O tym jak znajomym udało się załapać na urlop last minute słyszałam już legendy. Być może niektóre osoby uwielbiają dreszczyk emocji i adrenalinę na zasadzie: bierzemy urlop, pakujemy się i jedziemy tam, gdzie znajdziemy miejsca na ostatni dzwonek! Mimo dużej energii, sympatii dla przygód i niespodzianek na taki urlop zdecydowanie bym się nie zdecydowała. Dlaczego? Po prostu bałabym się tego wszystkiego co mnie zastanie na miejscu jadąc w ciemno…

Strzeżonego Pan Bóg strzeże

Od kiedy jesteśmy małżeństwem, wraz z mężem wakacje planujmy z dużym wyprzedzeniem. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że tak łatwiej i bezpieczniej jest zaklepać sobie urlop, w ten sposób, żebyśmy mogli spędzić go razem. Po drugie lubimy planować i odmierzać czas do wyjazdu. Po trzecie polujemy na oferty first minute, właśnie dlatego by zaoszczędzić i nie martwić się później ceną, zmianami w umowie, czy brakiem wolnym miejsc.

imgp0895

First minute fakty i mity

Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że planowanie to strata czasu lub powiedzeniem, „chcesz rozśmieszyć Pana Boga – powiedz mu o swoich planach”. Nie zgodzę się z takim podejściem. Uważam, że dobra organizacja to klucz do sukcesu, naturalnym jest to, że jest czas pracy i czas odpoczynku. Tylko równowaga między tymi dwoma dziedzinami daje nam satysfakcję i zapewnia zdrowie.

Niektórzy ludzie powtarzają mity na temat biur podróży, że niby oferty first minute są:

– ryzykowne, do czasu naszego wyjazdu biuro może upaść,

– drogie, początkowa cena jest specjalnie zawyżona, a czym bliżej terminu wyjazdu tym ceny spadają,

– oferty są fałszywe i naciągane, bo przecież kto o zdrowych zmysłach planuje urlop z rocznym lub kilkumiesięcznym wyprzedzeniem?!

imgp0934

Prosty wybór

Odpowiedź na te bzdurne przekonania jest prosta. Urlop z ofertą first minute się opłaca o ile wybierzesz mądrze, najlepiej sprawdzone biuro podróży. Tutaj spokojnie mogę polecić first minute Poznań. Biuro podróży z ugruntowaną sytuacją na rynku. Solidne, rzetelne z szerokim wachlarzem ofert pasującym do indywidualnych potrzeb klienta. Tutaj naprawdę nie ma znaczenia, czy interesuje cię intensywny wypad do stolicy czekolady, (naprawdę nie tylko z tego względu warto odwiedzić Belgię), marzy ci się odpoczynek na rajskich plażach Krety (słońce, morze i lenistwo), czy może pragniesz poznać inną kulturę i odkryć zakamarki Turcji (fani antyku, sztuki i dobrej kuchni będą ukontentowani).

Moje doświadczenia

Bazując na własnych doświadczeniach wiem i świadomie wybieram zawsze ofertę first minute. Nie ma znaczenia, czy swoje wakacje/urlop zaplanujesz indywidualnie, czy z biurem. Zgodzisz się ze mną, że im wcześniej zabukujesz hotel, czy znajdziesz bilety, tym będziesz miał tańszą opcję? No właśnie, dlatego planując wypoczynek warto dużo wcześniej zarezerwować miejsce, które cię interesuje i zacząć odliczać dni do wolnego. Trzy razy z rzędu wyjeżdżaliśmy z ofertą first minute i za każdym razem byliśmy zadowoleni.

imgp1007

Oto kilka powodów, dla których warto rezerwować wakacje wcześniej:

– gwarancja najniższej stawki na ryku,

– możliwość wyboru dogodnego kierunku, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta,

– gwarancja zmiany planów w większym zakresie, niż kupując wczasy na ostatnią chwilę,

– czas na przygotowanie się do wyjazdu (zapoznanie się z miejscowymi atrakcjami, ustalenie planu zwiedzania, wybranie wycieczek fakultatywnych na spokojnie),

– spokój ducha (na zasadzie, mam czas by wszystko sobie poukładać i odłożyć dodatkowe pieniądze na „kieszonkowe”).

Jesień do dobry czas na planowanie wakacji

Wraz z rozpoczynającą się jesienią rozpoczynają się moje poszukiwania wymarzonych wakacji. Sprawdzam oferty sprawdzonych biur podróży, śledzę stronki z tanimi noclegami i przelotami. Porównuję ceny, ustalam priorytety i jeszcze w listopadzie mam pierwotny plan, gdzie będę się urlopować w przyszłym roku. Za wcześnie? Sądząc po tym jak niektórzy tuż przed Bożym Narodzeniem próbują ogarnąć listę prezentową na szybko, wydaje mi się, że na planowanie urlopu, nigdy nie jest za wcześnie. Wiem, możecie pomyśleć że przesadzam, ale z autopsji wiem jak to wszystko się kończy kiedy w okolicach Andrzejek rzucasz hasło w świat: co robisz na Sylwestra? Stary, nie wiem jeszcze tyleeeee czasu, a potem okazuje się, że większość znajomych zostało w domu i spędza Sylwestra z Jedynką, bo nie udało im się jednak nic wcześniej zaplanować… Dlatego ja stawiam na first minute i mam nadzieję, że ty tym razem też do urlopu przygotujesz się wcześniej?

imgp1035

*****

“W gruncie rzeczy urlop to rzecz ogromnie męcząca:

co dzień trzeba szukać sposobu, jak zabić czas.”

  -Simone de Beauvoir .