachu zaopatrzyłam się w niezbędne elementy dekorujące mieszkanie.

DSC_0008.JPG

Czym przystroić mieszkanie?

Lista rzeczy, które wykorzystałam w czasie swoich urodzin:

– stół przykryłam czarnym obrusem  w czaszki,

– zamiast świeczek użyłam zniczy (nadawały cmentarnego klimatu),

– postawiłam na zastawę jednokrotnego użytku – talerze i kubki z mrocznymi rysunkami idealnie pasowały do całości (doskonałe rozwiązanie, gdyż na drugi dzień nie masz sterty w zlewie do zmywania),

– serwetki z wampirem również nawiązywały do mrocznego klimatu

– plastikowe robaki, węże i owady przykleiłam na lustro, wrzuciłam do jedzenia oraz przymocowałam do zasłon (co dało efekt obrzydliwości),

– na szafkach zostały rozstawione repliki nagrobków, ze szczurami i ludzkim szkieletem (ciarki na ciele gości murowane),

– wesołym i tradycyjnym elementem Halloween była wycięta dynia (imprezowicze byli nią zachwyceni),

– efektowna okazała się pajęczyna i pająki zamontowane na oknie,

– dla lepszego wrażenia udekorowałam mieszkanie girlandą z zakrwawionych narzędzi i małych napompowanych dyń

– sprawdzonym pomysłem na oznaczenie miejsce gości przy stole okazały się zaproszenia zapakowane w pamiątkowe koperty.

DSC_0015.JPGIMGP0184.JPGIMGP0183.JPGIMGP0188.JPGDSC_0024.JPG

Inne atrakcje

By impreza nie była nudna, warto przygotować swoim „przebierańcom” dodatkowe atrakcje. Już wcześniej zapowiedziałam mojej ekipie, że najlepsze przebranie zostanie docenione i nagrodzone. W naszym konkursie wampirzyca zgarnęła statuetkę na najlepsze kobiece przebranie. Natomiast eliksir prawdy został wręczony Śmierci, który powalił swoją stylizacją na kolana męska część uczestników Halloween.

 DSC_0089.JPGDSC_4675.JPGDSC_4565.JPG

Kto zabił?

Gwoździem programu okazała się gra w „Kto zabił?”, polegająca na wytypowaniu spośród gości owego mordercy. Jest to zabawa inspirowana książkami Agaty Christie. Na potrzeby zabawy została wymyślona przeze mnie historia morderstwa, w którą zostali zaangażowani wszyscy uczestnicy imprezy. Każdy z nich dostał wcześniej przygotowaną „rolę” oraz instrukcje jak ma postępować. Do tego zostały zgromadzone „dowody morderstwa” prezentowane kolejno przy każdej kolejne rundzie. Z każdą minutą w grze zostaje podanych więcej informacji, pojawiają się nowe poszlaki, rozmaite okoliczności, w których wskazanie winnego staje się coraz trudniejsze… Gorąco polecam tę formę zabawy. W naszym przypadku rozwikłanie zagadki zajęło dobre bite dwie godziny.

 DSC_0029.JPG

Sprawdzony przepis na udaną zabawę?

Przede wszystkim odpowiednie grono znajomych. Jeśli impreza przebierana, to tylko z takimi ludźmi którzy mają poczucie humoru, dystans do świata i podołają wyzwaniu. Do tego dużo alkoholu, ale jeszcze więcej jedzenia. Moim przypadku typowa polska gościnność, oraz proste nieskomplikowane potrawy zdały egzamin. Tak też kotlety, bigos, pieczone zmienniki i talerze mięsa z serami nadały się wyśmienicie. Zamiast tortu poprosiłam teściową o pyszny sernik (zamiast świeczek użyliśmy podpalaczy) tym sposobem wszyscy byli zadowoleni. Ciekawym elementem okazał się poncz z pływającymi „gałkami ocznymi” oraz przekąski z zawartością „plastikowych robaków” łudzącą przypominające prawdziwe…

 DSC_0007.JPGDSC_0019.JPGDSC_0123.JPG

W związku z tym, że postanowiłam Halloween potraktować z przymrużeniem oka poprosiłam przyjaciółkę o przygotowanie oprawy muzycznej. Taneczne hity przypadły „cmentarnym” gościom wspaniale do gustu. Dużo zabawy i śmiechu przyniosły sesje fotograficzne upamiętniające wyjątkowe przebrania uczestników mojego ćwierćwiecza.

 DSC_4443.JPGDSC_4483.JPGDSC_4484.JPG

Garść inspiracji

Inne ciekawe pomysły na urozmaicenia Halloween party, które ze względu ograniczeń czasowych nie udało mi się zrealizować to konkurs na najszybsze zjedzenia jabłka wiszącego na sznurku (jest to tradycyjna amerykańska rozrywka, która podobno dostarcza wiele śmiechu). Fajną rozrywką jest również ukrycie „skarbu” w mieszkaniu i zleceniu dwóm drużynom odnalezienia go w jak najszybszym czasie. Do tej zabawy należy stworzyć indywidualne wskazówki dla obu drużyn (im bardziej zaskakujące tym lepiej oczywiście). Jeśli dysponujecie w domu szarym papierem i markerami, można również urządzić konkurs na najbardziej efektowną pozycję zwłok, naturalnie odrysowaną na papierze. Najważniejsze jest to być twoje Halloween było ukierunkowane na twoich gości.

 DSCF2772.JPGDSC_0097.JPGIMGP0205.JPG

Plusy Halloween party to przede wszystkim wyjątkowe wspomnienia, masa śmiechu i ogromna kolekcja doskonałych zdjęć! Wbrew pozorom impreza nie musi być droga. Poza tym impreza w stylu Halloween może być również pretekstem do Sylwestra lub stać się coroczna tradycją twoich przyjaciół, którzy zapewne z roku na rok zaskoczą cię coraz bardziej swoją kreatywnością w doborze strojów…

 DSC_0092.JPG**********************

„Nie demonizowałbym Halloween. Byłem w Ameryce i nie widziałem, żeby niosło jakieś spustoszenia moralne. Zamiast dniem Halloween straszyć, należy uświadamiać, że katolicy powinni skupić się jednak przede wszystkim na przeżywaniu dnia Wszystkich Świętych i dnia zadusznego. Jeśli będą o tym pamiętać, to świeczka w dyni nie zaszkodzi.”

 Jacek Prusak  „Nasz Dziennik” zwalcza dynie

By | 2018-02-17T15:43:15+00:00 Październik 29th, 2015|Categories: KULTURA|Tags: , , , , , , , , , , , , , |43 komentarze

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.