50 twarzy blogera

//50 twarzy blogera

Jeszcze nie zdążyła otworzyć oczu, a już marzyła o jego sztywnym, konkretnych rozmiarów narzędziu. Na samą myśl o tym, że poranek spędzi w jego towarzystwie zaczęła robić się wilgotna z podniecenia. Oczami wyobraźni widziała, jak powoli przesuwa po nim spragnionymi dłońmi. Potem z coraz większą pewnością siebie zaczyna coraz szybciej i szybciej ocierać palcami o jego twardą powierzchnię. Pragnęła tego tak bardzo, że dosłownie każdą najmniejszą komórką swojego ciała sygnalizowała swoje gorące potrzeby. Kochała go, uwielbiała się w nim zatracać i bezwstydnie odtwarzać krok po kroku, to co kilka minut temu robiła w przypływie swojej namiętności.

To mógłby być początek kolejnej książki o przygodach Greya,

ale nie będzie. Tym razem będzie to 50 twarzy blogera. Jedyne czego tak naprawdę pragnęła to pisać. Pisanie było jej tlenem. Rytmiczne wystukiwanie słów na klawiaturze wysłużonego już laptopa przynosiło jej niewiarygodną ulgę. Sama nie wiedziała czy to jest przyjaźń, czy też kochanie? Obezwładniające uczucie, które za każdym razem z sypialni prowadziło ją wprost przed ekran monitora. Była chora z miłości, z miłości do pisania, rzecz jasna. Twarda pokrywa laptopa działała na nią bardziej podniecająca niż widok męskiego, nagiego ciała. Czuła, że musi opowiedzieć swoją historię. Była pewna, że tym razem jej tekst znów okaże się hitem, a dowodem na to będą pękające z nabrzmienia statystyki, oraz szereg soczystych wpisów, tam na dole.

Jestę pisarzem

Natchniona wczorajszymi warsztatami z pisania kryminałów postanowiłam zabawić się słowem pisanym. Teraz jest ten moment, kiedy każdy fan morderstw, mrocznych zagadek oraz czytelnik Kataryny Pużyńskiej może mi zazdrościć. Nie krępuj się, z całą pewnością masz prawo czuć ukłucie zazdrości, że to właśnie mnie zaproszona na to wydarzenie, a nie ciebie. Skoro pierwsze złośliwości i przechwałki za nami, możesz już przestać się dąsać i czytać dalej. Co wspólnego może mieć „50 twarzy Greya”, blogowanie i Katarzyna Puzyńska? Fani kryminałów pewnie od razu wietrzą jakiś spisek. „Sympatycy” Greya liczą na jego uśmiercenie za pomocą naszej polskiej królowej kryminałów, a blogerzy czekają na dalszy rozwój akcji. Nie bez znaczenia żongluję dzisiaj różnymi metaforami i porównaniami, zapewniam.

Blogowy Grey

Podejrzewam, że niejednokrotnie trafiał cię szlag, kiedy widziałeś jakie blogowe gówno bije w sieci rekordy popularności. Niby masz otwarty umysł, lotny język, jesteś artystyczną duszą, a może do tego wszystkiego masz solidny warsztat, ale ciężko ci się przebić? Brzmi znajomo, prawda? I odwiedzasz coraz to kolejne blogi i nic. Być może szukasz inspiracji, budujesz sobie sieć networkingową, szukasz czytelników, badasz profil odbiorcy, budujesz markę, pozycjonujesz, szukasz szczęścia, miłości, sponsora, czy czegokolwiek. Po raz kolejny trafiasz na „blogowego Greya”. W skrócie wygląda to mniej więcej tak: ani to specjalnie ładne, ani fajne, ani interesujące, nawet nie szokuje, ale jednak dobrze się sprzedaje. Myślisz sobie, że chętniej byś kupił i zjadł na zimno gówno w pozłacanym papierku, niż po raz kolejny czytał takiego bloga. Grafomański styl, żadnej chemii między wierszami, a do tego oklepana estetyka, kopiuj wklej i rozdmuchana reklama, bijąca ciebie, artystę po oczach.

