Nocni łowcy, drapieżnicy, złodzieje, wspólnicy. Są szybcy, przebiegli, smukli, wysportowani, a na dodatek czarni. Ich oczy widzą w ciemności, ciała poruszają się bezszelestnie, a szybkość z jaką się poruszają powoduje zazdrość i zakłopotanie. Ich gracja, sposób w jaki się poruszają, dosłownie płyną, a nie idą. Delikatne futerko, błyszcząca sierść, a do tego te słodkie mruczenie i ocieranie się o łydki… Kochają też parówki co w nich jest? O kim mowa?

Dzień Kota – to może parówki?

Dziś wypada Światowy Dzień Kota, jest to bardzo ważne święto, zaraz po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy zajmuje ścisłą czołówkę. Wiem co mówię, na pewno każdy posiadacz Kociej Eminencji poświadczy moje słowa. Nie, nikt mnie do to tego nie zmusza, serio, naprawdę, nie boję się. Żadne naciski, po prostu mam “kota” na punkcie swojego kota, a raczej dwóch. Moje koty mają już po dobre 5 lat, pomyślała że w tak ważnym dniu nie mogę postąpić inaczej niż napisać o nich.

Wychowany z psami

Ale wszystko od początku. Historia Hektora, który charakteryzuje się aksamitnie gładką i lśniąca czarną sierścią, oraz miodowymi oczami zaczęła się ponad pięć lat w domu pełnym psów. Nie wiem dlaczego, ale mój ojciec ma ogromną słabość do czarnych kotów. Przez całe życie przynosił do domu czarne sierściuchy i tym razem było podobnie. Pewnego razu po pracy postanowił odwiedzić kumpla, totalnego świra na punkcie zwierząt. Rybki, jaszczury, koty, psy, ptaszki i bóg wie co jeszcze znajduje się u tego pasjonata stworzeń. Hektor został wypatrzony przez ojca, kiedy usiłował zjeść coś z miski razem między trzema psami… Mały, kudłaty, czarny kociak od razu wpadł tacie w oko. Akcja była szybka: uparł się , że go bierze i zabrał. Do dziś śmiejemy się, ze uratował Hektorowi życie, bo zabrał go z domu, gdzie o miskę jedzenia trzeba było walczyć dosłownie.

Wzięta z ulicy

Hera w moim życiu pojawiła się jak grom z jasnego nieba, albo raczej jak mrucząca kulka, wspinająca się po mnie w ostry mróz. Wracając z ówczesnej pracy, postanowiłam wstąpić do bratowej na kawę, gdy mnie odprowadzała, w połowie stycznia,w środku mroźnej, podlaskiej zimy usłyszałyśmy przeraźliwe miauczenie. Nagle spod samochodu wybiegła mała, wydzierająca się kulka – cała czarna z uroczymi białymi skarpetkami. Trzęsła się z zimna, dygotała, wyglądała jak kupa nieszczęścia, po czym wdrapała się po nas na górę i zaczęła mruczeć. Nie pozostało mi nic innego jak zabrać tą sierotkę do domu, zdjęłam czapę, wrzuciłam ją do środka i pojechałam autobusem do domu.

Księciunio, ale lubi parówki, co w nich jest

Hektor bardzo szybko zapomniałam o swoim psim losie i marnym życiu. Księciunio nabrał masy, zaokrąglił się i całymi dniami wylegiwał na kanapie. Czasem coś strącił, kogoś zaczepił, upolował i od początku okazywał swoją wyższość nad resztą domowników. To kot, który jest ogromnym indywidualistą, raczej płochliwy, nieprzewidywalny, ale w gruncie rzeczy łagodny i spragniony kontaktu z człowiekiem. I drze japę jak opętany. Gada non stop. Mam czasami dosyć tego maiuku. Nie wiem co to cisza, dom wariatów, mówię wam!

Kocia księżniczka, również kocha parówki

Z racji tego, że Herę wzięłam z ulicy, pierwsza nasza wycieczka skierowana była do gabinetu weterynarza. Zapchlona, z robakami, świądem w uszach i wzdęciami dostała masę lekarstw na starcie. Po miesiącu doszła do siebie i nie przypominała już siedmiu nieszczęść, tylko zaczynała wyglądać jak urocza, puszysta koteczka. Życie na mrozie od małego dało Herce nieźle w kość, okazało się że nabawiła się krzywicy i w konsekwencji nie urosła zbyt duża, plus jej struny głosowe zostały uszkodzone. Kotka nie miauczy jak normalny kot, raczej grucha jak gołębica lub wydaje tzw. “nieme miałki”, czyli próbuje miauczeć, ale bez wydawania dźwięku. Na szczęście mruczy bardzo głośno i chrapie jak stary traktor, tak dla równowagi.

