Taka książka zdarza się raz na milion. Jeżeli wydaje ci się, że emocje rodem z “Dziewczyny z pociągu” mogą zdarzyć się tylko na zagranicznym rynku jesteś w ogromnym błędzie. Jeśli sądzisz,że uda ci się oderwać od tej lektury chociaż na malutką chwilkę wiedz, że jesteś bardzo, ale to bardzo naiwny. Polska autorka, debiutantka, dziewczyna znikąd, która nie wierzyła, że potrafi pisać. Stworzyła książkę perfekcyjną – “Idealna” to powieść, która na zawsze zmieni twój sposób patrzenia na świat. Magda Stachula swoim debiutem namieszała w świecie polskiej literatury, czy rośnie nam godna konkurencja dla Katarzyny Bondy?

Historia pewnej współpracy

Gdy odebrałam maile z propozycją zrecenzowania “Idealnej” pomyślałam, że w ciemno w to wchodzę. Lubię takie zabawy słowami – Nieidealna oceni “Idealną” według mnie zabrzmiało to bardzo ciekawie. Propozycja oceny tej powieści miała swój dalszy, słodki smak. Otóż wydawca założył się ze mną, że książka mnie wciągnie bez pamięci, jeśli nie w zamian otrzymam wielką,dowolnie wybraną czekoladę. Drugi raz w ciągu kilki minut stwierdziłam, że jestem coraz bardziej zaintrygowana książką “Idealna” Wydawnictwa Znak Literanova. To coś na zasadzie sytuacji, którą idealnie nakreślił w “Shreku” Osioł. Pamiętacie jak rozwodził się na temat kremówek? Czy znasz kogoś, kto jak powiesz: “ej stary, chodźmy na kremówki, odpowie: nie, nie lubię kremówek…” No właśnie, na szczęście obietnica czekolady w razie niepowodzenia i straty czasu na czytaniu nie miała tutaj miejsca. Czekoladę musiałam kupić sobie sama.

Mocna fabuła, konkretne zakończenie

Od dawien dawna nie spotkałam się z książką (przypominam debiutem!), która od pierwszej do ostatniej strony trzymała w takim napięciu. Z ogromną przyjemnością zatraciłam się w “Idealnej”. Właściwie moja ocena mogłaby się zamknąć w jednym zdaniu: książka jest idealna. Zabawne prawda? Co tu się dużo rozwodzić. Autorka po pierwsze stworzyła fascynującą fabułę. Zazwyczaj jak oglądam z mężem jakiś film, czy serial irytuję go moimi domniemaniami i rozwiązywaniem, przewidywaniem kolejnych zdarzeń tuż przed ich nastąpieniem, zawsze śmiejemy się, że to ja pisałam scenariusz. Tutaj takie coś nie miało miejsca. Bardzo długo nie mogłam rozgryźć kto jest autorem całej intrygi, wyrachowanej zemsty. Po drugie język, którym posługuje się autorka jest prosty, konkretny i dopasowany z detalami do postaci. Faceci mówią po męsku, kobiety po damsku, wszystko jest na swoim miejscu tak jak być powinno. Po trzecie nie mogę wyjść z zachwytu, że ktoś popełnił tak dobry debiut. Aż zazdrość człowiekowi ciśnie do głowy jedno pytanie: dlaczego to nie byłam ja?! I dlaczego “Idealna” to nie moja książka?

Obsesja rodzi obsesję

Nie lubię wam opowiadać historii, dlatego i tym razem nie popsuję wam całej zabawy. Uchylając rąbka tajemnicy: główna bohaterka jest piękna, mądra, interesująca, nieprzeciętna – słowem idealna. Jej istnienie powoduje, że w sposób bezkonkurencyjny i nieświadomy obnaża wszelkie niedoskonałości przedstawicielek płci pięknej, które pojawią się w jej zasięgu. Anita nie jest zadufana, da się ja lubić. powiem więcej, na pewno cię oczaruje, a jej świat wyda ci się fascynujący i zapragniesz dowiedzieć się więcej.

Pan i Pani Perfect

Nie od dziś wiadomo, że piękni i wspaniali ludzie dobierają się w pary, a potem “żyją długo i szczęśliwie”. No chyba, że od dłuższego czasu starają się o dziecko. Obsesyjne pragnienie bycie rodzicem może doprowadzić każdego człowieka na skraj wytrzymałości nerwowej. Najpiękniejsza miłość zostaje wystawiona na niejedną, bolesna, czasem drastyczną próbę. Jedynym rozwiązaniem pozostaje posiadanie dziecka za wszelką cenę. Porwanie? Nie to byłoby zbyt trywialne. A co jeśli zajście w ciążę staje się tylko pretekstem do tego, by załatwić sprawy z przeszłości? Jaką tajemnicę odkryje Anita? Czy jej mąż Adam okaże się lojalny? W końcu co łączy kobietę pragnącą mieć dziecko z międzynarodową szajką dzieł sztuki?

“Idealnie” spędzony czas

Thriller psychologiczny, którym jest książka “Idealna” przypadnie fanom mocnych wrażeń. Sympatycy zagadek, tajemnic, mrocznych sekretów z każdą kolejną stroną będą coraz mocniej wciągnięci w historię głównej bohaterki. Demony przeszłości dadzą o sobie znać. Wszystkie słabości zostaną bezczelnie obnażone, nie ma mowy o sentymentach. Poleje się krew, ktoś straci życie, ktoś otrzyma drugą szansę. A to wszystko na naszym polskim podwórku, wydane w tym roku, jeszcze świeżutkie, w sam raz na jesienny wieczór, dwa, góra trzy bo gwarantuje ci, że “Idealna” nie pozwoli ci wrócić do swoich spraw. Totalnie stracisz poczucie czasu. Zapomnisz o tym co miałeś zrobić, będzie się liczyć tylko tu i teraz z nią. Z całą odpowiedzialnością i ogromną przyjemnością Nieidealnaanna rekomenduję “Idealną” jako adekwatną lekturę na każdą niepogodę.  A ty czytałeś już debiut Magdy Stachuli? Recenzja cię zaintrygowała? Jeśli jeszcze nie czytałeś książki “Idealna” mam dla ciebie dobre wieści – wkrótce na moim fanpagu do wygrania będzie jeden egzemplarz tej wciągającej historii, bądź czujny.

idealna

*******

“Dobra książa to rodzaj alkoholu – też idzie do głowy

Magdalena Samozwaniec