Tajemniczy ogród, czyli jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

//Tajemniczy ogród, czyli jak zabezpieczyć rośliny przed zimą

Ogrody same w sobie nie pociągają mnie specjalnie, ale tajemnica którą skrywają już bardziej. Pamiętam, jak pierwszy raz w życiu dostałam od mamy książkę „Tajemniczy ogród”. Nie ukrywam, że od tamtej pory posiadanie własnego „tajemniczego” miejsca jest moim niespełnionym marzeniem…

 

tajemniczy_ogrod

Zima coraz bliżej

 

Za oknami pierwszy śnieg. Zima po prostu czai się na horyzoncie. Znacie moją przewrotną naturę, dlatego dzisiaj dostajecie w prezencie trochę lata. Póki co ogród, który mamy, a właściwie współdzielimy z naszymi sąsiadami nie jest nasz. Co prawda ptaszki ćwierkają, że w przyszłym roku jak się ze wszystkim uwiniemy będziemy na upragnionym „swoim”, koniecznie z ogrodem. Nie mam ręki do kwiatków doniczkowych, do roślinek sadzenia, ale taki ogród z tujami, plączącymi się winoroślami i kwiatami to jednak bym chciała kiedyś mieć. Nie mogę przestać myśleć o ogrodach, które pojawiają się w literaturze. Tak bardzo utkwiły mi w pamięci opisywane ogrody, że czasem wydaje mi się, iż w mojej wyobraźni jest więcej zakodowanych ogrodów z książek, niż te które widziałam na własne oczy.

 

wlokcina

Ulotne chwile

 

Ogrody mają to do siebie, że są doskonałym miejscem na sesję zdjęciową. W kilka chwil można wyczarować po prostu inny świat, bajkę. Nasza sesją z niespełna półroczną Zuzą (kiedy to minęło) przypomina mi trochę klimat rodem z „Alicji w Krainie Czarów”. Pamiętam jak Zuzka w ogóle nie miała nastroju do zdjęć, a ja się wymalowałam, wyszykowałam i staraliśmy się z mężem ją jakoś rozbawić. Z jakim skutkiem? Sami oceńcie oglądając zdjęcia. W tajemnicy wam powiem, że mimo wszystko uwielbiam te kadry. „Nasz” ogród mimo wszystko podołał, mamy cudowną pamiątkę.

 

sesja_ogrod

Ogrodowe geny?

 

Moja mama miała świetną rękę do roślin. Moja babcia również, ba nawet mój ojciec, tylko nie ja. Obecnie największą ekspertką w dziedzinie ogrodu i ogródka jest moja bratowa, która na tarasie wyczarowała sobie swoją „małą szklarnię”. Muszę wam przyznać, że z ogromną satysfakcją podglądałam jak rozwija się jej „ogród”. Czego ona tam nie ma! Zioła, kwiaty, nawet jakieś warzywka! Wygląda to bardzo klimatycznie, apetycznie i z jakąś taką nutą artystyczności. Myślę, że to magia rąk mojego brata, który w końcu tą artystyczną duszą jest i w urządzaniu „ogródka” na balkonie uczestniczył całym sobą. A wracając do mnie – póki co mam dwa koty, które skutecznie wybijają mi z głowy wszelkie roślinne hobby, po prostu zjadają wszystko co „żywe” pojawi się w domu. Począwszy od ciętych kwiatów od męża, na sałacie do kanapek kończąc…

 

ogrodowe

Kto pyta nie błądzi

 

Ale my tu gadu gadu o ogrodach, a zima naprawdę się czai i straszy. No bo co niby robić z tymi wszystkimi pięknymi roślinami, które przez sezon letni się pielęgnuje, dopatruje, pieści? Co zrobić, aby ten kawał czasu, nasza energia i włożone serce nie poszło na marne? Intuicja mi podpowiadała, że na pewno jest jakiś sposób by zabezpieczyć rośliny w ogrodzie zimą.

 

ochrona_kapturowa

Ochrona roślin w ogrodzie przed zimą

 

Pewnego razu podpatrywałam z dużym niedowierzaniem jak dzieci naszych właścicieli z dużym zaangażowaniem pomagają mamie w ogrodzie. Okazało się, że zabezpieczają rośliny przed zimnem, tak aby w czasie zimy były skutecznie chronione i przetrwały do wiosny. Sąsiadka wyjaśniła mi, że to czego używa do ochrony roślin to anchor  agrowłóknina.

 

anchor_wlokcina

W pierwszej chwili pomyślałam, że nic mi to nie mówi i poprosiłam o szersze wyjaśnienia. Nic już nie zrobię, że tak mam, z uporem maniaka odkrywam nowe dla mnie dziedziny, ciesząc się przy tym jak dziecko. Okazało się, anchor agrowłóknina okryciowa to takie zabawne kapturki, które umożliwiają roślinom w ogrodzie spokojnie „przezimować”. Zagadka została rozwiązana. Dzieci sąsiadów z ogromnym zapałem pomagały mamie z bardzo prostej przyczyny. Na stosowanych okryciach roślin, które dają wrażenie kapturków rysowały różne śmieszne minki. Z daleka nie dostrzegłam tego co tam się dzieje, ale od teraz w ogrodzie mamy pełno „zabawnych kapturków” które się do nas uśmiechają. Muszę przyznać, że wspomniana mama trójki dzieci, niesamowicie mi imponuje swoją kreatywnością. Łączenie prac ogrodowych, które umówmy się: do najlżejszych i najłatwiejszych nie należą, w tym przypadku okazały się pretekstem do wspólnie spędzonego czasu z zabawą.

 

anchor

Ogród pełen inspiracji

 

Też tak macie, że czasem przypadkowe spotkanie, czy też rozmowa pobudzają w was kreatywność? Osobiście jako miłośniczka street artu i wszelkich jego przejawów pomyślałam, że zabezpieczenia kapturkowe roślin ogrodowych przed zimnem są genialną płaszczyzną dla artystów. Fakt, że zabezpieczone rośliny można dodatkowo „ozdobić” tak przypadł mi do gustu, że nie mogę przestać wędrować po ogrodzie mojej wyobraźni. Gdyby większość osób posiadających ogrody, w ten sposób „ozdabiała” zabezpieczone rośliny można by uzyskać namacalnie wręcz efekt bajkowego światu, rodem z „Alicji w Krainie Czarów”.

 

anchor2

Tajemniczy ogród, ogród w którym możesz odetchnąć, zapomnieć i zatracić się w swoich marzeniach. Powiedz mi drogi czytelniku, czy tak jak ja masz jakieś swoje dziecięce marzenie, które chciałbyś teraz spełnić? W moim przypadku zwykła rozmowa o ochronie roślin zimą spowodowała lawinę myśli. Myśli, które doprowadziły mnie do punktu, w którym wiem, że nowe miejsce do mieszkania musi mieć ogród, tajemniczy, taki ze snów, w którym zawsze będzie mój azyl pozwalający się ukryć przed całym światem .

 

ochrona_roslin

*****

Wszystko było takie śliczne, że radość zaczęła łagodzić jej gniew i zły humor.

Nie myślała, że wuj aż tak o niej pamięta, i jej małe, zatwardziałe serduszko uczuło wdzięczność.

  • „Tajemniczy ogród” rozdział 16

 

 

By | 2016-11-29T23:13:50+00:00 Listopad 28th, 2016|Categories: LIFESTYLE|Tags: , , , |22 komentarze

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.