Ból dupy

I co się zaczyna dziać? Z oryginalnego, wygadanego, podążającego własną ścieżka blogera, zamieniasz się we frustrata, który lada moment będzie potrzebował maści na „ból dupy”. Mówiąc epicko językiem Wertera, na „ból istnienia”. Tak bardzo boli cię to, że ktoś, kto robi kupę, robi to tak dobrze, że są chętni by to czytać, kupować i promować jego nadęte ego. W pewnym sensie cię rozumiem, też tak miałam, kiedyś. Wszystko się zmieniło w momencie, kiedy uzmysłowiłam sobie, że ja, nie znaczę – wszyscy. Nie mam zamiaru brać udziału w tym nierównym wyścigu i pchać się do kolejki, gdzie ustawia się każdy żądny sławy. W dzisiejszych czasach bloga prowadzi co druga osoba. To jak kiedyś pisało się blogi poszło w odstawkę. Musisz uzmysłowić sobie, że marząc o przebiciu się w blogosferze, trzeba ugryźć temat totalnie inaczej niż piszą w poradnikach. Dlaczego? Dlatego, że wiedzę z poradnika dla odmiany stosuje co trzeci bloger i jak widać nadal nie spełnił się jego wielki american dream.

Pokaż światu, że jesteś zajebisty

Zawsze wybierałam w życiu najprostsze rozwiązania ze słusznym przekonaniem, że mniej znaczy więcej. Pamiętam czasy, kiedy ludzie rozbijali namioty i koczowali pod dziekanatem w celu zapisania się na dodatkowy fakultet lub seminarium. Ja nigdy tego nie robiłam. O tej  piątej rano przewracałam się na drugi bok i smacznie spałam. Nie biorę udziału w walki o karpie i crocksy w Lidlu. Nie podążam ślepo za tłumem, kiedy coś jest na topie. Nie jadłam jeszcze nigdy superekstra modnych, zdrowych i drogich nasion chia, mimo że w mojej kuchni na co dzień goszczą bardziej wysublimowane smaki. Nie przejmuje się tym, że nie stać mnie na kupienie wszystkiego ot, tak po prostu. Nie czułam się gorsza tylko, dlatego że wszyscy dookoła mają kredyty na mieszkanie, a ja nadal wynajmuję dwa pokoje w Warszawie. Wcale nie wstydzę się tego, że moja pokaźna garderobą jest zbieraniną ubrań ze szmateksów, gdzie prawdziwe perełki nabyłam za nie więcej niż cztery złote sztuka. Nie srałam żarem, że ktoś zwiedził Wyspy Kanaryjskie, a mnie stać na podróż do Radomia i z powrotem. Nie mam analnego paraliżu pośladków tylko dlatego, że komuś się udało a mój sukces rodzi się w bólach i trwa to cholernie długo. Tak naprawdę od dzieciństwa przywykłam do tego by być cierpliwą, zdeterminowaną i próbować do skutku, tak też robię i dobrze mi z tym.

Jeszcze raz od początku

Zawsze tak było i zawsze tak będzie, że ktoś robi coś z wielkim hukiem, a ktoś inny musi swoje „odrobić w polu” i nic lekko mu nigdy nie przyszło. Doskonale cię rozumiem, że czasem pojawiają się w tobie czarne myśli, że to wszystko jest niesprawiedliwe, że tak mocno zapierdalasz, ale nikt tego nie docenia. Wiem jak boli każda porażka, ale na pocieszenie powiem ci, że wiem też jak smakuje pierwszy sukces. Nie jestem mistrzynią motywacyjnego blekotu, bo z natury mam tak, że nie lubię się nad sobą użalać, cackać i patyczkować. Tak naprawdę nie musisz czytać wszystkich książek Jasona Hunta, żeby wiedzieć jak blogować. Nie musisz mieć kosmicznych statystyk, choć te ułatwią nawiązanie współpracy. Nie jest powiedziane, że musisz promować się i udzielać na wydarzeniach blogosfery czy też linkować w różnych miejscach sieci, ale musisz liczyć się z tym, że nie robiąc tego, ciężko będzie ci się przebić, dlatego że bywając ludzie po prostu zaczną cię kojarzyć.