Parówkowi skrytożercy

Mam dla was pewną anegdotkę z życia moich kotów. Dwa lata temu jak przeprowadzaliśmy się z Powiśla, przez jakiś tydzień czasu byliśmy w powijakach. Przeprowadzka, praca i ciąża. Zanim się urządziliśmy trochę minęło. Pierwszy tydzień w nowym miejscu był dosyć szalony, bo głównie wyglądał tak, że wychodziliśmy do pracy, a potem urządzaliśmy maraton po Ikei. Pewnego razu wróciliśmy dopiero koło 23 do domu. Wiecie, koty od rana miały “tylko” wodę i suchą karmę. Co postanowiły zrobić kocie wspólniki? Otóż, zrobiły włam na lodówkę, wyciągnęły paczkę Berlinek i pożarły je w całości razem z folią. Dodam tylko, że kotom nic się nie stało, a my nie mogliśmy wyjść z osłupienia. Po kuchni walały się tylko gdzieniegdzie resztki odgryzionych parówek – widać koci biesiadnicy mieli już dość jedzenia…

Dzień wcześniej

Trzecia w nocy dzikie miauki i jakieś mruczenie budzi mnie i męża. Hera na naszej poduszce w sypialni konsumuje szynkę, wyciągniętą świeżo z lodówki. Hektor pałaszuje resztę w kuchni, w konsekwencji Paweł nie ma z czym zrobić rano kanapek do pracy. To chyba było ostrzeżenie. Rano po “incydencie” mówię do męża: “Kochanie tylko zabezpiecz lodówkę, przed Wspólnikami”. Mój zaradny mąż zapewnił mnie, że panuje nad sytuacją i teraz nie pokonają jego “przeszkody z krzeseł”… A jednak pokonały, odsunęły i we dwójkę wrąbały paczkę parówek, na zdrowie? W konsekwencji jeszcze na długo przed narodzinami Zuzi na naszej lodówce pojawiło się zabezpieczenie “przed dziećmi” lub kotami jak to woli.

Doba z życia kota

Na koniec streszczę wam dzień moich kotów. 21 godzin z doby przeznaczają na sen. Godzinę na jedzenie. Kolejna godzina to kocia higiena: nie tylko mycie się… Ostatni godzina, która im pozostaje to: zwalanie wszystkiego łapką, chodzenie krok w krok za tobą, asystowanie w twojej toalecie, próba wymuszenia jedzenia, ostentacyjne pokazywanie, że mają nas w nosie,prowokowanie do zabawy, pakowanie się w najmniej oczekiwanym momencie na kolana lub mruczenie.

Koty to nie są łatwe zwierzęta i nie nadają się dla wszystkich przede wszystkim dlatego, że są inteligentne, charakterne i bywają absorbujące jak dzieci. Znudzony, niewybawiony, niedopieszczony, albo nienajedzony kot, to natrętny kot. Stereotyp, że kot chodzi własnymi ścieżkami i nie potrzebuje człowieka jest bujdą na resorach. Tak kot to indywidualista, jak kogoś nie polubi to nie będzie się wdzięczył, jak pokocha to z całym dobrodziejstwem inwentarza, jak się obrazi to trzeba uzbroić się w cierpliwość… W moim życiu od zawsze były koty, mogę śmiało stwierdzić też, że będą. Bardzo podobają mi się rasowe futrzaki, ale wolę podarować dom bezdomnym włóczęgom. Nie wyobrażam sobie, żeby mój partner nie kochał kotów – kot na punkcie kotów, to coś co absolutnie scala związki. Moja 11 miesięczna córka obok słowa: mama, tata, nie – mówi równie często kotek. Mam nadzieję, że ten tekst spodoba się moim czarnym domownikom i przejdzie ich kocią autoryzację. Zdjęcia kotów mile widziane. Dla prawdziwych fanów kotów i kryminałów polecam książkę, Kot, który czytał wspak.

 

*******

“– Chciałem powiedzieć (…) że na tym świecie jest chyba coś, dla czego warto żyć.
Śmierć zastanowił się przez chwilę.
KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE.”

Terry Pratchett, Czarodzicielstwo, tłum. Piotr W. Cholewa