Dlaczego Twoje postanowienia noworoczne nie mają sensu, jak myślisz? Kolejny nowy rok przywitał Twoje niezbyt udane życie. Ja, kobieta asertywna, już rok temu pisałam o tym, że postanowień noworocznych nie będzie, a i tak jestem niczym noworoczna petarda. Od dawna mędrkujesz nad tym co ulepszyć, jak poprawić finanse i w końcu pozbyć się nadwagi. Na dobra sprawę już pod koniec listopada pieczołowicie zacząłeś się przygotować do gruntownych zmian od pierwszego stycznia. Dlaczego w tym roku znów Ci się nie uda?

Dobry plan nie wystarczy

Wywaliłeś połowę oszczędności na kilka poradników motywacyjnych. Zapisałeś się do wróżki, chodzisz na sesje z coachem, ale nadal nic w Twoim życiu się nie zmieniło. Wykupiony karnet na siłownię się marnuje, chociaż faktycznie nowy rok zacząłeś z pompą i byłeś nawet trzy razy pod rząd na bieżni. Dieta pudełkowa jest do bani – kosztuje krocie i tak naprawdę się nie najadasz. Po cichaczu przed żoną objadasz się Snickersami i liczysz na to, że mimo wszystko oponka z brzucha jakoś zniknie… Postanowienia noworoczne oddalają się coraz bardziej.

Co robisz źle?

Tak naprawdę wszystko. Zmiany, które miały pojawić się z początkiem stycznia w Twoim życiu, nie są tak naprawdę Twoim prawdziwym marzeniem. Próbujesz się przypodobać szefowi, który ma fioła na punkcie maratonów – a Ty od zawsze wolałaś kanapę z czipsami niż sport. Uległeś namowom żony i totalnie zmieniłeś styl ubierania się, twierdząc, że podobają Ci się takie eleganckie marynarki, tylko zapomniałeś o tym, że nienawidzisz prasować i w długim rękawie jest Ci zawsze gorąco. Próbujesz przekonać własnego kota, że dieta bezglutenowa wyjdzie Wam wszystkim na zdrowie, mimo że nigdy nie miałeś problemu z nietolerancją pszenicy.

Kim jestem?

Nie potrzebujesz żadnych sesji z mentorem. Wywal wszystkie pseudoporadniki na temat motywacji. Odpuść sobie maratony i po prostu zacznij się ruszać tak jak lubisz. Przecież uwielbiałeś rower, pamiętasz? Zamiast restrykcyjnych diet podejdź wieczorem do żony i przyznaj, że uwielbiasz jej domowe pulpeciki z sosem pomidorowym i nie masz zamiaru z nich rezygnować. Przestań się porównać do innych i chociaż raz w życiu zaakceptuj to, jaki nieidealny, za to oryginalny i fajny, jesteś.

Rozumiesz, z całym tym dobrodziejstwem inwentarza: z nadwagą, brakiem prawa jazdy, kiepskim angielskim i wieloma innymi rzeczami, które sobie codziennie zarzucasz, że robisz kiepsko.

postanowienia noworoczne

Potrzebujesz zmiany?

Jeśli naprawdę chcesz coś zmienić w swoim życiu, to po prostu podnieś swoją dupę z kanapy, wstań i zacznij robić to, na co masz ochotę, to, czego naprawdę pragniesz. Banał? W pewnym sensie tak, ale sam dokładnie wiesz, jak ciężko jest przyznać się przed samym sobą do lenistwa. Do tego, że szukasz ciągle wymówek, porównujesz się do innych, narzekasz na los i tak naprawdę usprawiedliwiasz swoją bierność. Jeśli chcesz być szczupły, zacznij zdrowo się odżywiać i nie zapominaj o ruchu. Wbrew pozorom nie musisz chodzić głodny i spędzać kilkanaście godzin na siłowni. Tak naprawdę istotna jest zmiana, którą wprowadzisz w życiu na stałe. Jeśli boli Cię to, że masz braki w angielskim, ale na samą myśl o wkuwaniu słówek robi ci się niedobrze, odpuść sobie. Może warto przełamać konwenanse i nauczyć się „perfecto” włoskiego, o którym zawsze marzyłeś?

Jak osiągnąć sukces

Wszyscy ludzie sukcesu mają tę samą sprawdzona receptę na sukces od wielu wieków, nic się w niej nie zmieniło. Jedyne, czego potrzebujesz, to: czas, determinacja i wiara we własne możliwości. Zejdź na ziemię i napal się na to, że w szybkim czasie zobaczysz ogromne rezultaty. Przypadki, w których ktoś spontanicznie osiąga marzenia, są prawdopodobne jak trafienie miliona w lotto. Konsekwencja, wyrozumiałość dla własnych słabości i dużo czasu. Porzuć słomiany zapał, przestań narzekać i porównywać się do innych. Tak naprawdę jedyne, co musisz zrobić, to przestać się ze sobą patyczkować. Zapytaj samego siebie czego pragniesz, a potem rusz dupę i sięgnij po to, tak po prostu. Postanowienia noworoczne mają sens, jeśli naprawdę chcę coś zmienić. Nie oszukuj siebie, to wtedy osiągniesz sukces.

postanowienia noworoczne

******

Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie –

dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się.

  •  John Quincy Adams