Każdy ma mocne strony! Każdy ma talenty. Ale nie każdy wie jak je nazwać, zdiagnozować oraz jak używać. Wiele osób zadaje sobie takie pytanie: W czym jestem dobry? Kim jestem? Jakie mam talenty? Co robię rzeczywiście dobrze? Gdzie mogę pracować?

W szkole, w domu często jesteśmy uczeni że by się nieustannie poprawiać, inwestować w te obszary w których nie jesteśmy dobrzy. Ale prawda jest taka, że to mocne strony zasługują na więcej uwagi. Warto skupić się na tym w czym  jesteśmy dobrzy, do czego mamy naturalne skłonności i predyspozycje, a nie na wiecznym poprawianiu naszych słabości. Nasz system edukacji uczy czegoś zupełnie innego. Sama zresztą dobrze pamiętam, jak byłam szczęśliwa, idąc na studia, gdzie nie miałam prawie żadnego ścisłego przedmiotu. I mogę uczyć się tego co rzeczywiście mnie interesuje. To inwestycja w talenty – poznanie, zrozumienie, docenienie, używanie – najbardziej pomoże Ci w pracy nad sobą. I zupełnie nie chodzi tu o bycie egoistą i myślenie tylko o sobą, ale o postawę nastawioną na rozwój. Jeśli wiesz KIM JESTEŚ, CO możesz dać innym, CZEGO potrzebujesz, DLACZEGO to co robisz jest Ciebie ważne – przyjmujesz postawę człowieka ODPOWIEDZIALNEGO za swoje życie.

mocne strony

Dlaczego warto poznać swoje talenty?

Talent możesz zamienić w silną stronę a to możesz zrobić dopiero po określeniu swoich dominujących talentów. Samo poznanie swoich talentów jest dopiero początkiem pracy. By stały się silną stroną, powinieneś nad nimi pracować. Dodać do nich WIEDZĘ i UMIEJĘTNOŚCI. Ale praca nad nimi da Ci mnóstwo wiedzy na swój temat, pozwoli czerpać więcej satysfakcji z tego robisz i jak pracujesz. Pozwoli Ci świadomie decydować o tym co będziesz robić a jakie zadania nie. Poznanie moich mocnych stron i skupienie się na ich rozwijaniu pomogło mi podjąć ważne decyzje w którym kierunku zawodowym chcę iść. Dzięki diagnozie potwierdziłam swoje intuicje – jakie obszary są tym co naturalnie lubię robić, co sprawia mi przyjemność ale też daje wartość innym osobom. Dzięki temu powstał mój podcast dla osób kreatywnych i przedsiębiorczych oraz zdecydowałam profesjonalnie zająć się wsparciem innych w zarządzaniu i rozwoju ich mocnych stron jako Gallup Certified Strengths Coach.
Jestem ciekawa do jakich wniosków, działań doprowadzi Was poznanie mocnych stron.

Jak samodzielnie poznać swoje mocne strony?

 • Sprawdź, co robisz bez wysiłku

  – Co lubiłeś robić jako dziecko? Jak się bawiłeś? Co cię interesowało?
  – Kim chciałeś zostać? O czym wtedy marzyłeś?
  – Zastanów się, w czym jesteś najlepszy
  – Czy znajdujesz w sobie jakieś wyjątkowe cechy, które odróżniają Cię od innych?
  – Czy są rzeczy, które dla innych są trudne i wymagające, a Tobie wydają się łatwizną?
  – Co robisz szybciej od innych?
  – Co jest Twoją największa zaletą?
  – Czego nie lubiłeś robić?
  – O co najczęściej proszą Cię znajomi? O jaką pomoc? W czym konkretnie im pomagasz?

 • Zapytaj, co myślą inni

  – Co dobrego powiedzieliby o Tobie Twoi znajomi?
  – Jakie pochwały słyszysz najczęściej w pracy?
  – Dlaczego inni lubią z Tobą przebywać?

 • Zobacz w jakich obszarach masz efekty, osiągasz sukcesy:

  – Z jakich osiągnięć jesteś najbardziej dumny?
  – Jakie działania doprowadzałeś

CliftonStrengthsFinder( test Gallupa)

Jednym z pomysłów na poznanie swoich talentów jest zrobienie badania CliftonStrengthsFinder, w Polsce znany jest jako test Gallupa.Test daje Ci możliwość poznania swoich top 5 – pięciu dominujących mocnych stron lub w przypadku wykupienia pełniej wersji 34 w odpowiedniej kolejności.

Według definicji Instytutu Gallupa TALENT to naturalny, powtarzalny wzorzec myślenia, zachowania, odczuwania. Zdiagnozowanie talentów jest pierwszym krokiem do pracy nad nimi by stały się mocnymi stronami.

Instytut Gallupa po ponad 40 latach badań opracowano listę 34 talentów/tematów, które mamy współdzielone w całej naszej populacji. Nazwano talenty, które są widoczne w zachowaniach ludzi. Gdy jest kilka takich cech które ten test bada i jeśli u nas występuję ten zestaw, pewna kombinacja, wtedy możemy powiedzieć, że mamy ten talent.  Badanie Clifton StrengthsFinder 2.0 to test, który jest dostępny online i mierzy obecność talentów w 34 obszarach. Test kosztuje 19 dolarów (top5) składa się z 177 pytań. Jest ograniczony czasowo, na każde pytanie jest tylko 20 sekund na odpowiedz. Nie są to pytania, a stwierdzenia. Dwa zdania, jeden po lewej i po prawej stronie, często zupełnie z sobą nie związane. Twoim zadaniem jest w ciągu tych 20 sekund zaznaczyć na skali jedną z ośmiu możliwości na skali, które stwierdzenie bardziej do Ciebie pasuje.  Im bardziej uczciwie, intuicyjnie odpowiadasz tym bardziej wynik jest autentyczny.

Po zrobieniu testu dostajesz od razu wyniki zależny od tego, jaką opcję testu wykupisz. Jeśli jest to wersja podstawowa – wtedy dostajesz TOP5, czyli pięć najmocniejszych talentów, jeśli pełna wersja – wtedy dostajesz cały profil i sekwencję 34 talentów.  Jeżeli znasz tylko swoje TOP5 nic nie szkodzi, w każdym momencie możesz dokupić resztę i odkryć cały profil, bez konieczności ponownego robienia testu.

Znasz angielski? Obejrzysz, posłuchaj u źródła:


Znacie swoje talenty, zrobiliście badanie CliftonStrenghtsFinder (test Gallupa)?

Wpiszcie w komentarzu swoje TOP 5 jestem bardzo ciekawa.

_________

Katarzyna Bieleniewicz
Individualization | Futuristic | Empathy | Input | Significance

Trener Talentów i Mocnych Stron Gallupa
Twórca i prowadząca podcast “Tuż przy uchu” – o rozwoju dla kreatywnych i przedsiębiorczych.

Podobał Ci się ten wpis?

Zapraszam na mojego bloga Tuż Przy Uchu możesz też posłuchać audycji które nagrywam