Przedświąteczny szał… w pogoni za szczęściem

//Przedświąteczny szał… w pogoni za szczęściem

Święta już za rogiem. Śniegu brak. Czasu brak. Pieniędzy coraz mniej. W pracy nie odpuszczają. Na uczelni zaliczenia. W domu zaległe pranie, nieumyte okna, choinka zalega w piwnicy… Co roku ten sam przedświąteczny szał. Dla kilku dni przy suto zastawionym stole tracimy głowę. I po co? I na co? Czy święta nie powinny być pretekstem do spędzenia czasu z rodziną? Czy trzy dni wolnego to niewystarczający powód by odwiedzić przyjaciół i posiedzieć z butelką wina do rana?

Okazuje się, że nie. Świąteczna atmosfera to już dawno nie kolędy, nie szopka ze zwierzętami na rynku, nie pakowanie prezentów, nie choinka i nawet nie Święty Mikołaj. Atmosfera Bożego Narodzenia od dawna przypomina wyścig z czasem. Czy zdążę wyprać firanki? Czy na pewno zrobiłam wszystkie zakupy? Kto w tym roku ubierze choinkę? Co kupić babci Zosi? Robimy karpia, czy śledzie? Czy starczy jedzenia? A może jeszcze jakieś słodycze? Czy wszyscy się pomieszczą? I wiele, wiele innych stresujących pytań zaprząta nam głowę.

Pod względem świątecznego szału całkowicie odcinam się od wszelkich, przedziwnych starań zorganizowania „idealnych” świąt. Moje wymarzone Boże Narodzenie to czas spokoju i odpoczynku. Właśnie w tym okresie pragnę się wyciszyć i zwolnić. Idealna Wigilia to taka, w której spożywa się elegancką kolację w gronie najbliższych. Taką, na której wszyscy wyglądają „odświętnie”, stół nie jest przesadnie zastawiony, popija się wino, opowiada rodzinne historie i oczywiście śpiewa kolędy. Później obowiązkowo pasterka, powrót do cieplutkiego łóżeczka i spokojny sen.

Pierwszy dzień świąt powinien przebiegać równie spokojnie. Fajnie byłoby móc się w końcu wyspać, bez wyrzutów sumienia, że nie stawiłam się na wczesnym, porannym rodzinnym śniadaniu. Wojskowa musztra do szybkiego zrywania się z łóżka i „świętowania” od rana mnie po prostu zniechęca do dalszego biesiadowania. Fajnie byłoby na spokojnie się wyszykować, zjeść coś lekkiego, obejrzeć całą rodziną „Kevina” popijając kawę i przegryzając makowiec rozkoszować się tą chwilą… Dopiero po południu, po wcześniej odbytym spacerze rozważyłabym dalsze odwiedziny najbliższych. Cudownie byłoby zjeść obiad w gronie rodziny, a wieczorową porą „świętować” ze znajomymi w atmosferze rozluźnienia, w otoczeniu dowcipów, rozmów i alkoholu. Ostatni dzień świat powinien być najbardziej leniwy, żeby móc celebrować wspólnie spędzone chwile w ulubionym towarzystwie. Doskonałym pomysłem była by wspólna wyprawa do parku lub kina w celu dogłębnego zrelaksowania się. Trzydniowe przesiadywanie przy stole i pałaszowanie jedzenia mnie osobiście wykańcza. Dlatego wyjdźmy z domu, przejdźmy się, odetchnijmy…

W świąteczny nastrój wprawia mnie wcześniejsze pakowanie prezentów. Najbardziej lubię ozdabiać małe podarki, tak żeby wyróżniały się pod choinką. Ubieranie drzewka świątecznego ma sens tylko wtedy, gdy robi się to z osobami które kochasz (w moim przypadku kocia asysta znacznie przedłuża czas tych czynności). Gotowanie specjalnych smakołyków również dodaje klimatu temu zimowemu wydarzeniu. Unoszący się zapach cynamonu i goździków totalnie podkręca świąteczną aurę. Do tego wszystkiego wszelkie świąteczne gadżety: skarpety na prezenty, czekoladowe Mikołaje, bombki, lampeczki i śnieg tworzą aurę, w której każdy znów czuje się jak dziecko. Świąteczny czar odczuwa się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ma się na to czas. Pośpiech zabija „ducha świat” nawet w najpiękniej wysprzątanych domach. Czasem naprawdę warto zrezygnować z przygotowania kilku potraw na rzecz posiedzenia z kubkiem gorącej czekolady i posłuchaniu świątecznych płyt.

Wyszukane i drogie prezenty, które rujnują nasz domowy budżet warto zastąpić mniejszym podarkiem, za to przygotowanym własnoręcznie. Ukochana przyjaciółka na pewno ucieszy się z ręcznie malowanej ramki z waszym wspólnym zdjęciem, nie musisz po raz kolejny obdarowywać jej markowymi perfumami… Ukochanemu mężczyźnie zafunduj ciepły sweter zrobiony na drutach, niech wie, że go kochasz. Idąc w gości podziel się świątecznymi wypiekami i przywitaj gospodarzy dobrym słowem. Jeśli święta są dla ciebie zbyt kosztowne, nie zadręczaj się tym tylko szukaj innych i łatwych rozwiązań. Urok Bożego Narodzenia powinno czuć się w sercu. Przecież magia świat to wspólnie spędzony czas  z najbliższymi, a nie ilość potraw i prezentów.

Przed świątecznie nawołuje do odpoczynku, zwolnienia tempa i odpuszczenia sobie niektórych obowiązków. Zamiast ślęczeć kilka dni w kuchni lub pucować dom na kolanach zorganizuj sobie kąpiel, puść kolędy i poczuj się znów jak wtedy, gdy z niecierpliwością czekało się na pierwszą gwiazdkę…

 

******************

„Naj­ważniej­sze jest, by gdzieś is­tniało to, czym się żyło: i zwycza­je, i święta rodzin­ne. I dom pełen wspom­nień. Naj­ważniej­sze jest, by żyć dla powrotu.”

Antoine de Saint-Exupéry

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.