Inspiruj się, a nie porównuj do innych

Każdemu blogerowi w końcu zależy na tym by, dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców Nie powinieneś się porównywać, dołować że coś nie idzie jak zakładałeś. Odpuść sobie porównywanie się do innych blogerów. Dlaczego? Dlatego, że to nie ma sensu. Bądź sobą, nie naśladuj innych – robienie fejmu na czyimiś sukcesie jest krótkotrwałe, niestety. Zamiast ustawiać się do wyścigu z milionem osób, które blogują pomyśl kim jesteś, czegoś chcesz i co cię wyróżnia. Nie bój się być sobą, nie jest powiedziane że nie możesz zmienić zdania, koncepcji, wizji czy po prostu zrobić przerwy od bywania w sieci. Jeżeli chcesz wypłynąć na szerokie wody, to mimo świetnego warsztatu pisarskiego, unikalnych tematów, musisz mieć dobrej jakości zdjęcia. Powinieneś pogłębiać swoją wiedzę z zakresu social media, tworzenia stron, pozycjonowania, emarketingu, trendów w sieci, oraz do tego wszystkiego być inny, niż wszyscy, którzy próbują robić to samo co ty. Wybacz, że w tej chwili brutalnie zmiażdżę twoje wyobrażenie o blogowaniu, ale jeśli liczysz, że twoje teksty same się obronią i wypromują w gąszczu blogów, to muszę cię rozczarować. Od pisania i siedzenia na dupie, nikt jeszcze sławny nie został. Chcesz być poczytny? To działaj, udzielaj się, promuj, prezentuj – twórz swoją małą społeczność, która z czasem zacznie rozrastać.

Uniwersalność w drodze na szczyt

Mam taką banalnie prostą zasadę, że jak mi na czym zależy to zakasam rękawy i ostro zapierdalam, dosłownie. Nie użalam się, nie liczę na cud, nie narzekam na swój trudny start, szukam rozwiązań, pytam, a czasami nawet proszę o pomoc. Wierzę w to, że moja ciężka praca jest jedynym słusznym wyborem w drodze na szczyt. Dla każdego ten szczyt będzie czymś innym. Komuś szczytem ambicji będzie własne mieszkanie, samochód czy podróż dookoła świata. Inna osoba, będzie marzyła o niezależności finansowej, wolnym zawodzie, czy po prostu byciu rozpoznawalnym. Ktoś spełni swoje marzenia z dzieciństwa i napisze książkę lub zostanie redaktorem. W moim przypadku, pisanie jest pomysłem na połączeniem własnego rozwoju z zarobkiem i pozostaniem w domu z dziećmi. Nie stawiam sobie nierealnych celów, nie godzę się na wszystkie propozycje współpracy, nie boję się szukać rozwiązań na własną rękę i najważniejsze: pytam i proszę o pomoc tych, którzy podobną drogą już przeszli.

Twoja blogowa ścieżka

50 twarzy blogera, to książka którą to ty codziennie piszesz, robiąc te wszystkie rzeczy, żeby ktoś w końcu zauważył twojego bloga, w gąszczu „Greyów blogosfery”. 50 twarzy blogera, to te różne funkcje, które robisz w trakcie tworzenia bloga. 50 twarzy blogera to bycie pisarzem, artystą, fotografem, grafikiem, handlowcem, webmasterem, marketingowcem, prawnikiem, redaktorem, promotorem, mentorem, autorem, pasjonatem, fanem, a również czytelnikiem. 50 twarzy blogera, to historia o tym jak piszesz bloga, jakie miejsce w sieci tworzysz i tak naprawdę co wszystko daje ci blogowanie. No właśnie, co daje ci prowadzenie bloga? Kiedy ostatni raz zastanawiałeś się nad tym pytaniem?

*****

Kobieta nazywa sukcesami wszystkie swoje kapitulacje.

  •  Coco Chanel

 

About the Author:

Pisanie dla mniej jest czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie boję się rozmawiać o trudnych tematach, dlatego często z premedytacją wkładam przysłowiowy kij w mrowisko. Na co dzień jestem niepoprawną romantyczką szukającą inspiracji we wszystkim, co mnie otacza. Oznacza to, że idąc ze mną na spacer będziesz zmuszony kilkakrotnie się zatrzymywać, gdyż zwrócę uwagę na najmniejszy detal, drobiazg, rzecz którą ty każdego dnia mijasz obojętnie. Prywatnie jestem spełnioną żoną, nieco zwariowana mamą i miłośniczka kotów (szczęśliwa posiadaczką pary Hektora i Hery imiona zostały nadane z miłości do antyku). Gości przyjmuję z otwartymi ramionami i pełną lodówką. Musisz wiedzieć, że moja sportowa przeszłość (13 lat uprawiania judo) ukształtowało mój charakter dzięki czemu mimo rozbrykanej duszy twardo stąpam po ziemi.