MAMA I DZIECKO

TOP 5 prezentów dla dzieci rozwijających mowę, czytanie i umysł najmłodszych

  • TOP 5 prezentów dla dzieci rozwijających mowę, czytanie i umysł najmłodszych

Okres świąteczny to idealny moment, aby obdarować milusińskich prezentami. W natłoku produktów, bardzo łatwo się pogubić. Wręczając prezent dziecku, warto pomyśleć nie tylko o chwilowym zachwycie, ale również o jego rozwoju. Jak to zrobić? Najlepiej poszukać prezentu, który będzie wspierał rozwój małego człowieka, oczywiście poprzez zabawę. Gry i książki to idealny wybór z kilku powodów. Wręczając dzieciom te rzeczy, poza prezentem ofiarujesz im również swoją uwagę. Czas spędzony z dzieckiem na wspólnej zabawie, jest przecież najcenniejszy. W dzisiejszym zestawieniu znajdziesz 5 hitów, które mają za zadanie rozwijać czytanie ze zrozumieniem, ćwiczyć mowę i rozwijać umysł najmłodszych.

Gry logopedyczne od pierwszych miesięcy życia

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że gry logopedyczne, to świetny pomysł na wspólnie spędzony czas nawet z niemowlakiem. Wiem, że możesz być zaskoczony, bo niedawna sama o tym, nie wiedziałam. Jednak na rynku można znaleźć np. grę Moje pierwsze słowa, która jest dedykowana od 6 miesiąca życia do 3 roku życia. Książka ma być zachęto do aktywizowania dziecka w kierunku rozwoju mowy. Kolorowe obrazki i wskazówki dla rodzica znaczenie przyśpieszają rozwój mowy u maluchów.

Gry edukacyjne, to również zabawa

Gry edukacyjne to taki rodzaj prezentów, który posłuży naszym dzieciom nieco dłużej. Z doświadczenia wiem, że wszelkiego rodzaju gry, w których udział bierze dziecko i dorosły zajmują dziecko nieco dłużej. Moja starsza córka to żywy dowód na to, że nauka poprawnej mowy, może być świetną zabawą. Tutaj polecam Karty Buźki. Na talii kart znajdziemy rysunek z daną „miną”/ układem mimiki a z drugiej strony opis czynności. Takie ćwiczenie min przed lustrem to kupa śmiechu, a co najważniejsze świetny trening aparatu mowy. Okazuje się, że logopedia w takim przypadku działa samoistnie.

Jak rozwijać słuchanie ze zrozumieniem?

Słuchanie i czytanie ze zrozumieniem to kluczowe umiejętności, które warto rozwijać u dzieci od samego początku. Wielokrotnie wam wspominałam, że moim córkom czytałam, a nawet śpiewałam już w brzuchu. Moje córki mają zadatki na wyrośniecie na mole książkowe jak ich rodzice. “Rymowanki-kolorowanki z Basią i Jasiem” wpierają umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Dziecko ma za zadanie wysłuchać wiersz, omówić go, a na koniec pokolorować. Naukowcy odkryli, że angażowanie obydwu półkul mózgu jednocześnie, przynosi lepsze skutki w rozwoju. Dlatego takie zabawy, znacznie lepiej aktywizują rozwój dziecka niż np. tradycyjne kolorowanki.

Inne rozwijające prezenty dla najmłodszych

Inne ciekawe ćwiczenia logopedyczne oferowane przez Eduksiegarnia.pl  rozwijają pamięć słuchową i kształcą uwagę to śpiewanki i gry logiczne. Do moich ulubionych należy Śpiewasz ty i śpiewam ja! Specjalnie skomponowane i przygotowane utwory muzyczne wspierają rozwój pamięci, słuchu oraz mowy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Moje córki, są fankami takich zabawach. A co ze mną? Mimo tego, że nie potrafię śpiewać, nie mam wyjścia i śpiewamy razem. Mam nadzieję, że za kilka lat ta forma zabawy mocno zaowocuje. W całym tym zestawieniu, numerem jeden jest gra logopedyczna „Opowiem ci mamo”. W zestawie mamy 40 kart, z których dowolnie układamy logiczną historyjkę. Dziecko wybiera 4 obrazki, które układa w historię. Następnie musi opowiedzieć, co dzieje się na ilustracjach. To nie tylko doskonały trening mowy, ale również świetny sposób na rozbudzenie kreatywności i wyobraźni dziecka. Gra dedykowana jest powyżej 3 roku, wiec póki co z Zuzą ćwiczymy, proste układy po 2 lub, 3 karty. Kompletując upominki dla dzieci warto uwzględnić wartościowe prezenty, które poza funkcją rozrywkową będą stymulowały rozwój naszego dziecka. Wpis powstał we współpracy z EDU księgarnia. Znajdziesz tu szeroki wybór książek, gier i zabaw logopedycznych. Kompletując upominki dla dzieci warto uwzględnić wartościowe prezenty, które poza funkcją rozrywkową będą stymulowały rozwój naszego dziecka.

20 KOMENTARZY

  1. Super 🙂 Dobrze, ze tu trafiłam. Ja cały czas działam w temacie rozwoju intelektualnego maluszka i wczesnej stymulacji jego mózgu. Przedstawione prezenty przydadzą się jak znalazł. Szkoda, że nie ma odpowiedników również w języku angielskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.